Drżenie zamiarowe (inaczej drżenie ataktyczne) to mimowolne, nierytmiczne ruchy pojawiające się w momencie zbliżania kończyny górnej do celu. Mają tendencję do nasilania się podczas wykonywania ruchów ręką. Drżenia zamiarowe można bardzo łatwo wywołać podczas badania neurologicznego. Wiążą się z uszkodzeniem struktur nerwowych. bądź obecnością przewlekłych chorób układu nerwowego.
Drżenie zamiarowe – przyczyny
Drżenie zamiarowe pojawia się najczęściej w przebiegu następujących chorób:
- choroba Wilsona;
- stwardnienie rozsiane;
- dystonia;
- guz mózgu;
- choroba Friedreicha;
- różnego rodzaju zatrucia, np. zatrucie alkoholowe;
- choroby kory mózgowej płatów czołowych;
- udar niedokrwienny lub krwotoczny;
- choroby móżdżku lub jego konarów.
W powstawanie drżenia włączone są następujące struktury: kora mózgu, wzgórze, jądra podstawy, móżdżek, jądro dolne oliwki, motoneurony rdzenia kręgowego i mięśnie. Nawet niektóre leki przyjmowane przewlekle mogą doprowadzić do pojawienia się tego objawu. Niestety, mimo wielu badań nie udało się dokładnie prześledzić procesów, które przyczyniają się do wystąpienia drżenia zamiarowego.
Badanie neurologiczne
Drżenie zamiarowe można sprowokować podczas tzw. próby palec-nos. Lekarz neurolog prosi pacjenta o dotknięcie nosa palcem wskazującym wyciągniętej prosto przed siebie kończyny górnej. Jeśli podczas wykonywania tego zamierzonego ruchu pojawi się znane, charakterystyczne drżenie, próbę określa się jako dodatnią. Drżenie jest tym większe, im bliżej nosa znajduje się palec. W skrajnych przypadkach jest tak spore, że pacjent nie jest w stanie trafić palcem w czubek nosa.
Drżenie zamiarowe a inne objawy
Drżenie zamiarowe może pojawiać się jako samodzielny objaw, jednak bardzo często współwystępuje wraz z innymi. Typowe są:
- dysmetria – niezdolność do zatrzymania ruchu w dowolnym, wybranym przez siebie momencie;
- adiadochokineza – brak umiejętności wykonania ruchów naprzemiennych przy jednoczesnym zachowaniu właściwego tempa;
- zaburzenia mowy;
- ataksja – zaburzenia koordynacji ruchowej.
Drżenie zamiarowe w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Drżenie zamiarowe a drżenie spoczynkowe
Nie należy mylić tych dwóch pojęć, ponieważ odnoszą się do zupełnie różnych dolegliwości. Drżenie spoczynkowe występuje wówczas, gdy kończyny górne stabilnie leżą na stole, nie mamy w planach żadnych ruchów, a mimo tego wykonują one mimowolne ruchy. Są rytmiczne i pojawiają się po obu stronach ciała, czyli w obu kończynach. W odróżnieniu od drżenia zamiarowego, drżenie spoczynkowe słabnie podczas poruszania kończynami. Najczęstszą przyczyną drżenia spoczynkowego jest choroba Parkinsona.
Wyróżnia się także drżenie statyczne, pojawiające się w momencie unoszenia lub prostowania rąk, a więc podczas przyjmowania określonej pozycji. To także zupełnie inne zjawisko. Należy pamiętać, że drżenie rąk nie zawsze ma podłoże patologiczne. Może pojawiać się jako fizjologiczna reakcja na nadmierny stres (np. przed ważnym egzaminem czy rozmową o pracę).
Zobacz również: Chód parkinsonowski.
Leczenie drżenia zamiarowego
Najskuteczniejszą opcją jest leczenie choroby podstawowej. Jeśli drżenie zamiarowe wynika z zatrucia alkoholowego, natychmiast należy wprowadzić detoksykację i oczyszczanie organizmu. Z kolei jeśli przyczyną jest guz mózgu, należy rozważyć leczenie onkologiczne lub jego wycięcie. W przypadku chorób przewlekłych, których wyleczenie nie jest możliwe, można zastosować farmakoterapię.
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Budrewicz S., Koszewicz M., Koziorowska-Gawron E., Drżenie samoistne – nowe koncepcje patogenetyczne, Polski Przegląd Neurologiczny, 10/2014.
- Siemiński M., Nyka W., Nitka-Siemińska A., Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2007.
- Fiszer U., Drżenie – rozpoznanie i leczenie, Polskie Przegląd Neurologiczny, 4/2008.