Szukaj
Szukaj

Rak jajnika

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rak jajnika nie należy do najczęściej występujących i diagnozowanych nowotworów u kobiet, z całą pewnością jest jednak jednym z najbardziej zabójczych. Najczęściej jest on rozpoznawany w zaawansowanym stadium, przez co podjęte leczenie nie jest efektywne. Wyróżnia się kilka rodzajów raka jajnika, jednak ich przyczyny pozostają nieznane.

Rak jajnika

Rak jajnika – przyczyny

Przyczyny powstawania nowotworów, w tym raka jajnika, nie są współczesnym lekarzom znane. Wyróżnia się jednak czynniki ryzyka predysponujące do zachorowania. Są to przede wszystkim:

  • dodatni wywiad rodzinny pod kątem raka piersi i raka jajnika;
  • rodzinne występowanie niepolipowatego raka okrężnicy lub odbytnicy;
  • wczesny okres pokwitania;
  • późna menopauza;
  • brak porodów w wywiadzie;
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej;
  • otyłość.

Ginekolodzy onkologiczni są obecnie zgodni, iż surowiczy rak jajnika w większości przypadków wywodzi się z komórek nabłonkowych jajowodu.

Rak jajnika – rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje nowotworu jajnika:

  • surowiczy;
  • endometrioidalny;
  • jasnokomórkowy;
  • śluzowy;
  • mieszany;
  • niezróżnicowany;
  • guz Brennera.

Najczęściej, ponieważ aż w 70% przypadków, diagnozuje się raka surowiczego, a następnie (13%) raka jasnokomórkowego. Najrzadziej rozpoznaje się raka śluzowego (3%).

Rak jajnika – leczenie

Wczesna postać nowotworu jajnika rzadko daje objawy kliniczne, dlatego rozpoznanie bywa późno stawiane. W miarę rozwoju choroby mogą jednak pojawiać się:

Patronite
Patronite

Rzadziej obserwuje się konieczność częstszego oddawania moczu oraz nietypowe krwawienia z pochwy. Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów powinno być pilnym wskazaniem do konsultacji ginekologicznej.

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki raka jajnika jest szczegółowy wywiad oraz USG dopochwowe oraz przezbrzuszne. W celu potwierdzenia rozpoznania konieczne jest pobranie tkanki guza lub próbki płynu z jamy brzusznej i sprawdzenie czy są w nich obecne komórki nowotworowe. Zazwyczaj celem rozpoznania wykonuje się laparotomię, ale u części kobiet może być zastosowana laparoskopia. Uzupełnieniem diagnostyki są badania krwi, zwłaszcza pod kątem obecności markera CA-125 (substancja wytwarzana przez komórki raka jajnika).

Rak jajnika – leczenie

Podstawą jest leczenie skojarzone, łączące chemioterapię i postępowanie chirurgiczne. Przed wdrożeniem leczenia należy rozpoznać stopień zaawansowania nowotworu. W zależności od tego wykonuje się dokładniejszą ocenę nie tylko jajników, ale i macicy, pęcherzyka żółciowego, esicy, śledziony czy nawet pępka ze względu na możliwość przerzutów. U młodych kobiet, które chcą zachować płodność i mieć jeszcze dzieci, w przypadku zmiany ograniczonej do jednego jajnika bez nacieku torebki i zrostów wewnątrzotrzewnowych można pozostawić macicę i drugi jajnik.

Większość pacjentek z rakiem jajnika ma wskazania do systemowego leczenia chemicznego. Zazwyczaj takie leczenie obejmuje skojarzenie pochodnych platyny (karboplatyna lub cisplatyna) i taksoidu (paklitaksel), podawanych dożylnie w schemacie co 21 dni. Leczenie składa się z 3-6 cykli.

Po zakończeniu leczenia pacjentka musi regularnie stawiać się na badania kontrolne co 3 miesiące przez okres 2 lat, a następnie co 6 miesięcy przez okres 5 lat i dożywotnio co 12 miesięcy. Niestety, rak jajnika ma charakter przewlekły, co oznacza, że wykazuje tendencję do nawrotów. Większość przypadków wznowy ma charakter nieuleczalny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krzakowski M., Rak jajnika, Wydawnictwo Primopro, Warszawa 2017.
  2. Kujawa K., Lisowska K., Rak jajnika – od biologii do kliniki, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.
  3. Nowak-Markwitz E., Spaczyński M., Rak jajnika – nowe spojrzenie na pochodzenie i histogenezę, Ginekologia Polska, 83/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.