Szukaj

Co ile karmić noworodka piersią?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Co ile karmić noworodka piersią i jak prezentuje się częstotliwość karmień w przypadku mleka modyfikowanego? Choć obie wersje mleka różnią się składem (jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej zdecydować się na naturalne, kobiece mleko), w praktyce częstotliwość karmień noworodka i niemowlęcia powinna prezentować się podobnie. Rodzaj mleka nie ma na to wpływu.

Co ile karmić noworodka piersią?

Co ile karmić noworodka piersią?

Harmonogram karmienia piersią zalecany przez specjalistów prezentuje się następująco:

  • noworodek (dziecko do 28. dnia życia) – 8-12 karmień po 110 ml (w tym 1-2 karmienia nocne);
  • 2.-4. miesiąc życia – 6-8 karmień po 120-140 ml;
  • 5.-6. miesiąc życia – 5-6 karmień po 150-160 ml;
  • 7.-8. miesiąc życia – 5 karmień po 170-180 ml;
  • 9.-12. miesiąc życia – 4-5 karmień po 190-220 ml.

Przekładając to na życie realne, zgodnie z ogólnie przyjętymi zaleceniami noworodka powinno się karmić co 3 godziny, a dodatkowo również 1-2 razy w nocy. W praktyce jednak częstotliwość karmień i odstępy pomiędzy kolejnymi karmieniami mogą znacznie się różnić. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i potrzeb dziecka. Może się zdarzyć, że maluch będzie zaznaczał potrzebę jedzenia już 30 minut po poprzednim karmieniu, w innym wypadku prześpi 5-godzinny blok snu bez budzenia się na karmienie. W obu przypadkach jest to zjawisko prawidłowe, o ile dziecko rozwija się dobrze i nie cierpi na żadne choroby przewlekłe. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Zobacz również: Po czym poznać, że niemowlę się nie najada?

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych czynności, jakie może wykonywać człowiek. Ma mnóstwo zalet, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • budowanie silnej więzi emocjonalnej między matką a dzieckiem;
  • stymulację psychomotorycznego i społecznego rozwoju noworodka;
  • wzmacnianie odporności i zapewnianie najlepszego startu na przyszłość – mleko matki jest skarbnicą witamin, minerałów, przeciwciał, białka, cennych tłuszczów, hormonów, węglowodanów i wielu innych;
  • zmniejszanie ryzyka rozwoju chorób u dziecka, takich jak m.in. SIDS (śmierć łóżeczkowa), cukrzyca, otyłość, biegunki, infekcje dróg oddechowych, infekcje przewodu pokarmowego czy nawet niektóre nowotwory;
  • przyspieszanie obkurczania się macicy po porodzie;
  • zmniejszenie remineralizacji kości u kobiety;
  • zmniejszenie ryzyka raka jajnika i raka piersi w okresie pomenopauzalnym.

Są to korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wielu z nich nie zaobserwujemy podczas karmienia mlekiem modyfikowanym, dlatego przynajmniej w pierwszych miesiącach życia warto rozważyć karmienie piersią. Chyba że istnieją medyczne przeciwwskazania do tej czynności.

tubapay
tubapay

Czy wybudzać noworodka do karmienia piersią?

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, czyli wykazuje odpowiedni przyrost masy ciała i wzrostu oraz zalicza poszczególne kamienie milowe, nie ma konieczności specjalnego wybudzania go ze snu na karmienie. Noworodek sam budzi się w sytuacjach, gdy odczuwa głód. Można poznać to po płaczu, rozdrażnieniu, zaciskaniu piąstek lub odwracaniu główki na prawo i lewo (odruch poszukiwania piersi). Jeśli jednak noworodek urodził się przedwcześnie, miał niską masę urodzeniową lub zdiagnozowano u niego jakiekolwiek schorzenia i choroby, warto rozważyć regularne wybudzanie go do karmienia piersią. Najlepiej po konsultacji z pediatrą.

Zobacz również: Jak przechowywać mleko matki?

Jak wybudzać noworodka do karmienia piersią?

Sprawdzone i skuteczne, mało traumatyczne dla dziecka sposoby wybudzania go ze snu to:

  • zapalenie światła w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi, jednak strumień światła nie może jednak być rażący ani skierowany bezpośrednio na noworodka;
  • puszczenie spokojnej muzyki;
  • mówienie do dziecka lub zwykła rozmowa z partnerem (bez ściszania głosów);
  • rozbieranie noworodka w trakcie snu i zmiana pieluszki;
  • delikatny dotyk, np. głaskanie noworodka po główce lub po brzuszku.

Najlepszą opcją jest jednak położenie się obok dziecka (jeśli śpi w łóżku) lub wyjęcie go z łóżeczka i przytulenie w pozycji siedzącej. Następnym krokiem jest przystawienie go do piersi pomimo tego, że jeszcze nie wybudziło się ze snu. Jeśli przystawimy brodawkę sutkową do ust dziecka i zaczniemy delikatnie gładzić nią jego wargi, prawdopodobnie wybudzi się na tyle, aby zacząć jeść, jednak nie na tyle, aby całkowicie się obudzić. Dzięki temu tuż po zakończeniu karmienia ponownie zapadnie w drzemkę.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
    Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne
  3. umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
    Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.