Kręgi lędźwiowe

Fotodepilacja Wrocław

Kręgi lędźwiowe (vertebrae lumbales)

są masywne, nie posiadają powierzchni stawowych dla żeber. Jest ich pięć. Ich trzony mają płaską powierzchnię dolną i górną, o nerkowatym kształcie. Od podstawy łuku i od trzonu kręgu odchodzą wyrostki żebrowe (processus costales). U nasady wyrostka żebrowego znajduje się wyrostek dodatkowy (processus accessorius).

Wyrostki stawowe (górne i dolne) są ustawione pionowo. Na bocznej stronie wyrostka stawowego górnego znajduje się mały wyrostek suteczkowaty (processus mamillaris). Wyrostki kolczyste o kształcie płytek leżą w płaszczyźnie pośrodkowej, odchodzą od łuku ku tyłowi. Łuki kręgów są mocne, zwężone u nasady, a poszerzające się w tyle. Otwory kręgowe kręgów lędźwiowych są zazwyczaj trójkątne.

Rehabilitacja Wrocław
Autor: |2014-09-04T18:45:10+00:0019 Październik, 2011|Kategorie: Anatomia, Układ kostny|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!