Szukaj

Wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego

Spis treści

Pytanie


Witam,
czy mogę prosić o konsultację, mam wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego? Lekarz zlecający badanie nie wyjaśnił mi szczegółowo co jest nie tak i czy dalej z tym problemem udać się do innego lekarza specjalisty? Badanie zlecono ze względu na długotrwały silny ból lewego barku, nieustępujący przy leczeniu farmakologicznym. Następnie pojawiły się problemy z bólem karku. Opis badania:

W badaniu MR zniesiona jest lordoza szyjna, tendencja do kifotyzacji na poziomie c3. Trzony kręgów o prawidłowej wysokości bez zmian ogniskowych. Dehydratacja krążków m-kręgowych. Zachowana jest wysokość krążków m-kręgowych. Zaostrzenia krawędziowe C3,C4,C5,C6,C7. Rdzeń kręgowy o prawidłowej morfologii sygnału, bez cech mielopatii. Na poziomie C3-C4 szerokopodstawna niewielka bardziej prawostronna protruzja krążka m-kręgowego umiarkowanie prawostronnie ogranicza worek oponowy zachowane jest światło lewego i prawego otworu m-kręgowego bez cech istotnego konfliktu z korzeniami nerwowymi. Na poziomie C5-C6 niewielkie uwypuklenie krążka m-kręgowego umiarkowanie ogranicza worek oponowy zachowane jest światło lewego i prawego otworu m-kręgowego bez cech konfliktu z korzeniami nerwowymi C6.

Dziękuję za odpowiedź
Natalia

 

Odpowiedź


Pani Natalio,
przesłany przez Panią opis badania rezonansu magnetycznego (MRI) kręgosłupa szyjnego zawiera informacje, które specjalista opisujący zdjęcie wywnioskował mając bezpośredni wgląd do zdjęcia obrazowego. Postaram się wyjaśnić zawarte w opisie informacje, które można wywnioskować z tych wyników:

  • Zniesiona jest lordoza szyjna – lordoza w odcinku szyjnym występuje w naturalnej krzywiźnie na kształt litery C (wygięcie szyi w przód). Pojawienie się zniesionej lordozy szyjnej może prowadzić do zaburzenia fizjologicznej krzywizny kręgosłupa, nawet na niższych segmentach i pojawienia się wady postawy. Jej obecność się może być wywołana wieloma czynnikami, m.in. zaburzone napięcie mięśni czy problemy z kręgami. Przykładowymi objawami mogą być takie jak np. sztywność karku, bóle barku, drętwienie rąk, a nawet zawroty głowy, nerwowość czy szumy uszne i bezsenność.
  • Kyfotyzacja na poziomie C3 – oznacza to, że na poziomie trzeciego kręgu w odcinku szyjnym występuje odwrócenie naturalnej krzywizny szyjnej w kierunku przeciwnym niż powinno być fizjologiczne wygięcie kręgosłupa. To również może wpływać pojawiający się ból i dyskomfort w tej okolicy szyi i barku.
  • Dehydratacja krążków międzykręgowych – oznacza utratę nawodnienia w tych strukturach. Jest to naturalny proces starzenia się kręgosłupa, jednak gdy postępuje zbyt szybko, może prowadzić do usztywniania się szyi, a to przekłada się na pojawianie się bólu i dyskomfortu, który Pani odczuwa.
  • Zaostrzenia krawędziowe na poziomach kręgów C3, C4, C5, C6, C7 – to zgrubienia na krawędziach wymienionych kręgów, które mogą wynikać z toczących się procesów zwyrodnieniowych. Tego rodzaju zmiany mogą powodować ograniczenia ruchomości i ból.
  • Niewielka protruzja krążka międzykręgowego na poziomie C3-C4 i uwypuklenie C5-C6 – oznacza to, że fragment krążka międzykręgowego wystaje poza jego naturalne położenie. W Pani przypadku są to niewielkie uwypuklenia, które mogą jednak ograniczać przestrzeń wokół rdzenia kręgowego, ale nie wywołują istotnego konfliktu z nerwami.

Wyniki badania rezonansem magnetycznym są jedynie jednym z elementów diagnostycznych. Dlatego zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który oprócz zapoznania się dokładnie ze zdjęciem na żywo, przeprowadzi indywidualne, odpowiednio dobrane do Pani przypadku testy funkcjonalne. Pomogą one specjaliście postawić rozpoznanie i dobrać właściwą fizjoterapię, w tym m.in. terapię manualną i ćwiczenia, które pomogą Pani zwalczyć dolegliwości z jakimi się Pani zmaga. W przypadku gdy fizjoterapeuta stwierdzi na żywo, że problem wymaga głębszej diagnostyki, skieruje Panią do ortopedy lub neurologa, którzy będą mogli zlecić dodatkowe badania i ocenić Pani stan. Pozwoli to podjąć dalsze kroki w leczeniu. Mogę jednak wstępnie powiedzieć, że przesłany przez Panią opis i dolegliwości, z którymi się Pani zmaga można zniwelować odpowiednio dobraną fizjoterapią i ćwiczeniami. Szukając dobrego i doświadczonego fizjoterapeutę, proszę zwrócić uwagę czy specjalizuje się w terapii manualnej i ortopedii, a także w terapeutycznym treningu medycznym.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.