Szukaj
Szukaj

Objaw Payra

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw Payra występuje w stawie kolanowym i należy do grupy testów łąkotkowych. Można nim ocenić stan łąkotki przyśrodkowej.

Objaw Payra

Anatomia łąkotek

Łąkotki (łac. menisci) pogłębiają powierzchnię stawową kości piszczelowej. Na obu swych końcach (nazywanych rogami) obydwie są silnie złączone z kością piszczelową za pomocą pasm łącznotkankowych. Wyróżniamy:

  • łąkotkę boczną – krótszą i silniej zakrzywioną o pierścieniowatym kształcie. Rozpoczyna się ona nieznacznie do przodu od guzka międzykłykciowego bocznego;
  • łąkotkę przyśrodkową – dłuższą i szerszą, lecz słabiej zakrzywioną. Posiada lekko sierpowaty kształt. Rozpoczyna się z przodu przed polem międzykłykciowym przednim i kończy się z tyłu w polu międzykłykciowym tylnym.

Obie łąkotki dzielą części obwodowe jamy stawowej na 2 piętra: górne (między łąkotkami, a kością udową) i dolne (między łąkotkami, a kością piszczelową). W pierwszym piętrze odbywają się głównie ruchy zgięcia i prostowania, zaś w drugim ruchy obrotowe.

Wszelkie uszkodzenia częściej dotyczą łąkotki przyśrodkowej, gdyż cechuje się mniejszą ruchomością i mocniejszym przytwierdzeniem.

Patronite
Patronite

Objaw Payra – wykonanie

Na początku prosimy pacjenta, aby wykonał siad skrzyżny, czyli tak zwany siad po turecku. Następnie wykonujemy nacisk na chory, zgięty i zrotowany na zewnątrz staw kolanowy. Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wywołać objaw Payra:

Interpretacja

Ból w okolicy przyśrodkowej szpary stawu kolanowego podczas nacisku na chore i zgięte kolano przy zrotowanym na zewnątrz podudziu (siad skrzyżny) wskazuje na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, a przede wszystkim jej rogu tylnego.

Zobacz również: Badanie stawu kolanowego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Hepp W., Debrunner H., Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Ebelt-Paprotny G., Preis R., Fizjoterapia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2012.
  3. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *