Szukaj
Szukaj

Ile godzin śpi noworodek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ile godzin śpi noworodek i kiedy należy zacząć się martwić? Wszelkie wątpliwości dotyczące snu własnego dziecka najlepiej jest konsultować z pediatrą lub położną. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, specjalista musi najpierw obejrzeć dziecko i wykonać pakiet badań, dopiero wtedy może udzielić jakichkolwiek informacji.

Ile godzin śpi noworodek?

Ile godzin śpi noworodek?

Nie ma harmonogramu godzin snu w zależności od wieku, który sprawdzi się idealnie w przypadku każdego dziecka. Długość snu i częstotliwość bloków snu jest kwestią wysoce indywidualną, zależącą od wielu czynników zewnętrznych, głównie charakteru i uwarunkowań genetycznych dziecka. W przypadku zdrowych dzieci czas snu w ciągu doby może różnić się nawet o kilka godzin i każdy z tych przypadków jest w porządku, jeśli maluch rozwija się prawidłowo.

Istnieją jednak ogólnie przyjęte normy, których zakresy można porównywać do swojego dziecka. Zgodnie z nimi dobowy czas trwania snu prezentuje się następująco:

  • noworodek – 16-20 godzin;
  • niemowlę 6-tygodniowe – 15-16 godzin;
  • niemowlę 4-miesięczne – 9-12 godzin + 2 drzemki pomiędzy snem właściwym;
  • niemowlę od 6 miesięcy do roku – 11 godzin + 2 drzemki pomiędzy snem właściwym.

Właśnie takie formy snu spotyka się u dzieci najczęściej. Pamiętajmy jednak, że nie są to jednak wyznaczniki zdrowo rozwijającego się dziecka.

Zobacz również: Czy wybudzać noworodka do karmienia?

Noworodek śpi zbyt krótko

Przedstawiamy kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, w związku z którymi noworodek nie chce spać i śpi zbyt krótko:

  • głód – co może wiązać się z większym zapotrzebowaniem w stosunku do małej ilości produkowanego przez kobietę mleka;
  • brak komfortu osobistego – zostawianie dziecka w zbyt jasnym, zbyt zimnym, zbyt gorącym lub zbyt głośnym miejscu, a także ubieranie go w za małe lub drapiące tkaniny;
  • zatkany nosek – mogą osadzać się w nim drobinki kurzu i zanieczyszczenia uniemożliwiające komfortowe oddychanie;
  • alergiczny nieżyt nosa;
  • odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • zaparcia i kolki.

Przyczyną może być również zbyt wiele bodźców i emocji, np. związanych z odwiedzinami bliskich. Jeśli w domu są goście, maluch nie tylko będzie słyszał gwar rozmów, co wzbudzi jego ciekawość, ale również wyczuje obecność innych osób. Uniemożliwi to spokojny sen, jako że w tak młodym wieku wszelkie bodźce inne od codziennych wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Zobacz również: W czym powinien spać noworodek?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Noworodek śpi zbyt długo

Przyczynami zbyt długiego snu (powyżej 20 godzin na dobę) i ospałości u noworodka mogą być:

Jeśli dziecko przyszło na świat drogą cięcia cesarskiego, może być bardziej ospałe od dzieci urodzonych siłami natury. Wszystko przez to, że kobiecie podawane były środki znieczulające, które w śladowych ilościach przedostają się również do organizmu dziecka. Także wcześniaki będą potrzebować więcej odpoczynku.

Zobacz również: Jak pomóc niemowlakowi zasnąć w dzień?

Kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u lekarza pediatry będzie konieczna w sytuacjach, w których poza zmianą długości snu noworodka zaobserwujemy inne niepokojące objawy. Są nimi przede wszystkim:

  • wzdęcie brzuszka;
  • nadmierna płaczliwość i prężenie się dziecka;
  • zasinienie skóry;
  • brak apetytu;
  • aktywność wyłącznie jednej strony ciała (np. dziecko macha prawą rączką i prawą nóżką, a lewe kończyny zostają bezwiedne);
  • gorączka;
  • wymioty.

Znacznie lepiej jest udać się do pediatry i uspokoić swoje obawy, nawet jeśli były niesłuszne, niż zbagatelizować realny problem, nie chcąc zajmować lekarzowi czasu bądź wahając się, czy rzeczywiście nie przesadzamy z podejrzeniami.

Zobacz również: Jak układać noworodka do snu?

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  2. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *