Szukaj
Szukaj

Zespół Wallenberga

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół Wallenberga (nazywany inaczej: zespół boczny opuszki) występuje przy zamknięciu światła tętnicy móżdżku dolnej tylnej i/lub tętnicy kręgowej. Patologię po raz pierwszy opisał Adolf Wallenberg i to właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa zespołu. Diagnostyką i leczeniem zespołu bocznego opuszki zajmuje się lekarz neurolog.

Zespół Wallenberga (zespół boczny opuszki)

Zespół Wallenberga – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zespołu Wallenberga jest zamknięcie światła tętnicy dolnej tylnej móżdżku lub tętnicy kręgowej, tuż przed połączeniem się jej z tętnicą podstawną. Sytuacja ta najczęściej wynika z obecności w tętnicy materiału zatorowego, np. wskutek migotania przedsionków lub choroby zakrzepowej. W przebiegu zespołu Wallenberga dochodzi do jednostronnego uszkodzenia pnia mózgu. Może on dotyczyć osób w każdym wieku, coraz częściej rozpoznaje się go u pacjentów młodych.

Poważnym czynnikiem ryzyka zespołu Wallenberga jest nadciśnienie tętnicze. Im wyższe i mniej ustabilizowane, tym większe ryzyko wystąpienia zatoru w tętnicach oraz innych poważnych powikłań.

Zespół Wallenberga – objawy

Wyróżnia się kilka odmian klinicznych zespołu Wallenberga, co zależy od rozległości uszkodzenia. Po stronie ogniska pojawiają się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • ataksja móżdżkowa;
  • niedowład podniebienia;
  • zaburzenia mowy;
  • trudności z połykaniem (dysfagia);
  • objaw Hornera;
  • zaburzenia koordynacji;
  • zaburzenia czucia w obrębie twarzy (zwłaszcza upośledzenie odczuwania bólu);
  • zniesienie odruchu rogówkowego.

Objawy pojawiają się jednak nie tylko po stronie ogniska, ale również po stronie przeciwnej. Jest to wówczas rozszczepienie zaburzenia czucia na kończynach i tułowiu. Pacjenci z zespołem Wallenberga zmagają się również z porażeniem nerwu trójdzielnego, nerwu błędnego bądź nerwu językowo-gardłowego. W przypadku objawów dotyczących lewej strony tułowia i lewych kończyn podejrzewa się patologię zlokalizowaną po prawej stronie ciała.

Diagnostyka zespołu Wallenberga

Diagnostyką zespołu zajmuje się lekarz neurolog. Początkowo dokładnie ogląda pacjenta i wykonuje szereg testów funkcjonalnych oraz neurologicznych. Należy zbadać czynność nerwów czaszkowych, równowagę, koordynację, a także zdolność ruchową języka. Niezbędnym etapem diagnostyki są badania obrazowe (zwłaszcza tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny z kontrastem). Należy ocenić przepływ krwi przez tętnice.

Zespół Wallenberga – leczenie

Jeśli dojdzie do pęknięcia którejkolwiek tętnicy konieczne jest szybkie wykonanie zabiegu neurochirurgicznego. Z kolei gdy taka sytuacja jeszcze nie wystąpi, wdraża się farmakoterapię oraz leczenie choroby podstawowej, która spowodowała zator (np. stabilizacja zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego, dietoterapia itd.). U niektórych pacjentów dochodzi do trwałych uszkodzeń spowodowanych zamknięciem światła tętnicy móżdżkowej dolnej tylnej. Wówczas konieczna jest rehabilitacja neurologiczna, która poprawia jakość życia chorych i sprawia, że mogą oni być samowystarczalni. Rokowania zależą od wielu czynników, m.in. lokalizacji zatoru, wieku i stanu zdrowia pacjenta, przyczyny zatoru czy szybkości interwencji medycznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowacki P., Zespół zamknięcia, Polski Przegląd Neurologiczny, 9/2013.
  2. Konieczna S., Kuczkowski J., Pilarska E., Wkład gdańskiego lekarza Adolfa Wallenberga w rozwój neurologii i neuroanatomii, Annales Academiae Medicae Gedanensis, 47/2017.
  3. Kozubski W., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *