Szukaj

Objaw Brudzińskiego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Brudzińskiego należy do objawów oponowych. Powstają one w wyniku podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Wyróżnia się 3 rodzaje objawu Brudzińskiego:

  • karkowy;
  • policzkowy;
  • łonowy.

Ponadto uznaje się, że objaw Brudzińskiego obecny jest u około 5% dorosłych cierpiących na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

 

Objawy oponowe

To grupa objawów neurologicznych pojawiająca się nie tylko w przypadku podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych, ale i przy zapaleniu mózgu oraz w krwotoku podpajęczynówkowym. Niekiedy towarzyszy guzom wewnątrzczaszkowym oraz może być następstwem urazów.

Z reguły towarzyszą im objawy podmiotowe, takie jak:

Chory układa się często na boku, z przygiętymi kończynami dolnymi w stawach biodrowych i stawach kolanowych. Przy znacznie nasilonym zespole oponowym może pojawić się tyłozgięcie głowy, niekiedy z wygięciem tułowia ku przodowi.

Objawy oponowe nie są często stwierdzane podczas rehabilitacji. Jednak ze względu na zawsze możliwe ich wystąpienie trzeba umieć je badać i różnicować z ograniczeniem ruchomości z innych powodów (np. zmiany zwyrodnieniowe czy zespoły korzeniowe i rzekomokorzeniowe).
W czasie biernego pochylania głowy pacjenta ku przodowi napotyka się opór mięśni karku. W związku z tym nie można przyciągnąć bródki chorego do mostka. Zakres sztywności zwykło się określać liczbą palców, jaką badający może umieścić między bródką chorego, a jego mostkiem.

Badaniu podlegają:

tubapay
tubapay
  • objaw karkowo-paluchowy Hermana;
  • objaw Flataua;
  • bolesność uciskowa gałek ocznych;
  • objaw Amossa;
  • sztywność karku;
  • objaw Kerniga;
  • objaw Brudzińskiego.

Należy zachować szczególną ostrożność przy badaniu sztywności karku u osób po urazach odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie należy wykonywać tej próby w razie stwierdzenia niestabilności kręgów szyjnych lub jej podejrzeniu.

Objaw karkowy Brudzińskiego

Podczas badania sztywności karku, przy biernym zgięciu głowy, następuje odruchowe zgięcie kończyn dolnych w stawach biodrowych i stawach kolanowych.

Objaw policzkowy Brudzińskiego

Podczas ucisku na policzki poniżej łuków jarzmowych następuje odruchowe zgięcie kończyn górnych w stawach łokciowych i stawach ramiennych.

Objaw łonowy Brudzińskiego

Podczas ucisku na spojenie łonowe następuje odruchowe zgięcie kończyn dolnych w stawach biodrowych i stawach kolanowych.

Józef Polikarp Brudziński

Opisane objawy otrzymały swoją nazwę w związku z polskim lekarzem, który po raz pierwszy je opisał. Józef Polikarp Brudziński żył w latach 1874-1917, przy czym specjalizował się w dziedzinach takich jak neurologia i pediatria. Nie tylko opisał szereg objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ale także był autorem 55 prac naukowych. Opisane objawy stały się tak popularne, że są często wspominane w literaturze anglojęzycznej.

W 1908 roku opublikował swoją pierwszą pracę na temat symptomatologii zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Opisał w niej nowy objaw, nazwany przez niego odruchem drugostronnym. Na samym początku swojej kariery, ponieważ w 1909 roku, opisał on objaw karkowy. Kolejne lata poświęcił zgłębianiu wiedzy na ten temat, prowadził więc liczne badania w Zakładzie Fizjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmował się także zagadnieniami pediatrycznymi, m.in. biegunką u dzieci. Do tematu objawów oponowych powrócił w 1916 roku, gdy opisał objaw policzkowy i łonowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rutkowski T., Józef Polikarp Brudziński, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2017.
  2. Podemski R., Kompendium neurologii, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
  3. Kozubski W., Neurologia, Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Moskalik M., Przebieg aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu u dzieci i dorosłych, Poznań 2013.
  5. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Tom 1, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.