Tkanka chrzęstna włóknista (inaczej: chrząstka włóknista, tkanka łączna włóknista) zbudowana jest z chondrocytów, czyli podstawowych komórek budulcowych wszystkich rodzajów chrząstek w ludzkim organizmie. Spotkać ją można m.in. w krążkach międzykręgowych czy na spojeniu łonowym. Wyróżnia się ponadprzeciętną wytrzymałością. Jednak przy występowaniu silnych urazów można je uszkodzić, czego przykładem jest choćby dyskopatia kręgosłupa.
Tkanka chrzęstna włóknista – charakterystyka
Tkanka chrzestna włóknista zbudowana jest z chondrocytów, sporej ilości włókien kolagenowych o znacznej grubości, a także mniejszej ilości substancji międzykomórkowej, przez co nie jest tak mocno uwodniona, jak np. tkanka chrzęstna szklista (chrząstka szklista). W fizjologii wyróżnia się chrząstkę włóknistą luźną oraz chrząstkę włóknistą zbitą.
Chrząstkę włóknistą luźna składa się dodatkowo z histiocytów (makrofagów), komórek tucznych, komórek plazmatycznych oraz pojedynczych komórek tłuszczowych. Znajdują się też tutaj granulocyty, które zalicza się zarówno do układu krwionośnego, jak i do układu immunologicznego. Zawarte histiocyty zalicza się do komórek wykazujących zdolność do fagocytozy, przez co należą do makrofagów i wchodzą do układu fagocytów jednojądrzastych.
Tkanka chrzęstna włóknista zbita wyróżnia się natomiast sporą ilością włókien kolagenowych w niewielkiej ilości substancji międzykomórkowej. Włókna te są raczej różnokierunkowe, przy czym mogą układać się regularnie bądź nieregularnie. Warto zaznaczyć, że chondrocyty produkują głównie kolagen typu I i typu I. Są to jedne z najpowszechniej występujących typów kolagenu w ciele człowieka.
Zobacz również: Rodzaje kolagenu.
Tkanka chrzęstna włóknista w organizmie człowieka
Tkankę chrzęstną włóknistą w największej ilości w ciele człowieka spotkać można w obrębie krążków międzykręgowych, na spojeniu łonowym oraz w chrząstkach śródstawowych. Tkanka zbita nieregularna występuje ponadto w skórze i torebkach różnych narządów wewnętrznych, natomiast tkanka zbita regularna tworzy niektóre więzadła, np. więzadło karkowe. Ciekawostką jest, że w przeciwieństwie do niektórych innych rodzajów chrząstki, tkankę chrzęstną włóknistą nie pokrywa ochrzęstna. Ochrzęstną nazywamy włóknistą błonę pokrywającą od zewnątrz chrzęstne elementy układu kostnego człowieka (oprócz chrząstek stawowych, chrząstek nasadowych i chrząstek włóknistych), stanowiącą przedłużenie okostnej.
Tkanka chrzęstna włóknista – funkcje
Chrząstka włóknista charakteryzuje się wysoką zawartością kolagenu typu I i II, przez co jest bardziej odporna na rozciąganie. Barwi się bardziej kwasochłonnie niż np. tkanka chrzęstna szklista i tkanka chrzęstna sprężysta. Jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, zapewniając strukturom, które buduje wysoką stabilność i integralność. Dzięki temu tworzy połączenia ścięgien i więzadeł z kośćmi, spojenie łonowe, krążki międzykręgowe w kręgosłupie i wiele innych struktur, które każdego dnia poddawane są znacznym obciążeniom. Chrząstka włóknista zawsze wiąże się z chrząstką szklistą lub chrząstką sprężystą.
Pozostałe rodzaje tkanki chrzęstnej
W organizmie człowieka wyróżnia się także tkankę chrzęstną szklistą oraz tkankę chrzęstną sprężystą. Tkanka chrzęstna szklista jest wysoce odporna na ścieranie, przez co umiejscawia się w sferach najbardziej narażonych na nie, np. na powierzchniach stawowych. W półprzezroczystej substancji międzykomórkowej znajdują się liczne grupy chondrocytów, pomiędzy którymi znajdują się włókienka kolagenowe, ułożone przeważnie nieregularnie.
Zobacz również: Rekonstrukcja chrząstki stawowej.
Tkanka chrzęstna sprężysta charakteryzuje się natomiast elastycznością, mimo tego, że pod względem budowy przypomina nieco chrząstkę szklistą. Znaleźć ją można w sprężystych strukturach ludzkiego ciała, np. w małżowinach usznych, trąbce słuchowej czy krtani. Tego typu chrząstka nie ma zdolności mineralizacji, nawet z upływem czasu.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Dżygóra W., Podstawy histologii, Wydawnictwo Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2015.
- Silverthorn D., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.