Rehabilitacja kręgosłupa zalecana jest przy bólach zwyrodnieniowych i reumatycznych, neurogennych i urazowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o odcinek lędźwiowy, piersiowy czy też krzyżowy, polega ona na poddawaniu się pacjenta odpowiednim zabiegom oraz wykonywaniu przez niego odpowiednich ćwiczeń. Jakie techniki rehabilitacyjne są najbardziej godne uwagi?
Rehabilitacja kręgosłupa w dużym stopniu poprawia komfort życia pacjenta, skutecznie łagodząc doskwierające mu, uciążliwe bóle. Pozwala wykorzystać różne techniki, w tym m.in.: terapię manualną, fizykoterapię, igłoterapię suchą czy też kinezyterapię. Coraz częściej w rehabilitacji kręgosłupa wykorzystuje się również jogę. Co jeszcze warto o tym wiedzieć? Sprawdź.
Rehabilitacja kręgosłupa a terapia manualna
Podczas terapii manualnej stosuje się specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze, dzięki którym można zarówno wykryć, jak i leczyć problemy w obrębie kręgosłupa. Do tych technik należą m.in.:
- manipulacje stawów – stosuje się je w celu szybkiego uruchomienia zablokowanego stawu, polegają one na przyłożeniu do niego impulsu o małej amplitudzie i dużej szybkości, dzięki czemu dochodzi do słyszalnego „kliknięcia” oraz zmniejszenia spazmu mięśniowego w obrębie stawu oraz powiązanych z nim tkanek, przywracają one prawidłowy zakres ruchu;
- mobilizacje – pozwalają uwolnić nadmierne napięcie, które znajduje się w okolicy kręgosłupa, ich celem jest poprawienie płynności ruchu, a także zwiększenie ruchomości konkretnego stawu;
- neuromobilizacja – metoda terapeutyczna obejmująca tkanki miękkie, a więc tkankę nerwową oraz tkanki otaczające układ nerwowy, poprawia ona neuromechanikę, elastyczność i ruchomość nerwów itd., koncentruje się na napinaniu i uruchamianiu nerwów poprzez wykonywanie różnych kombinacji ruchowych;
- masaż poprzeczny – zmniejsza napięcie tkanek i poprawia ich ruch względem siebie oraz przestrzenne ułożenie włókien mięśniowych i kolagenowych, polega na rozcieraniu tkanek w kierunku poprzecznym do włókien mięśnia, dzięki temu poprawia się ukrwienie i ruchomość konkretnego obszaru, następuje również złagodzenie dolegliwości bólowych;
- masaż tkanek głębokich – to masaż stosunkowo delikatny, zmniejsza jednak napięcie mięśni i powięzi oraz wpływa na lepszą płynność ruchów, poprawia gibkość oraz postawę ciała, zwiększa ruchomość i elastyczność tkanek, a także ruchomość stawów, przywraca też równowagę w głębszych warstwach tkanki łącznej oraz mięśniach, eliminuje mięśniowo-powięziowe punkty spustowe;
- masaż funkcyjny – tego rodzaju masaż polega na wykonywaniu odpowiedniego ucisku na dany mięsień, jednocześnie ze stretchingiem masowanego mięśnia, efektem jest m.in. złagodzenie bólu oraz rozluźnienie i odprężenie tkanek;
- stretching – ćwiczenia prowadzące do rozciągnięcia jednego mięśnia lub całej ich grupy, a także do ich uelastycznienia, pomagają one leczyć stany zapalne i przeciążeniowe, zwiększają zakres ruchu oraz wyrównują dysharmonię mięśniową.
W terapii manualnej traktuje się ciało holistycznie, dlatego też często – oprócz odpowiednich zabiegów – zaleca się pacjentom wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w domu.
Rehabilitacja kręgosłupa a fizykoterapia
W niektórych przypadkach warto poddać się fizykoterapii, czyli zabiegom wykorzystującym różne zjawiska fizyczne, m.in. światło, magnetyzm, prąd czy niską temperaturę. Terapia tego typu okazuje się skuteczna zwłaszcza przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Dzięki niej pobudzony zostaje układ immunologiczny, który w rezultacie łatwiej zwalcza stany zapalne o różnym podłożu. Stymuluje ona także regenerację tkanek, dlatego też wykorzystuje się ją w leczeniu urazów wynikających m.in. z aktywności fizycznej. Fizykoterapia może być traktowana jako podstawowa forma leczenia, jak i jako terapia uzupełniająca.
Rehabilitacja kręgosłupa a igłoterapia sucha
Igloterapia sucha polega na znalezieniu w ciele pacjenta obszarów (tzw. punktów spustowych), które są szczególnie wrażliwe na nacisk i które powodują ból, a następnie – wbiciu w nie cienkiej igły apunkturowej. Dzięki temu napięte pasmo mięśniowe może się rozluźnić. Czynność ta wywołuje odpowiedź ze strony skróconych włókien oraz oddziałuje na stan biochemiczny punktu spustowego. Metoda ta wskazana jest przy dolegliwościach bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, odczuwalnych np. w dolnym odcinku kręgosłupa.
Rehabilitacja kręgosłupa a kinezyterapia
Warto powiedzieć również kilka słów na temat kinezyterapii, polegającej na leczeniu przy pomocy różnych form ruchu. Obejmuje ona dwa główne rodzaje ćwiczeń – ćwiczenia na części ciała nieobjęte chorobą oraz ćwiczenia miejscowe, dotyczące zmienionego chorobowo narządu. Celem kinezyterapii jest poprawa elastyczności i napięcia tkanek miękkich, zmniejszenie bólu kręgosłupa oraz zwiększenie siły mięśniowej. Zwykle kinezyterapia jest podstawą rehabilitacji leczniczej i dzięki przywróceniu choremu pewnej sprawności, daje podstawy do dalszej rehabilitacji. Warto dodać, że kinezyterapia może pozytywnie wpływać na cały organizm.
Rehabilitacja kręgosłupa a joga
Joga połączona z klasyczną fizjoterapią rekomendowana jest osobom, które mają problem z kręgosłupem, a zwłaszcza tym z dyskopatią, skoliozą oraz schorzeniami zwyrodnieniowymi. Często stanowi dopełnienie leczenia zachowawczego, jak również operacyjnego. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom pomaga wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe, zwiększać zakres ruchu oraz odciążać kręgosłup. Ważne jest to, że joga pomaga nawet w trudnych przypadkach, w tym np. przy chronicznych bólach pleców, powstałych w wyniku nadmiernego obciążenia. Podczas ćwiczeń stymulowany jest układ nerwowy parasympatyczny, który skutecznie zmniejsza ból. Odpowiednie asany zmniejszają również napięcie mięśni, które często są powodem dolegliwości bólowych. Rozluźniają i rozciągają te mięśnie, które są mocno przykurczone. Eliminują też uczucie gniecenia oraz sztywności, a także wpływają na lepsze ukrwienie pleców.
Artykuł sponsorowany