Jakiego koloru powinna być kupka dziecka w zależności od jego wieku i o czym może świadczyć zmiana zabarwienia? Bardzo często kolor czy konsystencja stolca mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia oraz o codziennej diecie człowieka bez względu na jego wiek. Znajomość znaczenia koloru stolca powinna być elementem podstawowej wiedzy każdego rodzica.
Jakiego koloru powinna być kupka dziecka?
Nie ma jednego, odpowiedniego koloru stolca. Wpływa na to wiele czynników takich jak wiek człowieka (a więc i rozwinięcie układu pokarmowego), dieta, aktywność fizyczna, przyjmowane leki. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące kolory kup wraz z ich znaczeniem.
Zielona kupa
Zielony kolor stolca nie jest niepokojącym, groźnym objawem. Często pojawia się u noworodków i wskazuje na beztlenowe przemiany żółci w układzie pokarmowym. Bywa, że zielone zabarwienie przyjmuje smółka, czyli pierwsza kupa dziecka w życiu. Stan ten utrzymuje się przez kilka pierwszych dni życia, aż do momentu całkowitego oczyszczenia jelit z resztek wód płodowych. U osób dorosłych zielone zabarwienie stolca praktycznie nie występuje, a jeśli już się pojawi, wskazuje zwykle na dietę bogatą w zielone koktajle i smoothies.
Zielona kupka może być też konsekwencją podawania dziecku mleka modyfikowanego fortyfikowanego żelazem. Jeśli dodatkowo nie pojawiają się żadne objawy (np. kolka niemowlęca lub zaparcia), najprawdopodobniej kolor zielony nie jest niczym groźnym i w krótkim czasie kolor kupki wróci do normy.
Czarna kupa
Kolor czarny jest charakterystyczny dla smółki, czyli gęstej, lepkiej pierwszej kupki dziecka w jego życiu. Smółka zaczyna tworzyć się w okolicach 16. tygodnia ciąży, a w jej skład wchodzą głównie wody płodowe i maź płodowa, ale także pewne ilości nabłonka przewodu pokarmowego dziecka, bilirubina i cholesterol. Sprawia to, że smółka przybiera zazwyczaj charakterystyczne, czarne zabarwienie. W późniejszym wieku czarny kolor kupki może świadczyć o domieszce krwi w kale, dlatego warto przyjrzeć się jej konsystencji. Jeśli uda się zaobserwować gęsty śluz lub świeżą krew, należy skonsultować się z pediatrą.
Czerwona kupa
Na czerwone zabarwienie kupki najczęściej wpływa dieta, dlatego taki kolor może pojawić się u dzieci, które mają już rozszerzoną dietę. Jeśli u dziecka występuje czerwona kupka, należy zastanowić się, czy nie jadło ono w ostatnim czasie przecieru z buraczków, barszczyku, tartej marchewki lub innej żywności o pomarańczowym lub czerwonym kolorze.
Żółta kupa
Żółta kupa pojawia się najczęściej w przebiegu biegunek, które z kolei mogą wynikać ze zmiany diety, alergii pokarmowej, infekcji wirusowej lub infekcji bakteryjnej. Zwykle ma luźną konsystencję i nieprzyjemnie pachnie. Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy wskazujące na infekcję, należy udać się do pediatry. Jeśli jednak żółta kupka pojawia się sporadycznie, nie ma charakteru przewlekłego i nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy, nie ma powodów do zmartwień. Kolor musztardowożółty jest typowy dla kupy dzieci karmionych piersią. Także kolor pomarańczowy nie powinien wzbudzać niepokoju, najczęściej wiąże się z dietą matki karmiącej piersią lub z jej suplementacją. U starszych dzieci wynika z diety.
Szara lub biała kupa
Zarówno szare, jak i białe zabarwienie stolca jest sytuacją nietypową, niepokojącą. Każdorazowo należy zgłosić się do pediatry, który ustali przyczynę tego zjawiska. Może ono być związane z problemami z wątrobą lub drogami żółciowymi. Możliwe przyczyny: atrezja dróg żółciowych, wirusowe zapalenie wątroby, torbiele dróg żółciowych, przebyta operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Brązowa kupa
Wszelkie odcienie brązu są najczęściej spotykane podczas opisywania kupki dziecka, jednocześnie stanowią całkowicie normalną sytuację. Zarówno jasnobrązowe, jak i ciemnobrązowe stolce są prawidłowe i nie powinny wzbudzać niepokoju rodziców. Wyjątkiem jest stwierdzenie w nich domieszki krwi lub jaj pasożytów. Wówczas należy odwiedzić lekarza pediatrę.
Polecane produkty:
Probiotyki - naturalne kultury bakterii
Probiotyki bioalgi to żywe, naturalne i specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii, które uzupełniają dietę w składniki probiotyczne takie jak m.in. Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, Bifidobacterium Bifidum ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Dobrzańska A., Socha P., Obrycki Ł., Pediatria w praktyce lekarza POZ, Wydawnictwo Medi Press, Warszawa 2022.
- Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.