Test Linburga wskazuje na wrodzone połączenia między ścięgnami mięśnia zginacza długiego kciuka i mięśnia zginacza głębokiego palców. Innymi słowy, służy do diagnozy wrodzonego zaburzenia budowy wymienionych ścięgien.
Test Linburga – wykonanie
Fizjoterapeuta poleca pacjentowi włożenie kciuka do dłoni przy wyprostowanych palcach, poprzez wykonanie jego zgięcia i przywiedzenia.
Interpretacja
Przy wrodzonych połączeniach między ścięgnami w czasie ruchu kciuka dochodzi do zgięcia paliczka dalszego wskaziciela, co zwykle jest wyraźnie widoczne.
Ciekawostką jest, że ta anomalia występuje u 10-15% ludzi na świecie, nie jest zatem zdecydowaną rzadkością. Stan ten nie zagraża zdrowiu i zwykle nie ogranicza funkcji ręki.
Ścięgna badanych mięśni
Mięsień zginacz długi kciuka, jak wskazuje nazwa, odpowiada za zginanie palca I. Jako samodzielny zginacz występuje on wyłącznie u człowieka, ponieważ u naczelnych jest już połączony ze zginaczem głębokim palców. Na jego powierzchni przebiega tętnica promieniowa, na której sprawdza się tętno.
Przyczep początkowy (pp) znajduje się na przedniej powierzchni kości promieniowej i przylegającym fragmencie błony międzykostnej. Koniec zaś obejmuje podstawę paliczka dystalnego kciuka.
Mięsień zginacz głęboki palców zgina rękę oraz wszystkie stawy palców od II do V. Dodatkowo wspomaga przywodzenie ręki, a także zbliża do siebie rozstawione palce. Odpowiada za wykonywanie ruchów znacznie mniej precyzyjnych niż w przypadku mięśnia poprzedniego.
Przyczep początkowy obejmuje górną i przyśrodkową część kości łokciowej oraz sąsiadujące fragmenty błony międzykostnej przedramienia. Dalej, jako ścięgno tego mięśnia, kończy się na wysokości paliczków bliższych palców od II do V.
Oba mięśnie unerwione są przez nerwy pośrodkowy, przy czym mięsień zginacz głęboki palców dodatkowo przez nerw łokciowy. Mięśnie dzielą również po części unaczynienie, gdyż pochodzi ono w obu przypadkach z tętnicy międzykostnej przedniej. Dodatkowo, mięsień zginacz głęboki palców zaopatruje tętnica łokciowa, z kolei mięsień zginacz długi kciuka tętnica promieniowa.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia Człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.