W czym powinien spać noworodek, aby nie było mu ani zbyt gorąco ani zbyt zimno? Maluch w pierwszych tygodniach życia potrzebuje szczególnej opieki, również w kwestii garderoby. Przyzwyczaja się bowiem dopiero do nowych warunków, tak różnych od tych panujących w łonie matki. Podczas snu temperatura ciała nieco się zmienia, dlatego tak ważne jest wiedzieć w czym powinien spać noworodek.
W czym powinien spać noworodek?
Rekomenduje się, aby temperatura w pokoju noworodka wynosiła 20-22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i 2 stopnie mniej w ciągu nocy. W ciągu dnia można więc założyć dziecku body z krótkim rękawkiem i pajacyk lub nawet sam pajacyk. Nocą natomiast warto zdecydować się na body z długim rękawem oraz pajacyk. Nie zapominajmy, że pod ubraniem powinna znaleźć się również pieluszka.
Dodatkowo warto kupić dziecku rożek lub śpiworek, który szczelnie otuli ciało i będzie imitować warunki panujące w łonie matki. Bardzo często dzieci mające problemy ze snem śpią dużo spokojniej i nieprzerwanie właśnie po włożeniu ich do rożka.
Na ubranko dziecięce wpływ ma także pora roku. Latem, gdy ciężko jest utrzymać niższe temperatury w domu (chyba, że posiadamy klimatyzację), noworodek może spać w samym pajacyku lub wręcz w samej pieluszce tetrowej i rożku. Zimą natomiast obowiązuje klasyczne ubranko nocne (body z długim rękawem, pajacyk). Jeśli w domu jest chłodno, warto jednak dodać do niego skarpetki.
Zobacz również: Gdzie powinien spać noworodek?
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Odzież w garderobie noworodka i niemowlaka powinna być starannie dobrana pod kątem jakości. Tak małe dzieci mają wyjątkowo delikatną skórę, podatną na podrażnienia. Kupowanie sztucznej odzieży, barwionej chemicznie, szorstkiej w dotyku lub wykonanej z syntetycznych, nieprzewiewnych tkanin, zwiększa ryzyko pojawienia się alergii, podrażnień, wysypek i pokrzywki. Dlatego wybierając odzież dziecięcą zawsze należy zwracać uwagę na to, aby materiał był naturalny i ekologiczny, np. bawełna organiczna, wełna merino czy len. Zalety takich ubranek:
- są przewiewne, latem zapewniają przyjemny chłód, zaś zimą utrzymują ciepło. Pozwalają skórze oddychać;
- zmniejszają nadpotliwość ciała, będącą czynnikiem ryzyka wielu problemów dermatologicznych;
- nie podrażniają delikatnej skóry noworodka;
- są wytrzymałe i solidne, nie kurczą się i nie mechacą podczas prania, można z nich wykonać garderobę kapsułkową;
- dostosowują się do ciała dziecka zapewniając mu komfort.
Dodatkowo warto zwracać uwagę, aby ubranka nie posiadały guziczków, które dziecko mogłoby oderwać i się udławić.
Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje, aby noworodek czy niemowlę spało na twardej powierzchni (ergonomicznym materacu), bez zabawek, poduszek, koców znajdujących się w łóżeczku. Obecność takich przedmiotów jedynie gromadzi kurz oraz zwiększa ryzyko uduszenia się, gdy maluch przypadkowo nałoży je na twarz. W zupełności wystarczy puste łóżeczko z materacem i prześcieradłem oraz rożek lub śpiworek. Zabawki należy trzymać w innym miejscu, ponieważ noworodek i tak jest zbyt mały, aby się nimi bawić, a większość dnia (16-20 godzin na dobę) przesypia.
Zobacz również: Jak długo powinien spać noworodek?
Znaczenie ubranka do spania
Niekorzystnym zjawiskiem jest zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie dziecka, które w okresie noworodkowym jest szczególnie podatne na wahania temperatur. Wychłodzenie noworodka powoduje bladość skóry, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca. Z kolei przegrzanie objawia się suchością skóry, przyspieszonym oddechem i tętnem, biegunkami oraz wymiotami. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do udaru mózgu i uszkodzenia układu nerwowego. Zapewnienie dziecku odpowiedniej temperatury w pokoju oraz właściwy dobór odzieży nie jest trudnym czy skomplikowanym obowiązkiem, dlatego powinni o tym pamiętać wszyscy rodzice.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny w kapsułkach
Skład produktu to wyłącznie naturalny, rybi kolagen. Dzięki temu jest on aktywny biologicznie, a także bardzo wysokiej wchłanialności. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.