Szukaj
Szukaj

Atrezja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Atrezja to pojęcie stosowane do określania wrodzonej niedrożności czy zrośnięcia naczyń lub przewodów oraz niedrożności czy zrośnięcia naturalnych otworów ciała. Przyczyną tego stanu może być np. wada wrodzona lub przebyty proces zapalny.

 

Rodzaje atrezji

W medycynie wyróżnia się wiele rodzajów atrezji, w zależności od odcinka ciała, którego dotyczą. Najczęściej jednak spotyka się atrezję:

  • przełyku;
  • dróg żółciowych;
  • pochwy;
  • dwunastnicy;
  • odbytu;
  • nozdrzy tylnych;
  • zastawki trójdzielnej;
  • jelita cienkiego.

Poniżej opisano kilka przykładowych rodzajów atrezji.

Atrezja przełyku

To wada wrodzona charakteryzująca się niewykształceniem fragmentu przełyku. Przyczyny tego stanu są złożone, choć nie zostały do końca poznane. Uważa się, że spore znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne.

Najwcześniej występującym objawem atrezji przełyku jest wielowodzie – płód nie może przełknąć śliny. Dziecko z tą wadą przeważnie rodzi się z dusznościami, sinicą i kaszlem, przy czym towarzyszy temu pienista wydzielina wydobywająca się z ust i nosa.

Leczenie polega na odtworzeniu ciągłości przełyku i usunięciu przetoki przełykowo-tchawiczej. Odbywa się to w sposób chirurgiczny. Przeciwwskazaniem jest zespół Patau i zespół Potter, ponieważ ci pacjenci nie przeżywają okresu niemowlęcego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Atrezja dróg żółciowych

Wrodzone zarośnięcie dróg żółciowych polega na niedrożności przewodów zewnątrzwątrobowych, co uniemożliwia odprowadzenie żółci z wątroby do przewodu pokarmowego i przyczynia się do narastającego zastoju żółci w wątrobie.

Podstawą leczenia jest wczesne rozpoznanie żółtaczki u noworodka, co bywa trudne ze względu na powszechność i naturalność tego zjawiska w tej grupie wiekowej. Leczenie chirurgiczne ma na celu wycięcie zwłókniałej tkanki i otwarcie tym samym szczątkowych przewodzików żółciowych.

Atrezja nozdrzy tylnych

To rzadkie zaburzenie, ponieważ dotyczy zaledwie 1 dziecka na 8000 żywych urodzeń. W około 40% stan ten pojawia się wraz z innymi wadami wrodzonymi. Niedrożność ta wynika z obecności przegrody włóknistej lub kostnej, pokrytej błoną śluzową położoną bezpośrednio ku przodowi od tylnej granicy podniebienia twardego.

Atrezja zastawki trójdzielnej

To wrodzona wada serca polegająca na braku bezpośredniego połączenia między prawym przedsionkiem a prawą komorą. Stanowi do 3% wszystkich wrodzonych wad serca. Stan ten prowadzi najczęściej do zmniejszenia przepływu płucnego.

Objawy są różnorodne, jednak wynikają właśnie ze zmniejszenia przepływu płucnego. Obejmują między innymi znaczny wysiłek oddechowy podczas karmienia, sinicę, napady anoksemiczne i szmer skurczowy najgłośniej występujący przymostkowo.

Podsumowanie

Atrezje w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego zazwyczaj natychmiast rozpoczyna się leczenie polegające na usunięciu wszelkich patologii. Terapia uzależniona jest od wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także od okolicy ciała dotkniętej schorzeniem. Najczęściej atrezja występuje jako wada wrodzona, jednak może się rozwinąć w dorosłym życiu (np. częściowa atrezja pochwy u kobiet).

Bibliografia

  1. Kozera K., Kołodziejczyk E., Kierkuś J., Oracz G., Atrezja przełyku, Postępy Nauk Medycznych, 11/2017.
  2. Niedzielski A., Kotowski M., Niedzielska G., Współistnienie niedosłuchu z zarośnięciem nozdrzy tylnych u dzieci, Audiofonologia, 27/2005.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *