Szukaj
Szukaj

Punkty marma

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Punkty marma (inaczej: punkty energii życiowej w ciele) – stanowią istotne pojęcie w ajurwedzie, która wykorzystuje ich znajomość zwłaszcza podczas masaży. Zgodnie z założeniami tego stylu, punkty marma to konglomeraty dwóch lub więcej stykających się struktur (np. mięśni, kości, naczyń krwionośnych, ścięgien czy stawów).

Punkty marma

Punkty marma – charakterystyka

Punkty energetyczne marma rozmieszone są w różnych miejscach na ciele, a ich stymulacja może przebiegać podczas masażu, zwłaszcza technik uciskania. Jest ich łącznie 107, a każdy z nich ma określoną funkcję. Dlatego specjalista zajmujący się terapią punktów marma powinien nie tylko dokładnie znać ich lokalizację, ale i wiedzieć, za co odpowiadają. Przykładem może być stopa, na której znajdują się 3 istotne punkty marma:

  • Talahridaya – na samym środku podeszwy stopy tuż pod podbiciem. Działa uspokajająco na umysł, pomaga rozładować nadmiar emocji i stresu, przeciwdziała zaburzeniom snu. Jego masaż korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz na układ immunologiczny;
  • Kurcha – znajduje się tuż pod podbiciem dużego palca stopy na podeszwie. Pozwala rozładować napięcie emocjonalne, kontroluje ostrość widzenia;
  • Kurchashira – znajduje się na pięcie na podeszwie stopy, tuż przed rozpoczęciem się wysklepienia stopy. Wiąże się głównie z układem mięśniowym i postawą ciała.

Punkty marma znajdują się na skrzyżowaniu kanałów fizycznych i energetycznych. Stanowią miejsca wrażliwe na dotyk, gdzie w głębi ciała przecinają się 2 lub więcej struktur anatomicznych. Należy zaznaczyć, że w ajurwedzie szczególne znaczenie mają punkty marma pokrywające się z czakrami, czyli centrami energetycznymi. Jest ich 7: czakra korzenia, czakra sakralna, czakra splotu słonecznego, czakra serca, czakra gardła, czakra trzeciego oka i czakra korony.

Punkty marma – terapia

Terapia punktów marma może odbywać się na wiele sposobów, przeważnie jednak działania bazują na masażu. Masaże te mogą obejmować techniki głaskania, uciskania, ugniatania i opukiwania, zależnie od lokalizacji punktu marma oraz ewentualnego problemu zdrowotnego, na który chcemy oddziaływać. Często uzupełnieniem terapii jest dotykanie punktów marma kryształami i minerałami o określonej mocy, przykładowo kryształ górski wykazuje moc neutralizacji negatywnej energii oraz korzystnie wpływa na stany lękowe czy spadek koncentracji. Z kolei chcąc opracować wymieniony wyżej punkt Kurcha, poza masażem można przyłożyć do niego jaspis o działaniu poprawiającym wzrok.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Inne metody terapii punktów marma to:

Tłem dla podejmowanych działań może być aromaterapia, która również jest powszechnie praktykowana w ajurwedzie.

Terapia marma – dlaczego warto stosować?

Opracowanie punktów marma pozwala przywrócić człowiekowi wewnętrzną harmonię, usunąć zmęczenie, odprężyć układ nerwowy, a nawet przywrócić równowagę hormonalną. Obserwuje się podwyższenie poziomu energii i libido, poprawę gojenia tkanek oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Korzyści obejmują zarówno strefę fizyczną, jak i psychiczną. To istotny element terapii schorzeń przewlekłych, jak również klucz do osiągnięcia spokoju ducha tak ważnego dla każdego współczesnego człowieka.

Terapia punktów marma – przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do terapii punktów marma jako ogół zabiegów. Jeśli z różnych względów niemożliwe jest wykonanie masażu, można zdecydować się na inne techniki, np. ziołami, kryształami czy zapachami. Nierzadko jednak zdarza się, że u pacjenta wcale nie można wykonać technik uciskania czy rozcierania. Przykładowo przy żylakach przeciwwskazane może być opracowywanie punktów marma na kończynach dolnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skupić się na terapii punktów marma w obrębie głowy czy dłoni. Każdy pacjent powinien być więc zdiagnozowany indywidualnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ptak-Korbacz M., Ajurweda. Medycyna indyjska, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
  2. Pond D., Czakry dla początkujących, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *