Szukaj

Zabiegi fizykoterapeutyczne

Spis treści

Pytanie


Witam,
choruję przewlekle na RZS i zwyrodnienie kręgosłupa. Uczęszczam aktualnie na zabiegi fizykoterapeutyczne. Fizjoterapeuta zlecił mi wykonanie trzech różnych zabiegów prądowych z elektrolecznictwa w tym samym dniu. TENS na kręgosłup szyjny, prądy interferencyjne na odcinek lędźwiowy oraz jonoforezę na nadgarstki. Czy jest to bezpieczne połączenie? Czy należałoby rozważyć zmianę na inne zabiegi. Proszę o pomoc.

Małgorzata

Odpowiedź


Pani Małgorzato,
połączenie trzech wymienionych zabiegów z zakresu fizykoterapii (TENS, prądy interferencyjne i jonoforeza) w jednym dniu może być stosowane w leczeniu chorób przewlekłych takich jak RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) i zwyrodnienie kręgosłupa. Jednak każdy organizm reaguje inaczej, stąd fizjoterapeuta wykonujący zabiegi powinien odpowiednio dostosować je do aktualnego stanu zdrowia.

Prądy TENS (przezskórna stymulacja elektryczna nerwów) stosuje się głównie w celu łagodzenia bólu. Ten rodzaj zabiegu na odcinek szyjny kręgosłupa może pomóc w redukcji bólu i zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Prądy interferencyjne wykorzystywane są w celu zmniejszenia bólu i poprawy ukrwienia poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jeżeli odczuwa Pani dyskomfort lub ból kręgosłupa lędźwiowego, mogą one okazać się korzystne w działaniu. Z kolei jonoforeza jest metodą wprowadzenia przez skórę w głąb tkanek leku (o działaniu np. przeciwbólowym lub przeciwzapalnym) za pomocą prądu stałego. Dlatego zlecono zabieg na nadgarstek, aby okoliczne tkanki zostały odżywione.

Odpowiednie połączenie tych trzech zabiegów jest powszechnie stosowane i bezpieczne. Jednak kluczowe jest indywidualne podejście do pacjenta. Fizjoterapeuta przeprowadzający zabieg, będzie zwracał uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak m.in.:

– ogólne samopoczucie pacjenta (w trakcie i po zabiegu);
– reakcja skóry (w trakcie i po zabiegu);
– odbiór bodźców pod kątem intensywności dawkowania (w trakcie zabiegów).

Jeżeli jednak po kilku zabiegach pojawią się jakiekolwiek objawy niepożądane, takie jak np. podrażnienia skóry, zwiększona intensywność bólu czy zmęczenie, należy w pierwszej kolejności poinformować fizjoterapeutę, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta. Będzie on mógł podjąć decyzję o dalszym kontynuowaniu zabiegów, jednak w mniejszej liczbie i / lub intensywności lub całkowitym przerwaniu fizykoterapii. W takim przypadku warto będzie dodatkowo skontaktować się z lekarzem zlecającym zabiegi.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.