Szukaj
Szukaj

Labilne ciśnienie krwi

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Labilne ciśnienie krwi odnosi się do wahania i niestabilności ciśnienia tętniczego. Częstym zjawiskiem u osób młodych jest rozwój nadciśnienia tętniczego rozpoczynający się labilnością ciśnienia i dopiero później przechodzi ono w fazę stabilną. Labilność ciśnienia tętniczego znacznie przekracza normy ustalone dla osób zdrowych.

Labilne ciśnienie krwi

Na czym polega labilne ciśnienie tętnicze krwi?

Labilne ciśnienie tętnicze to inaczej wahanie ciśnienia bez żadnych konkretnych przyczyn. Może ono wzrastać i spadać. Charakterystyczną dolegliwością w kardiologii jest nadciśnienie labilne, czyli tzw. utajone. Czynnikami, które mogą wywoływać labilność, są:

  • nadmierne spożycie kofeiny;
  • silny stres w życiu codziennym;
  • lęk lub niepokój;
  • nerwica;
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Nadciśnienie labilne rozwija się natomiast najczęściej wskutek nieodpowiedniego stylu życia. Wiąże się z otyłością, spożyciem dużej ilości tłuszczów nasyconych oraz brakiem aktywności fizycznej. Choroby sercowo-naczyniowe również przyczyniają się do labilności ciśnienia (np. choroba niedokrwienna serca, miażdżyca itd.).

Labilne ciśnienie krwi – objawy

Labilne ciśnienie krwi nie zawsze daje objawy. Zwłaszcza jeśli pojawia się u zdrowej osoby i wynika głównie z sytuacji stresowych czy silnych emocji. Wówczas takie osoby najczęściej wskazują na kołatanie serca i uczucie duszności. Z kolei nadciśnienie labilne objawia się często pod postacią:

Niekiedy dołączają do obrazu klinicznego także inne objawy, jednak wynikają one głównie z rozwoju choroby podstawowej. Przykładowo przy miażdżycy mogą pojawiać się bóle łydek oraz owrzodzenia skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak badać ciśnienie tętnicze?

Pomiary ciśnienia tętniczego krwi wykonuje się za pomocą sfigmomanometru (inaczej: ciśnieniomierz). Istnieje wiele modeli tego urządzenia, dawniej stosowano głównie manualną wersję, z mankietem i stetoskopem, jednak współcześnie zastosowanie znajdują ciśnieniomierze automatyczne, nadgarstkowe. Wystarczy założyć takie urządzenie na lewy nadgarstek i usiąść spokojnie, a następnie uruchomić. Wynik ukaże się po kilkudziesięciu sekundach.

Osoby z labilnym ciśnieniem krwi powinny dokonywać pomiarów kilkukrotnie w ciągu dnia, o tej samej porze, rezygnując wcześniej z aktywności fizycznej, palenia papierosów i spożycia kofeiny czy alkoholu. Taki dzienniczek warto prowadzić przez przynajmniej tydzień. Diagnostyką i leczeniem nadciśnienia labilnego zajmuje się lekarz kardiolog.

Labilne ciśnienie krwi – leczenie

Jeśli ciśnienie krwi waha się w związku z silnymi emocjami lub innymi fizjologicznymi czynnikami, nie wymaga leczenia. Jeśli jednak towarzyszą mu inne objawy, które wpływają niekorzystnie na komfort życia, warto udać się do kardiologa. Wcześniej należy zrezygnować z palenia papierosów, picia kawy i alkoholu, unikać stresu oraz wprowadzić do życia pewną rutynę dotyczącą aktywności fizycznej i rytmu sen-czuwanie.

Labilne nadciśnienie i ciśnienie wahające się w związku z chorobami sercowo-naczyniowymi zawsze wymagają leczenia. Często odnosi się ono do farmakoterapii (inhibitory konwertazy angiotensyny, beta-blokery, blokery kanałów wapniowych i inne). Konieczne jest ograniczenie soli w diecie (jeśli to możliwe warto całkowicie z niej zrezygnować) oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Pomóc może również suplementacja kwasów tłuszczowych Omega-3, które korzystnie wpływają na czynność układu krwionośnego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wojciechowska M., Izdebska E., Profilaktyka nadciśnienia tętniczego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2014.
  2. Laflamme D., Kardiologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *