Szukaj

Mięsień żwacz

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień żwacz (łac. musculus masseter) to krótki i gruby mięsień o czworobocznym kształcie, zaliczany do grona mięśni żucia. W grupie tej znajduje się również mięsień skroniowy, mięsień skrzydłowy przyśrodkowy oraz mięsień skrzydłowy boczny. Ich funkcje opierają się praktycznie wyłącznie na czynności żucia, a więc na ruchach żuchwy.

Mięsień żwacz (łac. musculus masseter)

Mięsień żwacz – budowa

Mięsień żwacz zbudowany jest z 2 części – powierzchownej i głębokiej. Część powierzchowna rozpoczyna się długim i silnie zazębionym ścięgnem na dolnym brzegu kości jarzmowej i łuku jarzmowym, docierając aż do szwu skroniowo-jarzmowego. Zaś jej przyczep końcowy znajduje się na powierzchni bocznej gałęzi i kąta żuchwy, sięgając do guzowatości żwaczowej.
Część głęboka jest słabsza, leży do tyłu od części powierzchownej. Rozpoczyna się włóknami mięśniowymi na tylnej części łuku jarzmowego i sięga niemal do stawu skroniowo-żuchwowego. Jej włókna biegną prosto ku dołowi i łączą się z tymi pochodzącymi od części powierzchownej. Jedynie niewielka część ma swój samodzielny przyczep powyżej gałęzi żuchwy.

Przyczepy mięśnia żwacza można zatem opisać w skrócie:

  • część powierzchowna:

przyczep początkowy (pp): dolny brzeg kości jarzmowej i łuk jarzmowy;
przyczep końcowy (pk): boczna gałąź i kąt żuchwy, sięgając do guzowatości żwaczowej.

  • część głęboka:

przyczep początkowy (pp): tylna część łuku jarzmowego, aż do stawu skroniowo-żuchwowego;
przyczep końcowy (pk): powyżej gałęzi żuchwy.

Ciekawostką jest, że od tyłu można wniknąć między obie części mięśnia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kieszeni. Kieszonkę tę wypełnia luźna tkanka łączna, której celem jest ułatwianie przesuwania się obu części względem siebie.

Mięsień żwacz – funkcje (czynność)

Mięsień żwacz odpowiada przede wszystkim za unoszenie, wysuwanie i cofanie żuchwy. Można w skrócie powiedzieć, że przyciska żuchwę do szczęki, wzmacniając siłę zgryzu. Dzięki temu umożliwia żucie i gryzienie kęsów pokarmowych.

tubapay
tubapay

Unaczynienie mięśnia żwacza

Za unaczynienie mięśnia żwacza odpowiada głównie tętnica żwaczowa, która jest gałęzią tętnicy szczękowej.

Unerwienie mięśnia żwacza

Mięsień żwacz unerwiony jest przez nerw żwaczowy, będący gałęzią nerwu trójdzielnego.

Zobacz również: Mięśnie stawu skroniowo-żuchwowego.

Mięsień żwacz – ból

Mięsień żwacz pracuje podczas każdego ruchu żuchwy, jeszcze intensywniej podczas jedzenia. Do jego wzmożonego napięcia może dojść w przebiegu bruksizmu, zgrzytania zębami czy nadmiernego stresu. Dlatego stale narażany jest na przemęczenie, co skutkuje pojawieniem się w jego obrębie bolesnych punktów spustowych, jak również wystąpieniem bólu zębów, bólu głowy, a nawet bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Mięsień żwacz można rozluźniać samodzielnie, jak również może to odbywać się w gabinecie fizjoterapeuty. Istnieje wiele technik pozwalających na opracowanie tej struktury. Popularną jest masaż poprzeczny – zahaczenie opuszkami palców poprzecznie do przebiegu włókien mięśniowych, uciśnięcie tkanki i przesunięcie jej aż do wybrania zakresu ruchu tkanek. Można to wzbogacić o terapię punktów spustowych, czyli odnalezienie na przebiegu mięśnia najbardziej bolesnego punktu (może on również promieniować po uciśnięciu). Punkt ten trzyma się w ucisku aż do momentu, w którym ból ustąpi, a pacjent poczuje rozluźnienie opracowywanej okolicy. Na koniec warto wspomnieć o suchym igłowaniu i kinesiotapingu twarzy, które również mogą okazać się pomocne (nie stanowią jednak podstawowej terapii).

Rozluźnianie mięśni – szczęka i żuchwa

Na poniższym filmie pokazujemy jak samodzielnie rozluźnić mięśnie twarzy (w tym również mięsień żwacz) stosując kilka prostych technik:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gorzechowski K., Rehabilitacja stomatologiczna, Białystok 2016.
  2. Jagucka-Mętel W., Brzeska P., Sobolewska E., Machoy-Mokrzyńska A., Baranowska A., Fizjoterapia układu ruchowego narządu żucia, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2013.
  3. Kaczmarek B., Kacmarek Ł., Autoterapia stawu skroniowo-żuchwowego, Magazyn Stomatologiczny, 11/2017.
  4. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.