Więzadło krzyżowo-guzowe

Sprawdzony Fizjoterapeuta

Więzadło krzyżowo-guzowe (ligamentum sacrotuberale)

wraz z więzadłem krzyżowo-kolcowym łączy kość krzyżową z kością kulszową, jest więzadłem pośrednio wzmacniającym staw krzyżowo-biodrowy. Jest ono jednym z miejsc przyczepu mięśnie pośladkowego wielkiego.

Rozpoczyna się jako szerokie pasmo, które przyczepia się do kolca biodrowego tylnego górnego i dolnego, bocznego brzegu kości krzyżowej i dwóch górnych kręgów guzicznych. W górnej części więzadło to jest zazwyczaj złączone z więzadłami krzyżowo-biodrowymi grzbietowymi. Włókna więzadła krzyżowo-guzowego schodzą się ku dołowi i zmierzają w stronę boczną do brzegu przyśrodkowego guza kulszowego. Tam przyczepiają się jego włókna nieco wachlarzowato, a jedno pasmo przebiega dalej po przyśrodkowym brzegu gałęzi kości kulszowej, gdzie tworzy wyrostek sierpowaty (processus falciformis).
Rowek powstały między wyrostkiem sierpowatym, a gałęzią kości kulszowej jest miejscem przebiegu nerwu sromowego i naczyń sromowych wewnętrznych.

Przez więzadło krzyżowo-guzowe przechodzą gałązki tętnicy pośladkowej dolnej.

Medfile

Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego

Więzadło krzyżowo-guzowe często ulega podrażnieniu przy zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego. Powoduje to promieniujący ból na tylnej powierzchni uda i podudzia, podobnie jak przy uciśnięciu korzenia S1, stąd może być mylnie interpretowany jako rwa kulszowa.

Samo więzadło może być bolesne tylko pod wpływem dotyku. Podrażnieniu więzadła mogą towarzyszyć objawy pseudonaczyniowe i pseudoneurologiczne w stopie.

Pacjent może odczuwać w obszarze promieniowania bólu napięcie mięśni. Ból nie musi ciągnąć się przez całą kończynę, może występować np. tylko w łydce. Podrażnienie więzadła krzyżowo-guzowego bywa przyczyną silnego bólu pięty, który uniemożliwia normalne chodzenie.

Strefa Fizjoterapii
Autor: |2015-07-04T12:54:00+00:0023 Sierpień, 2012|Kategorie: Anatomia praktyczna, Terapia manualna|Tagi: , |3 komentarze

3 komentarze

 1. Dominika 18 lipca 2017 w 12:27 - Odpowiedz

  Witam serdecznie, rok temu miałam podobne objawy. Pomogła terapia metodą Bowena. To manualna terapia holistyczna, proszę wejść na oficjalną stronę przedstawicieli w Polsce i odszukać czy w pani okolicy jest terapeuta. Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.

 2. Kasia 10 lipca 2017 w 11:55 - Odpowiedz

  Wspanialy artykul. Mnie boli od roku wiezadlo krzyzowo biodrowe i to opisane w artykule krz. Guzowe. Zaden fizjo i lekarz nie zauwazyl nadruchomosci stawu kb ani problemu z biodrem. Rezonnas stawow kb nie wykazal nic zlego a rezonans ledzwiowy wykazal wypukline l s 1mm. Bez modelowania korzeni i worka op. Czy istnieje mozliwosc nadruchomosxi stawu kb bez wypadku urazu ciazy? Bo zablokowania nie bylo a jednak te wiezadla kluja i pieka juz rok. Boje sie ze jest cos nadruchome mimo ze nie stwierdzil tego nikt testami itp. Dziekuje za rade

  • Patryk 25 września 2017 w 11:21 - Odpowiedz

   Staw krzyżowo biodrowy bardzo często staję się hipermobilny a na to wpływa wiele czynników takich jak właśnie wydolność więzadeł w tej okolicy, wiek , płeć, waga oraz tryb życia np sport i ćwiczenia które wykonujemy a raczej których nie powinno się wykonywać aby nie pogłębiać dysfunkcji. Jest wiele metod rehabilitacji, nie będę tutaj opisywał proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty który ma dosw. jezeli chodzi o dysfunkcje w obrębie stawów kb.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki