Szukaj
Szukaj

Co ile karmić noworodka?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Co ile karmić noworodka, aby mieć pewność, że maluszek nie jest głodny? To jedno z częściej zadawanych pytań przez rodziców, jako że tak małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie zasygnalizować swoich potrzeb. W niektórych przypadkach konieczne jest wręcz wybudzanie dziecka ze snu, zwłaszcza przy niedożywieniach i przewlekłych chorobach.

Co ile karmić noworodka?

Jak rozpoznać, że noworodek jest głodny?

Trudno jest rozpoznać, że dziecko w danym momencie jest głodne, choć wielu rodziców wyczuwa to podświadomie. Najlepiej kierować się płaczem, czyli jedynym kanałem porozumiewania się dziecka z otoczeniem. Noworodek płacze najczęściej w 3 sytuacjach: gdy jest głodny, gdy ma problemy trawienne (coś go boli) lub gdy ma mokrą pieluszkę. Ułatwia to decyzję o karmieniu. Sygnałem alarmowym dla rodzica jest także wkładanie rączki do buzi i ssanie jej. Zjawisko to u wielu dzieci poprzedza napad płaczu spowodowany głodem.

Co ile karmić noworodka?

Rytm karmienia piersią należy dopasować do indywidualnych potrzeb noworodka. Każde dziecko jest inne. Maluchy mogą potrzebować karmienia nawet co godzinę w niewielkich porcjach (wówczas kobieta ma wrażenie, że nie odstawia dziecka od piersi), jak również wcale nie chcą ssać piersi, do czego należy je początkowo wręcz nakłaniać. W pierwszym miesiącu życia noworodek wymaga średnio 8-12 karmień na dobę. Należy karmić dziecko tak długo, jak tego potrzebuje, jednak średni czas tej czynności wynosi 15-20 minut. Pamiętaj, aby karmić z obu piersi, naprzemiennie. Istnieje zasada mówiąca o tym, że to rodzic decyduje o tym, kiedy, co i w jaki sposób poda dziecku do spożycia, jednak to dziecko decyduje o tym czy zje i ile zje. Często wykorzystywany i polecany przez specjalistów harmonogram karmienia prezentuje się następująco:

  • noworodek (dziecko do 28. dnia życia) – 8-12 karmień po 110 ml (w tym 1-2 karmienia nocne);
  • 2.-4. miesiąc życia – 6-8 karmień po 120-140 ml;
  • 5.-6. miesiąc życia – 5-6 karmień po 150-160 ml;
  • 7.-8. miesiąc życia – 5 karmień po 170-180 ml;
  • 9.-12. miesiąc życia – 4-5 karmień po 190-220 ml.

Najdłuższa przerwa między kamieniami następuje nocą, nie powinna przekraczać jednak 4 godzin. Roczne dziecko nie powinno być już karmione w nocy. Noworodkowi nie należy podawać do picia wody czy herbatek i nie należy dokarmiać go mlekiem modyfikowanym przez 6 pierwszych miesięcy życia. Może to niepotrzebnie obniżyć łaknienie dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja braku pokarmu oraz zalecenia pediatry odnośnie zmiany sposobu karmienia.

Zobacz również: Jak przechowywać mleko matki?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

To temat dość kontrowersyjny dla wielu rodziców, zdania na ten temat często są podzielone. Przeciwnicy wybudzania dziecka twierdzą, że sen w tak młodym wieku jest na wagę złota i nie należy go przerywać, a głodne dziecko obudzi się samo. Zazwyczaj jednak pogląd ten wynika z chęci własnego odpoczynku. Zgodnie z opiniami specjalistów, wybudzanie dziecka do karmienia jest konieczne. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy maluch bardziej zainteresowany jest spaniem niż jedzeniem, co może przekładać się negatywnie na jego zdrowie i dalszy rozwój. Wybudzanie noworodka ma zastosowanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Zawsze wtedy, gdy przesypia ono moment karmienia.

Aby przerwanie snu dziecka było dla niego mniej traumatyczne, zaleca się bardzo delikatne przystawienie go do piersi bez wcześniejszego wybudzania i stymulacja ust brodawką. Z dużym prawdopodobieństwem dziecko samoistnie zacznie ssać pierś.

Rytm karmienia piersią

W pierwszej dobie po porodzie noworodek może nie wykazywać chęci do jedzenia. Jest zmęczony po nowych przeżyciach i przyzwyczaja się do warunków tak innych od tych panujących w łonie matki. W kolejnych dniach cykl karmienia prawdopodobnie będzie nieregularny. Nie należy się tym przejmować, warto dążyć do wypracowania regularnych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi kamieniami. Już po pierwszym lub drugim tygodniu życia dziecka rytm zostanie wypracowany. Karmienia powinny mieć miejsce co 1,5-3 godziny, w zależności od preferencji dziecka.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *