Po czym poznać, że niemowlę się nie najada i jak interpretować sygnały wysyłane przez tak małe dziecko? Płacz, grymasy i gesty to jedyny sposób porozumiewania się ze światem zewnętrznym w przypadku niemowląt. Dlatego zadaniem rodziców jest trafne rozpoznawanie wszelkich oznak niezadowolenia, w tym głodu. Inną sytuacją jest brak apetytu u dziecka, wskutek którego maluch się nie najada, lecz nie sygnalizuje tego.
Po czym poznać, że niemowlę się nie najada?
Kobiece piersi nie mają widocznej miarki, nie można więc zaobserwować ilości mleka, które się w nich znajduje. Podobnie niemożliwe jest zauważenie, jak duże porcje pokarmu pobiera dziecko podczas ssania. Dlatego przyjmuje się, że dziecko powinno być najedzone po 10-15 minutach karmienia. Podczas tej czynności słychać odgłos cichego połykania. Jeśli w pewnym momencie maluch zaczyna się rozglądać, bawić włosami matki lub przysypiać, można odstawić je od piersi i uznać za nakarmione. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sygnały wskazujące na to, że niemowlę się nie najada.
Brak pokarmu w piersiach
Jest to sygnał nie tyle ze strony dziecka, ile ze strony matki. Jeśli zmaga się ona z brakiem pokarmu w piersiach, z dużym prawdopodobieństwem niemowlę również nie będzie syte. Ilość pokarmu można wstępnie ocenić podczas próby ściągnięcia mleka do butelki, ale także samo wypełnienie piersi czy wypływ mleka podczas płaczu dziecka wiele mówi o laktacji.
Przy braku pokarmu w piersiach warto rozważyć karmienie mieszane. To sposób żywienia obejmujący jednocześnie karmienie piersią i karmienie butelką, w której znajduje się wcześniej odciągnięte mleko lub mleko modyfikowane. Po zakończeniu karmienia piersią niemowlęciu od razu podaje się butelkę. Jeśli zaczyna energicznie ssać, oznacza to, że nie najadło się podczas karmienia piersią.
Zobacz również: Co ile karmić noworodka?
Zachowanie niemowlaka
O tym, że dziecko się nie najada, świadczy najczęściej jego zachowanie. Zaobserwuj:
- zaciskanie dłoni w piąstki i otwieranie ich;
- płacz – dziecko może płakać na wiele sposobów, dlatego z upływem czasu nauczysz się, który rodzaj płaczu odnosi się do głodu, który do znudzenia, a który do zmęczenia czy bólu;
- odruchowe szukanie pokarmu ustami;
- rozglądanie się na boki i otwieranie ust.
To najlepsze oznaki głodu lub braku sytości u dziecka. Zaleca się podawanie piersi średnio co 3 godziny, w tym 1-2 razy w nocy. Jednak każdy maluch wykazuje własne potrzeby żywieniowe, które należy do niego dostosować.
Parametry wzrostu niemowlęcia
Na koniec warto zwrócić uwagę na przyrost masy i długości ciała niemowlęcia. Szacowany przyrost masy w pierwszym roku życia prezentuje się następująco:
- 700-900 g – 1.-3. miesiąc życia;
- 600-700 g – 4.-6. miesiąc życia;
- 300-400 g – 7.-12. miesiąc życia.
O tyle gram powinno przytyć prawidłowo rozwijające się dziecko w poszczególnych etapach okresu niemowlęcego. Także to jest jednak względnym zarysem. Brak przyrostu masy, zahamowanie wzrostu lub znaczne wychudzenie (niemowlę powinno mieć pewną ilość widocznej tkanki tłuszczowej) należy natychmiast skonsultować z lekarzem pediatrą.
Dziecko często domaga się piersi – co to oznacza?
Może zdarzyć się sytuacja, w której niemowlę żąda piersi znacznie częściej, niż jest to rekomendowane powyżej (znacznie częściej niż co 3 godziny), np. co 20-30 minut. Jeśli podczas tak częstego podawania piersi słychać odgłos ssania, warto ocenić ilość pokarmu w piersiach, odciągając go. Być może łyki brane przez dziecko są tak małe, że nie najada się ono w pełni podczas jednego karmienia. Jeśli jednak ilość pokarmu jest odpowiednia, a dziecko prawidłowo rośnie na długość i w kontekście masy ciała, prawdopodobnie po prostu ma duży apetyt.
Inaczej wygląda sytuacja, podczas której maluch żąda piersi, jednak nie słychać odgłosu ssania ani nie widać prób ssania. Wówczas można podejrzewać, że dziecko traktuje pierś jak smoczek, co nie jest pożądanym zjawiskiem. Należy stopniowo oduczać dziecko od takiego nawyku.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.