Szukaj
Szukaj

Ile godzin śpi noworodek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ile godzin śpi noworodek i kiedy należy zacząć się martwić? Wszelkie wątpliwości dotyczące snu własnego dziecka najlepiej jest konsultować z pediatrą lub położną. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy, specjalista musi najpierw obejrzeć dziecko i wykonać pakiet badań, dopiero wtedy może udzielić jakichkolwiek informacji.

Ile godzin śpi noworodek?

Ile godzin śpi noworodek?

Nie ma harmonogramu godzin snu w zależności od wieku, który sprawdzi się idealnie w przypadku każdego dziecka. Długość snu i częstotliwość bloków snu jest kwestią wysoce indywidualną, zależącą od wielu czynników zewnętrznych, głównie charakteru i uwarunkowań genetycznych dziecka. W przypadku zdrowych dzieci czas snu w ciągu doby może różnić się nawet o kilka godzin i każdy z tych przypadków jest w porządku, jeśli maluch rozwija się prawidłowo.

Istnieją jednak ogólnie przyjęte normy, których zakresy można porównywać do swojego dziecka. Zgodnie z nimi dobowy czas trwania snu prezentuje się następująco:

 • noworodek – 16-20 godzin;
 • niemowlę 6-tygodniowe – 15-16 godzin;
 • niemowlę 4-miesięczne – 9-12 godzin + 2 drzemki pomiędzy snem właściwym;
 • niemowlę od 6 miesięcy do roku – 11 godzin + 2 drzemki pomiędzy snem właściwym.

Właśnie takie formy snu spotyka się u dzieci najczęściej. Pamiętajmy jednak, że nie są to jednak wyznaczniki zdrowo rozwijającego się dziecka.

Zobacz również: Czy wybudzać noworodka do karmienia?

Noworodek śpi zbyt krótko

Przedstawiamy kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, w związku z którymi noworodek nie chce spać i śpi zbyt krótko:

 • głód – co może wiązać się z większym zapotrzebowaniem w stosunku do małej ilości produkowanego przez kobietę mleka;
 • brak komfortu osobistego – zostawianie dziecka w zbyt jasnym, zbyt zimnym, zbyt gorącym lub zbyt głośnym miejscu, a także ubieranie go w za małe lub drapiące tkaniny;
 • zatkany nosek – mogą osadzać się w nim drobinki kurzu i zanieczyszczenia uniemożliwiające komfortowe oddychanie;
 • alergiczny nieżyt nosa;
 • odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry;
 • atopowe zapalenie skóry;
 • zaparcia i kolki.

Przyczyną może być również zbyt wiele bodźców i emocji, np. związanych z odwiedzinami bliskich. Jeśli w domu są goście, maluch nie tylko będzie słyszał gwar rozmów, co wzbudzi jego ciekawość, ale również wyczuje obecność innych osób. Uniemożliwi to spokojny sen, jako że w tak młodym wieku wszelkie bodźce inne od codziennych wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Zobacz również: W czym powinien spać noworodek?

Patronite
Patronite

Noworodek śpi zbyt długo

Przyczynami zbyt długiego snu (powyżej 20 godzin na dobę) i ospałości u noworodka mogą być:

Jeśli dziecko przyszło na świat drogą cięcia cesarskiego, może być bardziej ospałe od dzieci urodzonych siłami natury. Wszystko przez to, że kobiecie podawane były środki znieczulające, które w śladowych ilościach przedostają się również do organizmu dziecka. Także wcześniaki będą potrzebować więcej odpoczynku.

Zobacz również: Jak pomóc niemowlakowi zasnąć w dzień?

Kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u lekarza pediatry będzie konieczna w sytuacjach, w których poza zmianą długości snu noworodka zaobserwujemy inne niepokojące objawy. Są nimi przede wszystkim:

 • wzdęcie brzuszka;
 • nadmierna płaczliwość i prężenie się dziecka;
 • zasinienie skóry;
 • brak apetytu;
 • aktywność wyłącznie jednej strony ciała (np. dziecko macha prawą rączką i prawą nóżką, a lewe kończyny zostają bezwiedne);
 • gorączka;
 • wymioty.

Znacznie lepiej jest udać się do pediatry i uspokoić swoje obawy, nawet jeśli były niesłuszne, niż zbagatelizować realny problem, nie chcąc zajmować lekarzowi czasu bądź wahając się, czy rzeczywiście nie przesadzamy z podejrzeniami.

Zobacz również: Jak układać noworodka do snu?

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

 1. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
 2. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *