Szukaj

Ataki paniki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ataki paniki (inaczej: napady lękowe) podczas ich występowania człowiek odczuwa m.in. obezwładniające czy silne napięcie. Jeśli ataki paniki pojawiają się często lub bez konkretnej przyczyny, są wyjątkowo uciążliwe i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów zajmuje się lekarz psychiatra bądź psychoterapeuta.

Ataki paniki

Czym są ataki paniki?

Ataki paniki definiuje się jako nagłe epizody intensywnego lęku przebiegającego z objawami somatycznymi (fizycznymi, np. duszności, wzrost ciśnienia). Wywołane są przeczuciem zagrożenia, nawet jeśli nie jest ono realne i danej osobie nic nie grozi. Zaburzenia lękowe z napadami lęku należą do jednych z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, zaraz po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Manifestują się przewlekłym przebiegiem mogącym znacznie pogorszyć jakość życia i funkcjonowanie chorej osoby.

Według kryteriów diagnostycznych International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD-10) napad lęku jest okresem intensywnej obawy i dyskomfortu, który zaczyna się nagle, narasta szybko i trwa co najmniej kilka minut, ale nie dłużej niż dwie godziny. Silnemu lękowi towarzyszą takie objawy wzbudzenia wegetatywnego, jak:

  • odczucie bicia lub ciężaru serca albo przyspieszenie jego czynności;
  • pocenie się;
  • drżenie lub dygotanie;
  • suchość w jamie ustnej.

Mogą również pojawić się objawy somatyczne pochodzące z klatki piersiowej i brzucha. Są to:

Często występują takie dolegliwości, jak:

tubapay
tubapay
  • zawroty głowy;
  • brak równowagi i poczucie nierealności przedmiotów (derealizacja) lub dystansu czy „nierealności” samego siebie (depersonalizacja);
  • uderzenia gorąca;
  • uczucie drętwienia i swędzenia.

Pacjent ma wrażenie zbliżającej się katastrofy, śmierci, obawia się utraty kontroli, szaleństwa.

Ataki paniki – przyczyny

Dokładne przyczyny powstawania ataków paniki wciąż nie zostały poznane, choć wymienia się wiele różnych modeli, takich jak:

  • model poznawczy Goldstein i Chambless – przyjmuje, że niektóre wewnętrzne doznania somatyczne stają się bodźcami do warunkowej reakcji paniki. Po kilku takich napadach pacjenci zaczynają być wyczuleni na doznania cielesne i interpretują je jako oznakę zbliżającego się napadu paniki;
  • model poznawczy Clarka – zakłada, że napady paniki wynikają z katastroficznych i błędnych interpretacji pewnych doznań fizycznych lub psychicznych. W związku z tym pacjenci mogą być przekonani, że zawroty głowy prowadzą do omdlenia, natomiast przyspieszone bicie serca może świadczyć o nadchodzącym zawale serca;
  • model poznawczy Barlowa – podkreśla istnienie podatności biologicznej występującej u osób z napadami paniki. Przyjmuje więc, że skłonność do bardziej intensywnych i szybszych reakcji wegetatywnych, jakie mogą się pojawić np. po spożyciu kofeiny, w warunkach podwyższonego stężenia dwutlenku węgla, czy zmian hormonalnych, jest uwarunkowana temperamentalnie.

I wiele innych. Etiologia napadów paniki wciąż jest badana.

Ataki paniki – diagnostyka

Według ICD-10 celem rozpoznania zaburzenia lękowego z napadami lęku należy stwierdzić kilka ciężkich napadów paniki w okresie miesiąca w okolicznościach, w których brakuje obiektywnego zagrożenia. Jednocześnie koniecznie należy wykluczyć choroby somatyczne (np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze), inne choroby psychiczne lub przyjmowanie substancji psychoaktywnych i leków, które mogą wyzwalać napady. Diagnostyka opiera się na szczegółowej rozmowie z pacjentem. Ewentualnie zleca się dodatkowe badania, np. badania krwi czy badanie obrazowe mózgu (jeśli istnieje podejrzenie guzów ośrodkowego układu nerwowego, co także nierzadko wpływa na zachowanie człowieka).

Ataki paniki – leczenie

Leczenie ataków paniki powinno odbywać się w gabinecie psychiatry bądź psychoterapeuty, a metody terapeutyczne zawsze dobiera się indywidualnie do pacjenta. Kluczowa jest jednak terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której pacjent uczy się rozumienia swojego problemu, poznaje jego istotę i możliwe czynniki ryzyka, w efekcie czego może nad nimi pracować. Uzupełnieniem leczenia bywa farmakoterapia, jednak jeśli nie jest konieczna, najlepiej z niej zrezygnować. Leczenie może trwać wiele miesięcy, a nawet lat, daje jednak bardzo dobre rezultaty i wyraźnie poprawia jakość życia pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Weber J., Jak skutecznie pokonać lęki i ataki paniki?, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021.
  2. Wojtas A., Jakuszkowiak-Wojten K., Terapia lęku panicznego w ujęciu poznawczo-behawioralnym, Psychiatria, 6/2010.
  3. Matyszczak K., Napady paniki – jak przerwać błędne koło, Psychiatria po Dyplomie, 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.