Rekonstrukcja chrząstki stawowej jest dziś możliwa, jednak niezwykle kosztowna. W związku z tym nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nie istnieją leki, których przyjmowanie mogłoby przyczynić się do regeneracji chrząstki stawowej. Większość metod jest inwazyjna, jednak cieszą się one niezwykłą skutecznością, dając szansę wielu osobom na powrót do sprawności.
Rekonstrukcja chrząstki stawowej – metody
Rekonstrukcja chrząstki stawowej może okazać się niezbędna po poważnych urazach (złamania przezstawowe, zwichnięcia, skręcenia znacznego stopnia), w przebiegu których doszło do jej uszkodzenia, jak również w trakcie chorób przewlekłych aparatu ruchu. Poniżej przedstawiamy dostępne i skuteczne metody, pozwalające na rekonstrukcję chrząstki stawowej.
Rekonstrukcja chrząstki stawowej przy użyciu podłoża Hyalofast
Hyalofast to podłoże zbudowane z kwasu hialuronowego, który wszczepia się w miejscu ubytku chrząstki. Kwas hialuronowy wspiera własne komórki macierzyste podczas naturalnej odbudowy chrząstki szklistej. Komórki macierzyste umieszcza się na podłożu wybierając 1 z 2 dostępnych technik zabiegowych:
- 1 – stosowana najczęściej, polega na wykonaniu niewielkich otworów w powierzchni kości w obrębie ubytku chrząstki, co wywołuje krwawienie z jamy szpikowej, z której wydobywają się komórki macierzyste. Hyalofast jest następnie wszczepiany na krwawiącą kość, a szpik kostny zawierający komórki macierzyste przenika do Hyalofast;
- 2 – nasączanie podłoża Hyalofast koncentratem szpiku kostnego (BMAC), który wcześniej pobierany jest z kości biodrowej pacjenta. Komórki macierzyste zostają naniesione na podłoże Hyalofast, jeszcze zanim zostanie ono umieszczone w ubytku chrząstki.
W obu przypadkach wraz z upływem czasu podłoże Hyalofast naturalnie wchłania się przez organizm. Należy bezwzględnie pamiętać, że takie podłoże jest ponadprzeciętnie wrażliwe na obciążanie przez pewien czas po zabiegu chirurgicznym. Dlatego należy przestrzegać ścisłych zaleceń i uczęszczać na wskazaną przez chirurga rehabilitację.
Resurfacing
Metodę resurfacing stosuje się przeważnie w odniesieniu do stawu kolanowego. Głównym założeniem metody jest zachowanie łąkotki uszkodzonego przedziału, która pozwala na utrzymanie naturalnej biomechaniki stawu kolanowego. Zabieg polega na wszczepieniu do stawu specjalnego implantu o odpowiedniej grubości. Resekcji i zastąpieniu poddaje się więc tylko miejscowo zmienioną chrząstkę, a nie cały staw, jak w przypadku klasycznej endoprotezoplastyki. Przewagą tej metody nad całkowitą endoprotezoplastyką stawu jest zachowanie normalnej kinematyki kolana, przyspieszona rehabilitacja i powrót do zdrowia, a także lepszy poziom funkcjonowania. Resurfacing wiąże się z występowaniem mniejszej liczby powikłań okołoooperacyjnych.
Autologiczna chondrogeneza z udziałem membrany kolagenowej
Metoda łączy stymulację szpiku kostnego poprzez mikrozłamania z zastosowaniem błony w postaci dwuwarstwowej macierzy składającej się z kolagenu wieprzowego typu I/III. Dzięki zastosowaniu mikrozłamań wielopotencjalne mezenchymalne komórki progenitorowe migrują z obszaru kości podchrzęstnej do miejsca uszkodzenia, a powstający w konsekwencji tego procesu skrzep jest stabilizowany przez matrycę pokrywającą uszkodzenie. Metoda jest małoinwazyjna, a z jej pomocą można leczyć nawet ubytki przekraczające 2 cm.
Autologiczne przeszczepy chondrocytów
Alternatywą dla poprzedniej metody jest autologiczny przeszczep chondrocytów, jednak metoda ta wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Koszt hodowli chondrocytów to 4-10 tys. dolarów. Dodatkowo procedura implantacji autologicznych chondrocytów wymaga dwóch zabiegów operacyjnych. Pierwszy to pobranie chrząstki, drugi zaś to implantacja chondrocytów po wyhodowaniu stosownej liczby komórek w laboratorium.
Przeszczepy allograftów
Ostatnią wartą uwagi metodą leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej są przeszczepy tkankowe pozyskiwane pośmiertnie od dawców, nazywane allograftami. Zabieg znajduje zastosowanie zarówno jako przeszczep pierwotny, jak i przy niepowodzeniach po innych, wcześniej wykonanych technikach naprawczych w izolowanych uszkodzeniach III i IV stopnia w skali ICRS. Chirurg usuwa obszar chondromalacji do granicy zdrowej tkanki przy użyciu specjalistycznych frezów, aż do uzyskania wyraźnego krwawienia warstwy podchrzęstnej kości. Następnie pobiera allograft i przeszczepia go swojemu pacjentowi, mocując go ostatecznie śrubami kompresyjnymi.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wondrasch B., Program rehabilitacyjny po implantacji Hyalofast® w leczeniu ubytków chrząstki stawu kolanowego, Wytyczne dla pacjentów.
Skowroński R., Badania kliniczne i ocena wyników leczenia ubytków chrząstki stawu kolanowego rekonstruowanych za pomocą komórek macierzystych, Białystok 2019. - Mielnik M., Kokot R., Czech S., Kusak W., Mroczka A., Koczy B. Resurfacing – nowa metoda leczenia ubytków chrzęstnych stawu kolanowego, opis metody, doświadczenia własne. Chir. Narzadow Ruchu Ortop. Pol, 81/2016.