Szukaj
Szukaj

Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jaki powinien być kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym? Wbrew pozorom zarówno kolor, jak i konsystencja stolca u niemowlęcia w dużej mierze wynikają ze sposobu jego żywienia. Inaczej kupa będzie wyglądać u dzieci karmionych wyłącznie piersią, inaczej zaś u dzieci karmionych tylko mlekiem modyfikowanym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia w tym zakresie.

Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Kolor kupy niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym powinien oscylować pomiędzy jasnożółtym, a jasnobrązowym. Im więcej białka zawiera mleko modyfikowane, tym zabarwienie stolca będzie jaśniejsze. Taka kupa ma również bardziej zbitą konsystencję w porównaniu do kupy dzieci karmionych piersią. W drugim przypadku może przypominać lekko ściętą jajecznicę (z widocznymi grudkami i ziarenkami).

Kolor kupy niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym może zmienić się w późniejszym czasie, gdy rodzice decydują się na rozszerzenie diety, a mleko modyfikowane wciąż pozostaje dodatkiem diety. Produktami wpływającymi na zmianę zabarwienia stolca są m.in.: buraki, truskawki, pomidory, suplementy diety i leki zawierające żelazo, borówki, barwniki dodawane do żywności.

Zobacz również: Jakiego koloru powinna być kupka dziecka?

Mleko modyfikowane – co to jest?

Mleko modyfikowane to inaczej mleko krowie przygotowane odpowiednio w taki sposób, aby pokryć potrzeby dziecka w pierwszych miesiącach i latach jego życia. Zwykłe mleko krowie jest nieodpowiednie dla niemowląt przez cały 1. rok życia, w związku z czym konieczna jest jego modyfikacja. Wyróżniamy kilka rodzajów mleka modyfikowanego, oznaczane są one kolejnymi cyframi:

 • 1 – mleko początkowe przeznaczone dla niemowląt w pierwszych 4 miesiącach życia. Jego przygotowanie polega na zmniejszeniu ilości i zmianie jakości białka. W Polsce najpopularniejsze są mleka modyfikowane z przewagą białek serwatkowych, dzięki czemu są one lepiej strawne. Dodatkowo dodaje się do niego oleje roślinne, kwas linolowy z rodziny n-6, witaminy i składniki mineralne;
 • 2 – przeznaczone dla niemowląt od 5. miesiąca życia. Modyfikacja w tym przypadku dotyczy tłuszczu, węglowodanów, białka, składników mineralnych. Dąży się do zmniejszenia zawartości białka i nierzadko dodaje kleik. Obniżone zostaje stężenie sodu, potasu, chloru, zwiększona z kolei ilość wapnia, żelaza, cynku, jodu;
 • 3 – dedykowane dzieciom od 1. roku życia. Jest wzbogacone o składniki mineralne oraz witaminę D, jak również zauważyć można jego wyższą kaloryczność.

Wszystkie rodzaje mleka modyfikowanego przeznaczone dla wcześniaków mają nieco inny skład, są wzbogacone karnityną i tauryną. Szczegółowy skład dla niemowląt w zależności od wieku i stanu zdrowia określiło Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Żywienia w Pediatrii.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Jak często niemowlę powinno robić kupkę po mleku modyfikowanym?

Kiedy karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym?

Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym powinno odbywać się dopiero wtedy, gdy żywienie naturalne (piersią) nie jest możliwe. Najważniejsze wskazania:

 • nietolerancja pokarmowa dziecka;
 • zaburzenia ssania dziecka, np. wskutek rozszczepu podniebienia;
 • przewlekłe choroby matki, np. gruźlica w stanie aktywnym, czynne infekcje wirusowe i infekcje bakteryjne;
 • wirus HIV;
 • przeziębienie;
 • przyjmowanie niektórych leków, które mogłyby przenikać do mleka matki.

Karmienie mlekiem modyfikowanym należy rozważyć po konsultacji z pediatrą. Najbardziej wartościowe jest zawsze naturalne mleko kobiece, dlatego nie warto rezygnować z karmienia piersią, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Można również prowadzić żywienie mieszane, wówczas kobieta na co dzień karmi piersią, jednak w okresie choroby (grypa, przeziębienie, zapalenie zatok) oraz farmakoterapii decyduje się na czasowe karmienie mlekiem modyfikowanym. Po powrocie do zdrowia ponawia karmienie piersią.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

 1. Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
 2. Dobrzańska A., Socha P., Obrycki Ł., Pediatria w praktyce lekarza POZ, Wydawnictwo Medi Press, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *