Szukaj

Stabilizacja kręgosłupa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stabilizacja kręgosłupa to zabieg ortopedyczny, który ma na celu stabilizację odcinka kręgosłupa objętego procesem chorobowym oraz zniesienie ucisku na struktury okołokręgosłupowe. Zabieg powinien być wykonany dopiero jako ostateczność, gdy metody zachowawcze (w tym odpowiednio prowadzona fizjoterapia) nie pomogą.

Stabilizacja kręgosłupa

Na czym polega stabilizacja kręgosłupa?

Stabilizacja kręgosłupa to operacja otwarta. Polega na rozcięciu skóry i tkanek na wybranym poziomie kręgosłupa, jednak tylko w takim zakresie, aby bez problemu móc zaaplikować implant. Implant wprowadza się pomiędzy trzony kręgów, a jego celem jest zapewnienie odpowiedniej odległości między sąsiednimi kręgami. Umieszcza się go pod kontrolą wzroku, ale i aparatów obrazowych, głównie RTG. Dzięki temu przypadkowe uszkodzenie struktur nerwowych czy naczyniowych jest minimalne. Implant składa się ze śrub i prętów, które je łączą. Dzięki temu wprowadzone implanty automatycznie stają się rusztowaniem. Gwarantuje to dożywotnią stabilność kręgosłupa w tym miejscu.

Cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a podczas operacji pacjent znajduje się w leżeniu na brzuchu. Już następnego dnia rano, po wybudzeniu się pacjenta, miejsce ma pionizacja przy asyście lekarza i fizjoterapeuty. Czas hospitalizacji zależy od stanu zdrowia pacjenta i szybkości gojenia się tkanek, zwykle nie przekracza jednak 6 dni.

Zobacz również: Anatomia kręgosłupa i ból pleców.

Postępowanie przedoperacyjne

Po zakwalifikowaniu do operacji, ale jeszcze przed jej wykonaniem, należy wykonać szereg niezbędnych badań:

tubapay
tubapay

Lekarz w razie potrzeby może zalecić inne badania. Pacjent musi pozostać na czczo. Zabrania się jedzenia 6 godzin przed operacją, a picia 4 godziny przed operacją.

Postępowanie pooperacyjne

Przez kilka miesięcy po operacji stabilizacji kręgosłupa należy prowadzić bardzo oszczędne życie w odniesieniu do kręgosłupa. Pacjent powinien unikać schylania się, dźwigania ciężkich przedmiotów czy rotacji tułowia. Poleca się unikać nawet kierowania samochodem i innymi pojazdami. Konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. Na ogół powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej zajmuje około pół roku.

Po operacji zaleca się regularne wizyty kontrolne, najczęściej co w schemacie: 6 tygodni, 3, 6 i 12 miesięcy po operacji. Lekarz może podczas nich zalecić wykonanie badań obrazowych – tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłaszać lekarzom.

Wskazania do operacji stabilizacji kręgosłupa

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia tej operacji jest ucisk krążka międzykręgowego na struktury nerwowe, co powoduje poważne dolegliwości bólowe i nerwowe. Mogą pojawiać się zaburzenia czucia, bóle promieniujące do nóg czy niedowłady kończyn dolnych. Ze względu na powagę zabiegu, jeśli tylko istnieje możliwość leczenia zachowawczego, należy wypróbować wszystkich dostępnych metod z tego zakresu.

Zobacz również: Stenoza kręgosłupa – objawy oraz leczenie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Iwańczyk K., Lemiesz G., Czaprowski D., Trening stabilizacji kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego, Praktyczna Fizjoterapia&Rehabilitacja, 9/2013.
  2. Ślimak P., Wolański W., Gzik M., Wpływ stabilizacji przedniej na biomechanikę odcinka szyjnego kręgosłupa człowieka, Aktualne Problemy Biomechaniki, 5/2011.
  3. Greenspan A., Beltran J., Diagnostyka obrazowa w ortopedii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.