Medfile

Więzadło krzyżowo-guzowe (ligamentum sacrotuberale)

wraz z więzadłem krzyżowo-kolcowym łączy kość krzyżową z kością kulszową, jest więzadłem pośrednio wzmacniającym staw krzyżowo-biodrowy. Jest ono jednym z miejsc przyczepu mięśnie pośladkowego wielkiego.

Rozpoczyna się jako szerokie pasmo, które przyczepia się do kolca biodrowego tylnego górnego i dolnego, bocznego brzegu kości krzyżowej i dwóch górnych kręgów guzicznych. W górnej części więzadło to jest zazwyczaj złączone z więzadłami krzyżowo-biodrowymi grzbietowymi. Włókna więzadła krzyżowo-guzowego schodzą się ku dołowi i zmierzają w stronę boczną do brzegu przyśrodkowego guza kulszowego. Tam przyczepiają się jego włókna nieco wachlarzowato, a jedno pasmo przebiega dalej po przyśrodkowym brzegu gałęzi kości kulszowej, gdzie tworzy wyrostek sierpowaty (processus falciformis).
Rowek powstały między wyrostkiem sierpowatym, a gałęzią kości kulszowej jest miejscem przebiegu nerwu sromowego i naczyń sromowych wewnętrznych.

Przez więzadło krzyżowo-guzowe przechodzą gałązki tętnicy pośladkowej dolnej.

Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego

Więzadło krzyżowo-guzowe często ulega podrażnieniu przy zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego. Powoduje to promieniujący ból na tylnej powierzchni uda i podudzia, podobnie jak przy uciśnięciu korzenia S1, stąd może być mylnie interpretowany jako rwa kulszowa.

Sklep Spirulina

Samo więzadło może być bolesne tylko pod wpływem dotyku. Podrażnieniu więzadła mogą towarzyszyć objawy pseudonaczyniowe i pseudoneurologiczne w stopie.

Pacjent może odczuwać w obszarze promieniowania bólu napięcie mięśni. Ból nie musi ciągnąć się przez całą kończynę, może występować np. tylko w łydce. Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego bywa przyczyną silnego bólu pięty, który uniemożliwia normalne chodzenie.

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław