Szukaj

Koło tętnicze mózgu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Koło tętnicze mózgu (znane także jako koło tętnicze Willisa) to układ tętnic zaopatrujących mózgowie. W warunkach fizjologicznych przepływ krwi przez mózgowie wynosi 50 ml na 100 g narządu. W rezultacie daje to średnio 750 ml krwi na minutę, czyli około 15-20% pojemności minutowej serca. Ciekawostką jest, że ustanie dopływu krwi do mózgu powoduje już po kilku sekundach utratę świadomości.

 

Unaczynienie tętnicze mózgowia

Unaczynienie tętnicze mózgowia pochodzi z dwóch źródeł:

  • od tętnic szyjnych wewnętrznych;
  • od tętnic kręgowych.

W przebiegu tętnicy szyjnej wewnętrznej można wyróżnić cztery części: szyjną, skalistą, jamistą, nadklinową. Gałęziami końcowymi tętnicy szyjnej wewnętrznej są:

  • tętnica przednia mózgu;
  • tętnica środkowa mózgu.

Unaczyniają one przednią połowę wzgórza, ciało prążkowane, ciało modzelowate, większą część torebki wewnętrznej, przyśrodkową i boczną powierzchnię bieguna czołowego i boczną powierzchnię bieguna skroniowego. Jednym z naczyń odchodzących od tętnicy środkowej mózgu jest tętnica prążkowiowo-wzgórzowa, zwana inaczej tętnicą Charcota. Jest ona uważana za tętnicę, która najczęściej ulega pęknięciu, a wynaczyniona krew uciska drogi przebiegające w torebce wewnętrznej, powodując wystąpienie porażeń.

W przebiegu tętnicy kręgowej można wyróżnić część szyjną i część śródczaszkową. Następnie części śródczaszkowe obu tętnic zespalają się na brzegu dolnym mostu tworząc tętnicę podstawną, która przy brzegu górnym mostu dzieli się na gałęzie końcowe, tętnice tylne mózgu. To niezwykle ważne struktury, ponieważ unaczyniają one część szyjną rdzenia kręgowego, rdzeń przedłużony, most, móżdżek, śródmózgowie, płat potyliczny oraz tylną połowę wzgórza.

Patronite
Patronite

Natomiast gałęzie obu tętnic – szyjnej wewnętrznej i kręgowej, wytwarzają na podstawie mózgowia koło tętnicze mózgu.

Koło tętnicze mózgu

Otacza skrzyżowanie wzrokowe, guz popielaty oraz dół międzykonarowy. W jego skład wchodzą tętnice:

  • łączące przednie (w których najczęściej lokalizuje się tętniaki);
  • łączące tylne pochodzące od szyjnych wewnętrznych;
  • przednie mózgu, środkowe i tylne.

Koło tętnicze Willisa zapewnia równomierny dopływ krwi do poszczególnych części mózgowia, a w razie potrzeby zapewnia krążenie oboczne. Inne drogi krążenia obocznego wiążą się z występowaniem zespoleń z gałęziami tętnicy szyjnej zewnętrznej. Funkcją koła tętniczego mózgu jest jednak nie tylko unaczynianie mózgowia, ale również oczodołów wraz z zawartością i okolic nosa.

Dodatkowo koło tętnicze mózgu charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością. Często zauważa się brak tętnicy łączącej przedniej, wówczas tętnice przednie mózgu zespalają się bezpośrednio ze sobą. Niekiedy z kolei zdarza się, że występują one podwójnie.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Gołąb B., Anatomia czynnościowa ośrodkowego układu nerwowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.