Szukaj
Szukaj

Objaw Mayra

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Mayra to symptom charakterystyczny dla zakrzepicy żył głębokich, która wchodzi w skład żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Dotyczy bolesności łydki podczas uciskania jej ręką. Test ten zazwyczaj wykonuje lekarz na etapie diagnostyki pacjenta, jak również można wykonać go z łatwością samodzielnie w domu.

 

Objaw Mayra – na czym polega?

W celu wykonania objawu Mayra, należy usiąść swobodnie na krześle i oprzeć stopy o podłoże. Można również przyjąć pozycję leżącą z nogami wyprostowanymi lub delikatnie ugiętymi w stawach biodrowych i stawach kolanowych (wówczas stopy opierają się o leżankę). Druga osoba łapie goleń od tylnej strony, a więc w okolicy mięśnia brzuchatego łydki, po czym z wyczuciem uciska ją własną ręką. Czynność wykonujemy na całym przebiegu łydki, aż do momentu pojawienia się dolegliwości bólowych. Jeśli takie wystąpią, test należy przerwać.

Objaw Mayra jest objawem o niezadowalającej czułości i swoistości, wynoszących poniżej 50%. Właśnie dlatego współcześnie odchodzi się już od jego wywoływania na rzecz dokładniejszych i bardziej rzetelnych badań, np. badań obrazowych.

Pozostałe objawy zakrzepicy żył głębokich

Objaw Mayra to nie jedyny objaw pojawiający się w przebiegu zakrzepicy żył głębokich. Do pozostałych należą:

  • objaw Payra – ból stopy przy ucisku;
  • objaw Liskera – ból podudzia podczas opukiwania go ręką lub młoteczkiem;
  • wrażenie stwardnienia żył w kończynach dolnych;
  • napięta skóra – zwłaszcza na podudziach;
  • objaw Homansa – ból łydki i dołu podkolanowego podczas grzbietowego zgięcia stopy przy zachowaniu wyprostowanego stawu kolanowego;
  • zaczerwienienie i zasinienie skóry;
  • ból podczas silniejszego dotykania nóg oraz wrażenie nadmiernie ciepłej skóry;
  • obrzęki dotyczące zwłaszcza kostek lub ud;
  • ból łydki podczas chodzenia.

Pojawienie się powyższych objawów powinno być sygnałem do natychmiastowej wizyty u specjalisty. Diagnostyką i leczeniem zakrzepicy żył głębokich zajmuje się lekarz angiolog.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Zakrzepowe zapalenie żył.

Co to jest zakrzepica żył głębokich?

Zakrzepica żył głębokich polega na tworzeniu się zakrzepów w układzie żył głębokich, zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych. Może dotyczyć odcinków dystalnych ciała (wówczas obejmuje żyły piszczelowe przednie i żyły piszczelowe tylne oraz żyły strzałkowe strzałkowe, a także ma tendencję do bezobjawowego przebiegu), bądź odcinków proksymalnych ciała (obejmuje żyły podkolanowe, żyły udowe, żyły biodrowe). Przebiega objawowo i stwarza zagrożenie rozwinięcia się masywnej zakrzepicy. W etiopatogenezie największą rolę odgrywa tzw. triada Virchowa:

  • zwolnienie przepływu krwi;
  • uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych;
  • przewaga czynników prozakrzepowych nad inhibitorami procesów krzepnięcia.

Poważnymi czynnikami ryzyka są więc:

W diagnostyce choroby największe znaczenie ma USG żył kończyn dolnych, badania laboratoryjne (u większości pacjentów stwierdza się wysokie stężenie D-Dimerów) oraz flebografia wstępująca. U pacjentów z dużym prawdopodobieństwem zakrzepicy żył głębokich należy natychmiast rozpocząć leczenie przeciwkrzepliwe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pruszczyk P., Ciurzyński M., Kostrubiec M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.
  2. Pasierski T., Gaciong Z., Torbicki A., Szmidt J., Angiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  3. Pruszczyk P., Ciurzyński M., Kostrubiec M., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.