Drżenie zamiarowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Drżenie zamiarowe (inaczej drżenie ataktyczne) to mimowolne, nierytmiczne ruchy pojawiające się w momencie zbliżania kończyny górnej do celu. Mają tendencję do nasilania się podczas wykonywania ruchów ręką. Drżenia zamiarowe można bardzo łatwo wywołać podczas badania neurologicznego. Wiążą się z uszkodzeniem struktur nerwowych. bądź obecnością przewlekłych chorób układu nerwowego.

Drżenie zamiarowe

Drżenie zamiarowe – przyczyny

Drżenie zamiarowe pojawia się najczęściej w przebiegu następujących chorób:

W powstawanie drżenia włączone są następujące struktury: kora mózgu, wzgórze, jądra podstawy, móżdżek, jądro dolne oliwki, motoneurony rdzenia kręgowego i mięśnie. Nawet niektóre leki przyjmowane przewlekle mogą doprowadzić do pojawienia się tego objawu. Niestety, mimo wielu badań nie udało się dokładnie prześledzić procesów, które przyczyniają się do wystąpienia drżenia zamiarowego.

Badanie neurologiczne

Drżenie zamiarowe można sprowokować podczas tzw. próby palec-nos. Lekarz neurolog prosi pacjenta o dotknięcie nosa palcem wskazującym wyciągniętej prosto przed siebie kończyny górnej. Jeśli podczas wykonywania tego zamierzonego ruchu pojawi się znane, charakterystyczne drżenie, próbę określa się jako dodatnią. Drżenie jest tym większe, im bliżej nosa znajduje się palec. W skrajnych przypadkach jest tak spore, że pacjent nie jest w stanie trafić palcem w czubek nosa.

Drżenie zamiarowe a inne objawy

Drżenie zamiarowe może pojawiać się jako samodzielny objaw, jednak bardzo często współwystępuje wraz z innymi. Typowe są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • dysmetria – niezdolność do zatrzymania ruchu w dowolnym, wybranym przez siebie momencie;
  • adiadochokineza – brak umiejętności wykonania ruchów naprzemiennych przy jednoczesnym zachowaniu właściwego tempa;
  • zaburzenia mowy;
  • ataksja – zaburzenia koordynacji ruchowej.

Drżenie zamiarowe w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Drżenie zamiarowe a drżenie spoczynkowe

Nie należy mylić tych dwóch pojęć, ponieważ odnoszą się do zupełnie różnych dolegliwości. Drżenie spoczynkowe występuje wówczas, gdy kończyny górne stabilnie leżą na stole, nie mamy w planach żadnych ruchów, a mimo tego wykonują one mimowolne ruchy. Są rytmiczne i pojawiają się po obu stronach ciała, czyli w obu kończynach. W odróżnieniu od drżenia zamiarowego, drżenie spoczynkowe słabnie podczas poruszania kończynami. Najczęstszą przyczyną drżenia spoczynkowego jest choroba Parkinsona.

Wyróżnia się także drżenie statyczne, pojawiające się w momencie unoszenia lub prostowania rąk, a więc podczas przyjmowania określonej pozycji. To także zupełnie inne zjawisko. Należy pamiętać, że drżenie rąk nie zawsze ma podłoże patologiczne. Może pojawiać się jako fizjologiczna reakcja na nadmierny stres (np. przed ważnym egzaminem czy rozmową o pracę).

Zobacz również: Chód parkinsonowski.

Leczenie drżenia zamiarowego

Najskuteczniejszą opcją jest leczenie choroby podstawowej. Jeśli drżenie zamiarowe wynika z zatrucia alkoholowego, natychmiast należy wprowadzić detoksykację i oczyszczanie organizmu. Z kolei jeśli przyczyną jest guz mózgu, należy rozważyć leczenie onkologiczne lub jego wycięcie. W przypadku chorób przewlekłych, których wyleczenie nie jest możliwe, można zastosować farmakoterapię.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Budrewicz S., Koszewicz M., Koziorowska-Gawron E., Drżenie samoistne – nowe koncepcje patogenetyczne, Polski Przegląd Neurologiczny, 10/2014.
  2. Siemiński M., Nyka W., Nitka-Siemińska A., Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
  3. Fiszer U., Drżenie – rozpoznanie i leczenie, Polskie Przegląd Neurologiczny, 4/2008.
Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *