Szukaj
Szukaj

Bioptron – terapia światłem spolaryzowanym

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bioptron to system terapii światłem spolaryzowanym. Nazwa pochodzi od szwajcarskiej firmy Bioptron AG, która produkuje aparaty do światłoterapii. Przede wszystkim urządzenie Bioprton emituje światło o widmie podobnym do wytwarzanego przez słońce, ale bez promieni UV. Światło to ma działanie biostymulacyjne, pobudza układ immunologiczny i procesy regeneracyjne. Zabieg charakteryzuje się tym, że jest nieinwazyjny i bezpieczny.

Bioptron - terapia światłem spolaryzowanym

Cechy światła Bioptron

 1. Polaryzacja – przebieg światła jest równoległy do kierunku świecenia. Światło emitowane przez urządzenie osiąga polaryzację na poziomie 95%.
 2. Polichromia – szeroki zakres fal obejmujący światło widzialne oraz część zakresu podczerwieni (zakres widma 480 – 3400 nm). Nie ma ryzyka niekorzystnych efektów promieniowania UV, ponieważ światło nie zawiera tych promieni.
 3. Niespójność (niekoherencja) – niezsynchronizowane fale świetlne.
 4. Niska energia – średnia gęstość energetyczna 2,4 J/cm2, co daje działanie biostymulacyjne. Obszar ciała leczony jest ze stałą i stabilną intensywnością.

Do głównych zalet światła Bioptron zalicza się szeroki zakres zastosowania, łatwość użycia, krótki czas terapii, która jest całkowicie bezbólowa. Dodatkowo to ekonomiczność pod względem kosztów oraz bezpieczeństwo i nieinwazyjność.

Bioptron – działanie

Spolaryzowane światło Bioptronu wnika w głąb skóry (około 2,5 cm), gdzie pobudza światłoczułe struktury wewnątrzkomórkowe oraz biocząsteczki. Zachodzi tzw. reakcja łańcuchowa – reakcje nie ograniczają się do naświetlanego obszaru. Główne efekty lecznicze to wzrost odporności, działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także przyspieszenie procesów metabolicznych. Do innych właściwości tego światła zaliczamy:

 • poprawę mikrocyrkulacji w skórze;
 • stymulację procesów regeneracyjnych i odtwórczych całego organizmu;
 • przyspieszenie gojenia się ran;
 • poprawa jakości snu;
 • zwiększenie zakresu ruchomości w stawach.

Bioptron przyspiesza gojenie się ran poprzez szybszą regenerację tkanki nabłonkowej na krawędziach i w zagłębieniach rany.

Bioptron – wskazania

Głównymi wskazaniami klinicznymi do leczenia światłem spolaryzowanym są:

Terapia światłem Bioptron może być stosowana jako uzupełnienie leczenia chorób reumatycznych – np. reumatoidalnego zapalenia stawów, wszelkich schorzeń urazowo-ortopedycznych oraz w medycynie sportowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo korzystnie wpływa na wiele chorób skóry, między innymi trądzik, łuszczycę, infekcje skórne o podłożu wirusowym czy bakteryjnym, zmiany skórne jamy ustnej oraz atopowe zapalenie skory.

Bioptron – przeciwwskazania

Nie stwierdzono.

Skutki uboczne

Nie stwierdzono skutków ubocznych do stosowania terapii światłem Bioptron.

Metodyka

Przez rozpoczęciem terapii należy oczyścić skórę, ponieważ mogą się na niej znajdować resztki kosmetyków bądź różnego rodzaju zanieczyszczenia. Następnie wystarczy przyłożyć urządzenie w okolicę ciała. Zaleca się ustawienie pod kątem 90 stopni w odległości około 10 cm od skóry. Wiązka światła nie powinna poruszać się w trakcie zabiegu. Jeśli celem jest naświetlanie dużej powierzchni ciała, należy wykonywać je punktowo i objąć zabiegiem całą okolicę.

Terapię można stosować 1-2 razy dziennie, np. codziennie rano i wieczorem. Czas trwania waha się zwykle od 4 do 10 minut w zależności od wskazań.

Przykłady zastosowania

 1. Alergia – wiązka światła skierowana na grasicę, splot słoneczny, bądź objawowo. Czas naświetlania 6 minut, 2 razy dziennie.
 2. Bielactwo – naświetlanie na okolicę zmiany skórnej z odległości około 5 cm. Czas trwania zabiegu wynosi 5 minut, można wykonywać go do 3 razy dziennie.
 3. Ból gardła – obejmujemy światłem gardło wewnętrzne lub nasadę nosa. Czas trwania zabiegu wynosi 8 minut. Naświetlamy 2 razy dziennie przez najbliższe 3 dni.
 4. Neuralgie – naświetlamy punktowo, wzdłuż kręgosłupa na całej jego długości. Czas trwania to 6 minut. Wykonujemy zabieg 3 razy dziennie.
 5. Oparzenia, odmrożenia, odleżyny – naświetlamy punktowo na zmienione miejsca, 3 razy dziennie przez 6-8 minut.
 6. Zespoły bólowo-korzeniowe – punktowo na chore miejsca, 2 razy dziennie przez 16 minut.


Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Bauer A. Wiecheć M., Przewodnik po wybranych zabiegach fizykalnych, Wydawnictwo Markmed Rehabilitacja, Poznań 2008.
 2. System terapii światłem Bioptron, 29/08/2008.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *