Koenzym Q10 najlepiej przyswajalny to taki, który ma naturalne pochodzenie, jest rozpuszczalny w wodzie i nie zawiera żadnych chemicznych uzupełniaczy. Przykładem takiego suplementu diety jest koenzym Q10 bioalgi. Co go wyróżnia i dlaczego cieszy się najwyższą biodostępnością?
Koenzym Q10 – naturalne pochodzenie
Koenzym Q10 bioalgi powstaje na drodze naturalnego procesu fermentacji. To czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny, jak koenzym Q10 występujący w ludzkim organizmie. Syntetyczny (izomer trans), dostępny w większości suplementów diety, jest tańszy w produkcji, przez co cena takiego koenzymu Q10 jest niższa. Jednak posiada on liczne wady, m.in. nie jest dobrze akceptowany przez komórki ze względu na liczne różnice z naturalnym koenzymem w ustroju. Oznacza to, że nie wchłania się w odpowiednich ilościach, jakie potrzebuje organizm. Ten problem nie występuje w przypadku koenzymów pochodzących z naturalnej fermentacji.
Najlepiej przyswajalny koenzym Q10 – rozpuszczalny w wodzie
Koenzym Q10 charakteryzujący się najwyższym stopniem przyswajalności jest rozpuszczalny w wodzie. Zapewnia to ponadprzeciętnie wysoką wchłanialność – większa dawka tej substancji może zostać realnie wykorzystana przez organizm konsumenta. Dzięki temu organizm nie jest zmuszony do uruchamiania energochłonnych procesów transportu substancji, co ma miejsce przy innych, konwencjonalnych koenzymach Q10 rozpuszczalnych w tłuszczach. Koenzym Q10 od bioalgi wykazuje aż 500% wyższą biodostępność, niż ma to miejsce w przypadku jakiegokolwiek innego, konwencjonalnego koenzymu.
Koenzym Q10 – dodatkowe składniki aktywne
Do wewnątrzustrojowej produkcji koenzymu Q10 oraz do lepszego wchłaniania go z suplementu diety niezbędne są składniki dodatkowe. Dlatego produkty zawierające w składzie naturalne, korzystne związki będą zawsze cieszyć się wyższą jakością i wchłanialnością, niż te zawierające wyłącznie czysty koenzym. W składzie suplementu diety warto szukać przede wszystkim witaminy C, ale i tiaminy czy selenu. Witamina C wspomaga regenerację koenzymu Q10. Jest równie silnym antyoksydantem, a więc uzupełnia jego działanie.
Jak suplementować koenzym Q10?
Jak suplementować koenzym Q10, aby dodatkowo zwiększać jego przyswajalność? Specjaliści rekomendują przyjmowanie go wspólnie z posiłkiem bogatym w tłuszcze (np. tuż po obiedzie lub śniadaniu, jeśli zawierało składniki tłuszczowe). Kapsułki należy popić szklanką wody, aby ich otoczki mogły szybko rozpuścić się w układzie pokarmowym. Nie ma znaczenia, czy suplementacja odbywa się z rana, w ciągu dnia, czy wieczorem. Najważniejsza jest jednak systematyczność, ponieważ tylko ona przyniesie oczekiwane rezultaty. Sugeruje się, że czas suplementacji nie powinien być krótszy niż 3 miesiące.
Koenzym Q10 – dla kogo?
Koenzym Q10 polecany jest przede wszystkim każdemu, kto zmaga się z brakiem energii manifestującym się następującymi problemami:
- przewlekłe zmęczenie;
- senność pomimo przespania całej nocy;
- wypalenie zawodowe;
- brak witalności i chęci do podejmowania nowych działań;
- napady pesymizmu, depresji;
- wahania nastroju;
- uczucie przygnębienia;
- wzmożona męczliwość i spadek wydolności niezwiązany z chorobami przewlekłymi.
Koenzym Q10 to suplement diety idealny dla osób starających się o potomstwo. Został on uznany za lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Poprawia ruchliwość plemników i zwiększa libido. W przypadku kobiet zaś wpływa pozytywnie na poziom FSH i LH (hormonów istotnych dla płodności). Koenzym Q10 to związek wybierany jako terapia uzupełniająca w przypadku rozmaitych chorób sercowo-naczyniowych. Udowodniono, że wzmacnia on serce, zwiększa objętość wyrzutową serca oraz obniża poziom cholesterolu LDL, będącego czynnikiem ryzyka tych chorób.
Koenzym Q10 to silny antyoksydant, zatem poleca się go każdemu współczesnemu człowiekowi. Niweluje skutki nadmiaru wolnych rodników tlenowych, które z kolei przyczyniają się do szybszego starzenia tkanek oraz rozwoju tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym chorób autoimmunologicznych. Udowodniono również, że wzmacnia ogólną odporność organizmu poprzez dostarczanie energii krwinkom białym (leukocytom).
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
- Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
- Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.