Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jaki powinien być kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Wbrew pozorom zarówno kolor, jak i konsystencja stolca u niemowlęcia w dużej mierze wynikają ze sposobu jego żywienia. Inaczej kupa będzie wyglądać u dzieci karmionych wyłącznie piersią, inaczej zaś u dzieci karmionych tylko mlekiem modyfikowanym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia w tym zakresie.

Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Kolor kupy niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym powinien oscylować pomiędzy jasnożółtym, a jasnobrązowym. Im więcej białka zawiera mleko modyfikowane, tym zabarwienie stolca będzie jaśniejsze. Taka kupa ma również bardziej zbitą konsystencję w porównaniu do kupy dzieci karmionych piersią. W drugim przypadku może przypominać lekko ściętą jajecznicę (z widocznymi grudkami i ziarenkami).

Kolor kupy niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym może zmienić się w późniejszym czasie, gdy rodzice decydują się na rozszerzenie diety, a mleko modyfikowane wciąż pozostaje dodatkiem diety. Produktami wpływającymi na zmianę zabarwienia stolca są m.in.: buraki, truskawki, pomidory, suplementy diety i leki zawierające żelazo, borówki, barwniki dodawane do żywności.

Zobacz również: Jakiego koloru powinna być kupka dziecka?

Mleko modyfikowane – co to jest?

Mleko modyfikowane to inaczej mleko krowie przygotowane odpowiednio w taki sposób, aby pokryć potrzeby dziecka w pierwszych miesiącach i latach jego życia. Zwykłe mleko krowie jest nieodpowiednie dla niemowląt przez cały 1. rok życia, w związku z czym konieczna jest jego modyfikacja. Wyróżniamy kilka rodzajów mleka modyfikowanego, oznaczane są one kolejnymi cyframi:

  • 1 – mleko początkowe przeznaczone dla niemowląt w pierwszych 4 miesiącach życia. Jego przygotowanie polega na zmniejszeniu ilości i zmianie jakości białka. W Polsce najpopularniejsze są mleka modyfikowane z przewagą białek serwatkowych, dzięki czemu są one lepiej strawne. Dodatkowo dodaje się do niego oleje roślinne, kwas linolowy z rodziny n-6, witaminy i składniki mineralne;
  • 2 – przeznaczone dla niemowląt od 5. miesiąca życia. Modyfikacja w tym przypadku dotyczy tłuszczu, węglowodanów, białka, składników mineralnych. Dąży się do zmniejszenia zawartości białka i nierzadko dodaje kleik. Obniżone zostaje stężenie sodu, potasu, chloru, zwiększona z kolei ilość wapnia, żelaza, cynku, jodu;
  • 3 – dedykowane dzieciom od 1. roku życia. Jest wzbogacone o składniki mineralne oraz witaminę D, jak również zauważyć można jego wyższą kaloryczność.

Wszystkie rodzaje mleka modyfikowanego przeznaczone dla wcześniaków mają nieco inny skład, są wzbogacone karnityną i tauryną. Szczegółowy skład dla niemowląt w zależności od wieku i stanu zdrowia określiło Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Żywienia w Pediatrii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak często niemowlę powinno robić kupkę po mleku modyfikowanym?

Kiedy karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym?

Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym powinno odbywać się dopiero wtedy, gdy żywienie naturalne (piersią) nie jest możliwe. Najważniejsze wskazania:

  • nietolerancja pokarmowa dziecka;
  • zaburzenia ssania dziecka, np. wskutek rozszczepu podniebienia;
  • przewlekłe choroby matki, np. gruźlica w stanie aktywnym, czynne infekcje wirusowe i infekcje bakteryjne;
  • wirus HIV;
  • przeziębienie;
  • przyjmowanie niektórych leków, które mogłyby przenikać do mleka matki.

Karmienie mlekiem modyfikowanym należy rozważyć po konsultacji z pediatrą. Najbardziej wartościowe jest zawsze naturalne mleko kobiece, dlatego nie warto rezygnować z karmienia piersią, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Można również prowadzić żywienie mieszane, wówczas kobieta na co dzień karmi piersią, jednak w okresie choroby (grypa, przeziębienie, zapalenie zatok) oraz farmakoterapii decyduje się na czasowe karmienie mlekiem modyfikowanym. Po powrocie do zdrowia ponawia karmienie piersią.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
  2. Dobrzańska A., Socha P., Obrycki Ł., Pediatria w praktyce lekarza POZ, Wydawnictwo Medi Press, Warszawa 2022.
Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *