Jak często niemowlę powinno robić kupkę po mleku modyfikowanym? Różnice w karmieniu dziecka mlekiem z piersi, a mlekiem krowim po odpowiednich obróbkach są znaczne. Zarówno jeśli chodzi o wpływ obu produktów na zdrowie i rozwój, jak i w przypadku trawienia ich. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak często niemowlę powinno robić kupkę po mleku modyfikowanym?
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się nieco rzadziej w porównaniu do dzieci karmionych piersią. Częstotliwość oddawania stolca wynosi u nich 1-4 razy na dobę. Dla porównania, w przypadku niemowląt karmionych piersią częstotliwość ta może wynosić nawet do 8 razy na dobę. W obu przypadkach nie jest jednak zjawiskiem niepokojącym, jeśli sporadycznie pojawi się tylko jedna kupka na 2-3 dni, o ile nie towarzyszą temu inne dolegliwości, np. wzmożona płaczliwość dziecka, gorączka czy stwardnienie brzuszka.
Niemowlęta po mleku modyfikowanym częściej zmagają się z lekkimi zaparciami, co również może wpływać na niższą częstotliwość wypróżniania się.
Zobacz również: Kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym.
Jak wygląda kupka po mleku modyfikowanym?
Choć specjaliści ds. żywienia niemowląt dążą do tego, aby jakość i skład mleka modyfikowanego jak najbardziej przypominał naturalne mleko kobiece, wciąż nie udało im się uzyskać takich efektów. Wyższą jakością zawsze będzie wyróżniać się mleko naturalne. Ze względu na pewne różnice w składzie, kupka niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym przybiera określony wygląd.
Ma lekko zgniły zapach oraz jasnożółty lub jasnobrązowy kolor. Jest również nieco bardziej zbita, może konsystencją przypominać margarynę. Dla porównania, kupa dzieci karmionych piersią jest na ogół obfita, o konsystencji twarożku lub lekko ściętej jajecznicy, a jej zabarwienie często ma domieszkę żółtych barw. Zabarwienie i konsystencja stolca niemowlęcia mogą zmieniać się wraz z rozszerzaniem diety.
Jak mleko modyfikowane wpływa na rozwój niemowlęcia?
Choć specjaliści rekomendują karmienie piersią ze względu na większą wartość takiego pokarmu i tworzenie więzi między matką, a dzieckiem, jeśli nie jest to możliwe, można wspomagać się mlekiem modyfikowanym. Jest ono wzbogacane w składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka na każdym etapie jego życia. Dlatego wyróżniamy mleka modyfikowane oznaczone kolejnymi numerami, aby dopasować je do miesiąca życia niemowlęcia. Takie produkty różnią się składem, ponieważ i mleko kobiece ulega modyfikacjom wraz ze wzrostem dziecka.
Karmienie mlekiem modyfikowanym zapewnia dziecku wzrost i rozwój, jednak zawsze lepszą opcją będzie karmienie piersią. Przeprowadzono liczne badania udowadniające, że dzieci karmione mlekiem matki:
- wykazują wyższy iloraz inteligencji i zdobywają lepsze oceny w szkole;
- mają niższe ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy typu II, depresji i chorób sercowo-naczyniowych w późniejszym wieku;
- rzadziej zmagają się z wadami zgryzu w dzieciństwie i okresie nastoletnim;
- mają wyższą odporność.
W jednym z badań wykazano, że karmienie mlekiem modyfikowanym zwiększa ryzyko wystąpienia ostrej białaczki limfoblastycznej. Wyniki udowodniły, że karmiąc niemowlę przez okres 6 miesięcy mlekiem kobiecym, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby aż o 20%.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Bibliografia
- Breastfeeding and Childhood Leukemia Incidence, A Meta-analysis and Systematic Review Efrat L. Amitay, Pediatr. 2015;169.
- Dobrzańska A., Socha P., Obrycki Ł., Pediatria w praktyce lekarza POZ, Wydawnictwo Medi Press, Warszawa 2022.
- Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.