Szukaj
Szukaj

Kręgozmyk szyjny ćwiczenia

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
czy mogę ćwiczyć na siłowni mając kręgozmyk szyjny i jakie ćwiczenia mam wykonywać? Jakich ćwiczeń unikać? PS. Odczuwam czasem ból na dole kręgosłupa też.

Klaudia

 

Odpowiedź


Pani Klaudio,
kręgozmyk szyjny to schorzenie polegające na nieprawidłowym przemieszczeniu się względem siebie dwóch sąsiednich trzonów kręgowych. W tego typu dolegliwościach najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem ortopedą lub umówienie się na wizytę u fizjoterapeuty przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczeń w celu dokładnego zbadania, sprawdzenia indywidualnych możliwości pacjenta i dobrania odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą na poprawę stanu zdrowia, a nie pogorszenie go gdybyśmy samemu podjęli aktywność. Celem leczenia kręgozmyku jest przede wszystkim uzyskanie stabilności kręgosłupa oraz przeciwdziałanie pojawieniu się ewentualnych zaburzeń neurologicznych. Leczenie zachowawcze powinno polegać na współpracy z fizjoterapeutą, czyli na terapii manualnej i odpowiednio dobranych ćwiczeniach, które później może Pani wykonywać na siłowni w prawidłowych wzorcach ruchowych po wcześniejszym poinstruowaniu.

Ćwiczenia obejmują przede wszystkim wzmacnianie mięśni odpowiadających za stabilizację kręgosłupa. Nie powinny one prowokować do pogłębiania się schorzenia jakim jest kręgozmyk. Należy unikać ćwiczeń, które nadmiernie obciążają i generują duże siły na odcinek szyjny kręgosłupa. Szczególnie należy unikać ćwiczeń, które wymagają intensywnego pochylania głowy w kierunku górnym i przednim. Przeprowadzając trening na siłowni powinna Pani zwracać uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i techniki wykonywania ćwiczeń. Powinno się unikać nagłych ruchów skrętnych głowy, szczególnie w trakcie wykonywania danego ćwiczenia.

Warto w Pani przypadku skupić się również na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Szczególnie jeżeli odczuwa Pani ból kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyn tego stanu może być kilka, m.in. osłabienie mięśnia prostego brzucha, mięśni CORE, wzmożone napięcie mięśniowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa lub nieprawidłowe ustawienie kości miednicznej, tzw. przodopochylenie miednicy. Jednak, aby to stwierdzić i dobrać ćwiczenia, należałoby Panią dokładnie zbadać przeprowadzając właściwe testy funkcjonalne.

Ćwicząc na siłowni, powinna Pani unikać dużego obciążenia, ponieważ może wywoływać dyskomfort i pogłębiać kręgozmyk, szczególnie gdy ćwiczenia byłyby nieprawidłowo dobrane. Może Pani częściej wybierać ćwiczenia w pozycji leżącej lub siedzącej. Pomogą uniknąć niewłaściwego obciążania kręgosłupa szyjnego – pod warunkiem, że będą wykonywane odpowiednią techniką.

Proszę pamiętać, że są to tylko ogólne wskazówki i należałoby umówić wizytę u fizjoterapeuty, który specjalizuje się w terapii manualnej i terapeutycznym treningu medycznym. Po dokładnym zbadaniu, będzie mógł wdrożyć odpowiednią terapię i dobrać indywidualnie do Pani przypadku ćwiczenia, które będą pomagać, a nie szkodzić. Dodatkowo, pokaże Pani jakiej techniki używać, ilość serii i jak długi czas, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *