Szukaj
Szukaj

W czym powinien spać noworodek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W czym powinien spać noworodek, aby nie było mu ani zbyt gorąco ani zbyt zimno? Maluch w pierwszych tygodniach życia potrzebuje szczególnej opieki, również w kwestii garderoby. Przyzwyczaja się bowiem dopiero do nowych warunków, tak różnych od tych panujących w łonie matki. Podczas snu temperatura ciała nieco się zmienia, dlatego tak ważne jest wiedzieć w czym powinien spać noworodek.

W czym powinien spać noworodek?

W czym powinien spać noworodek?

Rekomenduje się, aby temperatura w pokoju noworodka wynosiła 20-22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i 2 stopnie mniej w ciągu nocy. W ciągu dnia można więc założyć dziecku body z krótkim rękawkiem i pajacyk lub nawet sam pajacyk. Nocą natomiast warto zdecydować się na body z długim rękawem oraz pajacyk. Nie zapominajmy, że pod ubraniem powinna znaleźć się również pieluszka.

Dodatkowo warto kupić dziecku rożek lub śpiworek, który szczelnie otuli ciało i będzie imitować warunki panujące w łonie matki. Bardzo często dzieci mające problemy ze snem śpią dużo spokojniej i nieprzerwanie właśnie po włożeniu ich do rożka.

Na ubranko dziecięce wpływ ma także pora roku. Latem, gdy ciężko jest utrzymać niższe temperatury w domu (chyba, że posiadamy klimatyzację), noworodek może spać w samym pajacyku lub wręcz w samej pieluszce tetrowej i rożku. Zimą natomiast obowiązuje klasyczne ubranko nocne (body z długim rękawem, pajacyk). Jeśli w domu jest chłodno, warto jednak dodać do niego skarpetki.

Zobacz również: Gdzie powinien spać noworodek?

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odzież w garderobie noworodka i niemowlaka powinna być starannie dobrana pod kątem jakości. Tak małe dzieci mają wyjątkowo delikatną skórę, podatną na podrażnienia. Kupowanie sztucznej odzieży, barwionej chemicznie, szorstkiej w dotyku lub wykonanej z syntetycznych, nieprzewiewnych tkanin, zwiększa ryzyko pojawienia się alergii, podrażnień, wysypek i pokrzywki. Dlatego wybierając odzież dziecięcą zawsze należy zwracać uwagę na to, aby materiał był naturalny i ekologiczny, np. bawełna organiczna, wełna merino czy len. Zalety takich ubranek:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • są przewiewne, latem zapewniają przyjemny chłód, zaś zimą utrzymują ciepło. Pozwalają skórze oddychać;
  • zmniejszają nadpotliwość ciała, będącą czynnikiem ryzyka wielu problemów dermatologicznych;
  • nie podrażniają delikatnej skóry noworodka;
  • są wytrzymałe i solidne, nie kurczą się i nie mechacą podczas prania, można z nich wykonać garderobę kapsułkową;
  • dostosowują się do ciała dziecka zapewniając mu komfort.

Dodatkowo warto zwracać uwagę, aby ubranka nie posiadały guziczków, które dziecko mogłoby oderwać i się udławić.

Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje, aby noworodek czy niemowlę spało na twardej powierzchni (ergonomicznym materacu), bez zabawek, poduszek, koców znajdujących się w łóżeczku. Obecność takich przedmiotów jedynie gromadzi kurz oraz zwiększa ryzyko uduszenia się, gdy maluch przypadkowo nałoży je na twarz. W zupełności wystarczy puste łóżeczko z materacem i prześcieradłem oraz rożek lub śpiworek. Zabawki należy trzymać w innym miejscu, ponieważ noworodek i tak jest zbyt mały, aby się nimi bawić, a większość dnia (16-20 godzin na dobę) przesypia.

Zobacz również: Jak długo powinien spać noworodek?

Znaczenie ubranka do spania

Niekorzystnym zjawiskiem jest zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie dziecka, które w okresie noworodkowym jest szczególnie podatne na wahania temperatur. Wychłodzenie noworodka powoduje bladość skóry, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca. Z kolei przegrzanie objawia się suchością skóry, przyspieszonym oddechem i tętnem, biegunkami oraz wymiotami. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do udaru mózgu i uszkodzenia układu nerwowego. Zapewnienie dziecku odpowiedniej temperatury w pokoju oraz właściwy dobór odzieży nie jest trudnym czy skomplikowanym obowiązkiem, dlatego powinni o tym pamiętać wszyscy rodzice.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *