Szukaj
Szukaj

Ręka w gipsie – porady

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Niezwykle uciążliwym stanem u każdego pacjenta po złamaniu kości jest ręka w gipsie – porady dotyczące właściwego funkcjonowania w tym czasie mogą jednak ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków i zwiększyć komfort poszkodowanego. Jednocześnie przestrzeganie ich wpływa korzystnie na procesy gojenia i tworzenia się silnego zrostu kostnego. O czym warto pamiętać?

Ręka w gipsie porady

Ręka w gipsie – porady

Mając rękę w gipsie, można wykonywać te same domowe obowiązki, co przed kontuzją. Opatrunek gipsowy jest twardy i niezwykle wytrzymały, chroni zrastającą się kość przed przesunięciem odłamów czy innym uszkodzeniem mechanicznym. Aby jednak zabezpieczyć rękę, warto nosić ją na specjalnym temblaku zawieszonym na szyi. Wszystko przez to, że w czasie rekonwalescencji zaleca się ograniczenie wykonywania rotacji przedramienia. W przebiegu wielu rodzajów złamań może ona wywoływać ból i prowadzić do lekkiego przesuwania się odłamów.

Z ręką w gipsie można więc chodzić do szkoły, na spacery, na zakupy. Można sprzątać, gotować i pozostawać aktywnym w zakresie niewymagającym użytkowania obydwu rąk. Należy pamiętać, aby powstrzymywać się przed jazdą samochodem czy zbyt intensywnymi czynnościami, np. bieganiem.

Jak spać z ręką w gipsie?

Mając rękę w gipsie, należy spać na plecach lub na boku od strony kończyny niekontuzjowanej. Nie jest konieczne noszenie temblaka – porą nocną gips jest wystarczającym zabezpieczeniem ręki. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikania częstego przekręcania się z boku na bok w pierwszych dwóch tygodniach po złamaniu. Przy bezsenności warto więc zadbać o jakość nocnego odpoczynku, aby móc jak najszybciej zasnąć. Na higienę snu wpływają m.in.: odpowiednia temperatura w sypialni, wygodny materac, świeże powietrze, unikanie korzystania z urządzeń emitujących światło przynajmniej na godzinę przed snem i wiele innych.

Jak się kąpać z gipsem na ręce?

Przeciwwskazane jest moczenie ręki znajdującej się w gipsie, ponieważ nie sposób wysuszyć wnętrza gipsu i ręki, gdy dostanie się pod niego woda. Wilgoć będzie stwarzać idealne środowisko do rozwoju bakterii, nasili świąd (który z pewnością i tak pojawi się w pewnym momencie) oraz wywoła odparzenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest kąpiel w wannie, unikając moczenia w niej ręki w gipsie. Jeśli to możliwe, bliska osoba może pomóc w kąpieli. Wchodząc pod prysznic lepiej ustawić wodę na lżejszy strumień, aby nie rozpryskiwała się po kabinie. Gdy woda przypadkowo przedostanie się pod gips, można spróbować usunąć ją za pomocą suszarki do włosów. Unikajmy jednak gorącego strumienia w przypadku dzieci, ponieważ może dojść do oparzenia skóry.

Patronite
Patronite

Ręka w gipsie – jak się ubierać?

Zakładając bluzkę, najpierw warto włożyć w nią rękę z gipsem, a następnie głowę i drugą, zdrową rękę. Natomiast podczas rozbierania się kolejność jest odwrotna – najpierw wyjmujemy zdrową rękę, a następnie głowę i rękę z gipsem. To ważne zwłaszcza w początkowych okresach po kontuzji, gdy nadmierne ruchy wywołują jeszcze ból w miejscu złamania.

Zobacz również: Etapy zrostu kości.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Mając rękę w gipsie, warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • suplementacja witaminy D, kolagenu i kwasu hialuronowego – mogą przyspieszyć utworzenie się pełnowartościowego, mocnego zrostu kostnego;
  • suplementacja witaminy C i cynku – poprawią odporność i krążenie krwi, co przełoży się na regenerację tkanek;
  • poruszanie palcami – nawet mając rękę w gipsie, powinno się podejmować próby ruszania palcami, aby minimalizować zesztywnienie i poprawiać krążenie w kończynie;
  • zdjęcie kontrolne – po około 4-6 tygodniach należy stawić się do ortopedy, aby mógł on wykonać kontrolne zdjęcie RTG. Jeśli potwierdzi ono zrost kostny, gips zostaje zdjęty.

Po zdjęciu gipsu należy bezzwłocznie rozpocząć rehabilitację ruchową. Dzięki niej możliwe jest przywrócenie pełnego zakresu ruchomości w stawach ręki oraz powrót do sprawności, a nawet uprawiania sportu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Dziak A., Tylman D., Traumatologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.