Szukaj
Szukaj

Jak przechowywać mleko matki?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy świeżo upieczony rodzic powinien wiedzieć, jak przechowywać mleko matki, aby nie straciło walorów odżywczych oraz smakowych, a także aby po prostu się nie zepsuło. Konieczność odciągania mleka pojawia się w różnych sytuacjach. Niektóre dzieci nie dają karmić się prosto z piersi, preferując butelkę. Niekiedy natomiast kobieta chce zrobić zapas mleka, aby komfortowo móc nakarmić dziecko w miejscu publicznym lub aby móc zostawić malucha z bliskimi i wyjść z domu.

Jak przechowywać mleko matki?

Jak przechowywać mleko matki?

Mleko matki można przechowywać na kilka sposobów:

  • w butelce trzymanej w temperaturze pokojowej nie przekraczającej 25 stopni Celsjusza – optymalnie około 2-4 godzin;
  • w torbie termicznej (np. podczas wycieczek) – maksymalnie do 24 godzin;
  • w lodówce, gdzie panuje temperatura 2-4 stopnie Celsjusza – maksymalnie do 5 dni;
  • w zamrażarce, gdzie panuje temperatura około -18 stopni Celsjusza – do 5 miesięcy, jednak pojawia się konieczność odmrażania mleka przed jego podaniem.

Lodówka jest więc najkorzystniejszym rozwiązaniem. Umieszczając w niej butelki z odciągniętym mlekiem, najlepiej schować je na półkach środkowych i dolnych.

W czym przechowywać mleko matki?

Do przechowywania mleka matki nie powinno się używać jakichkolwiek pojemników. Przede wszystkim powinny być to pojemniki dedykowane do przechowywania żywności, dzięki czemu kontakt mleka z tworzywem nie sprawi, że dojdzie do reakcji, w efekcie której składniki tworzywa zaczną przechodzić do pokarmu. Najważniejsze, aby nie zawierały bisfenolu A. Przed pierwszym użyciem dokładnie umyj i wyparz wybrane pojemniki / butelki. Pamiętaj, że powinny być one szczelnie zamykane. W razie wątpliwości warto spytać położną o polecane produkty.

Jak podgrzewać mleko matki?

Jeśli dojdzie do konieczności wykorzystania odciągniętego, przechowywanego w pojemnikach mleka, zawsze należy podgrzać je przed podaniem dziecku. Zwłaszcza, jeśli mleko znajdowało się w lodówce lub było rozmrażane. Najlepiej podgrzewać mleko w kąpieli wodnej, jednak aby nie miało ono kontaktu z wodą. W tym celu wystarczy przygotować większy garnek z wodą, a w nim umieścić mniejszy garnek z mlekiem. Podczas podgrzewania regularnie sprawdzaj temperaturę mleka, umieszczając odrobinę na zgięciu łokcia lub na przedramieniu. Nie oceniaj temperatury palcem, jest to niehigieniczne i mało wiarygodne, ponieważ skóra jest tu grubsza, zahartowana i inaczej reaguje na ciepło. Podgrzane mleko wystarczy umieścić w butelce, można nim od razu nakarmić malucha.

Równie ważne jest podgrzewanie odpowiednich ilości mleka. Niekorzystne jest podgrzewanie całości pokarmu, a następnie ponowne jego mrożenie lub umieszczanie w lodówce. Wykorzystujemy do podgrzania wyłącznie taką ilość mleka, którą dziecko spożyje podczas karmienia. Aby było to możliwe i wygodne, lepiej zakupić mniejsze pojemniki w większej ilości, dzięki czemu zawsze będziemy mieć dostęp do odpowiednich porcji mleka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podgrzewanie w piekarniku czy mikrofalówce nie jest zalecane, ponieważ dochodzi wówczas do zniszczenia wielu cennych składników odżywczych mleka. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Kiedy przechowywać mleko matki?

Przechowywanie mleka konieczne jest w różnych sytuacjach. Warto rozważyć je przy:

  • chorobach dziecka wymagających jego hospitalizacji, aby matka mogła karmić je w szpitalu zgodnie z własnym harmonogramem;
  • niskim poziomie laktacji, aby pobudzić gruczoł piersiowy do produkcji mleka;
  • nawale pokarmu, aby chronić się przed bolesnym i nieprzyjemnym zatkaniem kanalików mlekowych;
  • czasowej nieobecności w domu (np. wyjście do lekarza, dłuższe zakupy, powrót do pracy), dzięki czemu mąż lub opiekunka będą mogli bez problemu nakarmić dziecko.

Ściągnięte mleko jest świetnym zapasem w razie choroby matki. Zwłaszcza, gdy leczenie infekcji wymaga stosowania leków, np. antybiotyków, które przechodzą do pokarmu. Istnieje wiele przeciwwskazanych leków w przypadku laktacji, zawsze przed rozpoczęciem farmakoterapii należy szczegółowo zapoznać się z ulotką. Ponowne karmienie piersią można rozpocząć po odstawieniu leków i pozbyciu się choroby.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *