Objaw Payra występuje w stawie kolanowym i należy do grupy testów łąkotkowych. Można nim ocenić stan łąkotki przyśrodkowej.
Anatomia łąkotek
Łąkotki (łac. menisci) pogłębiają powierzchnię stawową kości piszczelowej. Na obu swych końcach (nazywanych rogami) obydwie są silnie złączone z kością piszczelową za pomocą pasm łącznotkankowych. Wyróżniamy:
- łąkotkę boczną – krótszą i silniej zakrzywioną o pierścieniowatym kształcie. Rozpoczyna się ona nieznacznie do przodu od guzka międzykłykciowego bocznego;
- łąkotkę przyśrodkową – dłuższą i szerszą, lecz słabiej zakrzywioną. Posiada lekko sierpowaty kształt. Rozpoczyna się z przodu przed polem międzykłykciowym przednim i kończy się z tyłu w polu międzykłykciowym tylnym.
Obie łąkotki dzielą części obwodowe jamy stawowej na 2 piętra: górne (między łąkotkami, a kością udową) i dolne (między łąkotkami, a kością piszczelową). W pierwszym piętrze odbywają się głównie ruchy zgięcia i prostowania, zaś w drugim ruchy obrotowe.
Wszelkie uszkodzenia częściej dotyczą łąkotki przyśrodkowej, gdyż cechuje się mniejszą ruchomością i mocniejszym przytwierdzeniem.
Objaw Payra – wykonanie
Na początku prosimy pacjenta, aby wykonał siad skrzyżny, czyli tak zwany siad po turecku. Następnie wykonujemy nacisk na chory, zgięty i zrotowany na zewnątrz staw kolanowy. Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wywołać objaw Payra:
Interpretacja
Ból w okolicy przyśrodkowej szpary stawu kolanowego podczas nacisku na chore i zgięte kolano przy zrotowanym na zewnątrz podudziu (siad skrzyżny) wskazuje na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, a przede wszystkim jej rogu tylnego.
Zobacz również: Badanie stawu kolanowego.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Hepp W., Debrunner H., Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- Ebelt-Paprotny G., Preis R., Fizjoterapia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2012.
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.