Objaw Mayra to symptom charakterystyczny dla zakrzepicy żył głębokich, która wchodzi w skład żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Dotyczy bolesności łydki podczas uciskania jej ręką. Test ten zazwyczaj wykonuje lekarz na etapie diagnostyki pacjenta, jak również można wykonać go z łatwością samodzielnie w domu.
Objaw Mayra – na czym polega?
W celu wykonania objawu Mayra, należy usiąść swobodnie na krześle i oprzeć stopy o podłoże. Można również przyjąć pozycję leżącą z nogami wyprostowanymi lub delikatnie ugiętymi w stawach biodrowych i stawach kolanowych (wówczas stopy opierają się o leżankę). Druga osoba łapie goleń od tylnej strony, a więc w okolicy mięśnia brzuchatego łydki, po czym z wyczuciem uciska ją własną ręką. Czynność wykonujemy na całym przebiegu łydki, aż do momentu pojawienia się dolegliwości bólowych. Jeśli takie wystąpią, test należy przerwać.
Objaw Mayra jest objawem o niezadowalającej czułości i swoistości, wynoszących poniżej 50%. Właśnie dlatego współcześnie odchodzi się już od jego wywoływania na rzecz dokładniejszych i bardziej rzetelnych badań, np. badań obrazowych.
Pozostałe objawy zakrzepicy żył głębokich
Objaw Mayra to nie jedyny objaw pojawiający się w przebiegu zakrzepicy żył głębokich. Do pozostałych należą:
- objaw Payra – ból stopy przy ucisku;
- objaw Liskera – ból podudzia podczas opukiwania go ręką lub młoteczkiem;
- wrażenie stwardnienia żył w kończynach dolnych;
- napięta skóra – zwłaszcza na podudziach;
- objaw Homansa – ból łydki i dołu podkolanowego podczas grzbietowego zgięcia stopy przy zachowaniu wyprostowanego stawu kolanowego;
- zaczerwienienie i zasinienie skóry;
- ból podczas silniejszego dotykania nóg oraz wrażenie nadmiernie ciepłej skóry;
- obrzęki dotyczące zwłaszcza kostek lub ud;
- ból łydki podczas chodzenia.
Pojawienie się powyższych objawów powinno być sygnałem do natychmiastowej wizyty u specjalisty. Diagnostyką i leczeniem zakrzepicy żył głębokich zajmuje się lekarz angiolog.
Zobacz również: Zakrzepowe zapalenie żył.
Co to jest zakrzepica żył głębokich?
Zakrzepica żył głębokich polega na tworzeniu się zakrzepów w układzie żył głębokich, zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych. Może dotyczyć odcinków dystalnych ciała (wówczas obejmuje żyły piszczelowe przednie i żyły piszczelowe tylne oraz żyły strzałkowe strzałkowe, a także ma tendencję do bezobjawowego przebiegu), bądź odcinków proksymalnych ciała (obejmuje żyły podkolanowe, żyły udowe, żyły biodrowe). Przebiega objawowo i stwarza zagrożenie rozwinięcia się masywnej zakrzepicy. W etiopatogenezie największą rolę odgrywa tzw. triada Virchowa:
- zwolnienie przepływu krwi;
- uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych;
- przewaga czynników prozakrzepowych nad inhibitorami procesów krzepnięcia.
Poważnymi czynnikami ryzyka są więc:
- przebyte spore zabiegi operacyjne;
- urazy wielonarządowe;
- niedowłady i porażenia, zwłaszcza kończyn dolnych;
- nowotwory złośliwe;
- przebyta w przeszłości żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
- ciąża i połóg;
- wiek powyżej 40. roku życia;
- stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
- trombofilia;
- zespół nerczycowy;
- niewydolność oddechowa;
- posocznica;
- niewydolność serca (III i IV klasy NYHA);
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- otyłość;
- nikotynizm;
- żylaki kończyn dolnych;
- zespoły mieloproliferacyjne.
W diagnostyce choroby największe znaczenie ma USG żył kończyn dolnych, badania laboratoryjne (u większości pacjentów stwierdza się wysokie stężenie D-Dimerów) oraz flebografia wstępująca. U pacjentów z dużym prawdopodobieństwem zakrzepicy żył głębokich należy natychmiast rozpocząć leczenie przeciwkrzepliwe.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny w kapsułkach
Skład produktu to wyłącznie naturalny, rybi kolagen. Dzięki temu jest on aktywny biologicznie, a także bardzo wysokiej wchłanialności. Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pruszczyk P., Ciurzyński M., Kostrubiec M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.
- Pasierski T., Gaciong Z., Torbicki A., Szmidt J., Angiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Pruszczyk P., Ciurzyński M., Kostrubiec M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.