Szukaj
Szukaj

Gdzie powinien spać noworodek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy rodzic musi wiedzieć, gdzie powinien spać noworodek, aby zagwarantować mu bezpieczny i komfortowy sen. Mianem noworodka nazywamy dziecko do 28 dnia życia. To okres przystosowywania się do zupełnie nowych warunków, tak odmiennych od tych panujących w łonie matki. Dlatego zadaniem rodziców jest szczególna troska w tym czasie i zrozumienie potrzeb malucha.

Gdzie powinien spać noworodek

Gdzie powinien spać noworodek?

Poniżej przedstawiamy propozycje gdzie powinien spać noworodek:

  • łóżko rodziców;
  • dostawka do łóżka rodziców;
  • osobne łóżeczko.

1. Łóżko rodziców.

Noworodek śpi przeciętnie 16-20 godzin na dobę. W pierwszych tygodniach życia potrzebuje ciepła, bliskości, znajomego głosu i zapachu matki. Z tego względu wielu rodziców decyduje się na spanie razem z dzieckiem we własnym łóżku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Udowodniono, że wspólne spanie zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej i wpływa pozytywnie na rozwój malucha. Dodatkowo kobieta nie musi nocą specjalnie wstawać, aby nakarmić dziecko. Noworodek powinien być bowiem karmiony przynajmniej 1-2 razy w nocy.

Nie dla wszystkich rodziców jest to jednak wygodne. Należy szczególnie uważać na delikatnego noworodka, jak również zrezygnować z dużej ilości poduszek czy koców. Im mniej przedmiotów w łóżku, tym bezpieczniejsze jest dziecko. Ponadto rodzice nie przebywają w łóżku 16-20 godzin, tyle co noworodek. A przeciwwskazane jest zostawianie go samego bez dodatkowych zabezpieczeń. Dziecko już od najmłodszych lat powinno mieć własną przestrzeń, jaką zapewnia łóżeczko. Zakup nie ominie rodziców, warto więc wykorzystać to już na etapie wieku noworodkowego.

2. Dostawka do łóżka rodziców.

Nieco wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup łóżeczka z możliwością dostawienia go do łóżka rodziców. Takie łóżeczko posiada zdejmowany bok, który przestawiamy do łóżka rodziców. Dzięki temu wszystkie pozostałe strony łóżeczka są zabezpieczone, a obok zdjętej ścianki znajduje się łóżko rodziców i mama, która zawsze jest gotowa, aby nakarmić dziecko piersią. To wygodne dla obu stron. Dziecko znajduje się w pobliżu i jest bezpieczne, zaś rodzice wciąż zachowują własną przestrzeń, bez konieczności nocnego wstawania do dziecka.

3. Osobne łóżeczko.

Osobne łóżeczko, stojące w pokoju rodziców lub w pokoju dziecka to kolejne rozwiązanie, jednak nie tak często polecane na etapie noworodkowym. W pierwszych tygodniach życia maluch potrzebuje bliskości, dlatego nagłe odstawienie go od matki może przyczynić się do poczucia braku bezpieczeństwa i problemów ze snem. To zaś przekłada się negatywnie na ogólny rozwój. Jeśli rodzice koniecznie chcą, aby dziecko spało w osobnym łóżeczku, najlepiej wybrać to ze zdejmowania ścianką. Gdy dziecko przejdzie do etapu niemowlęcego, ściankę można założyć i odsunąć nieco łóżeczko od łóżka rodziców lub wstawić je do osobnego pokoju dziecięcego. Jeśli nie jest to możliwe, osobne łóżko powinno znajdować się w pokoju rodziców, najlepiej jak najbliżej łóżka, na którym oni śpią.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Rozwój noworodka i niemowlęcia.

Dlaczego sen noworodka jest tak ważny?

W trakcie snu intensywnie wydzielany jest hormon wzrostu i melanotropina, następuje regulacja wydzielania hormonów tarczycy, a poziom kortyzolu spada. W efekcie dziecko może swobodnie i stopniowo się rozwijać, a to właśnie pierwsze miesiące życia odznaczają się nagłym i szybkim rozwojem wszystkich tkanek. Dziecko potrzebuje tak dużo snu, aby kolejne etapy rozwoju mogły przebiegać w sposób prawidłowy. Warto wiedzieć, że to właśnie podczas snu powstaje najwięcej połączeń nerwowych, dzięki którym dziecko będzie mogło uczyć się koordynacji, równowagi, rozwiać pamięć i będzie tak chętnie poznawać świat.

Zobacz również: Rozwój ruchowy niemowlęcia – kamienie milowe.

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

W większości przypadków noworodek sam przebudza się co 2-3 godziny na karmienie. Jego żołądek jest mały i bardzo szybko trawi mleko, dlatego w ciągu dnia powinno być karmione nawet 8-12 razy. Jeśli dziecko przewlekle woli sen od karmienia i nie wybudza się samodzielnie, warto karmić go „na śpiąco”, aby nie przerywać snu w sposób nagły, lecz aby to dziecko mogło zdecydować o porze karmienia. Tym samym należy wziąć dziecko bez prób nagłego wybudzania i gdy jeszcze śpi, przystawić go do piersi. Prawdopodobnie maluch zacznie ssać pierś. Po zakończeniu karmienia wróci do snu. Jeśli jednak dziecko zagrożone jest niedowagą lub zmaga się z chorobami przewlekłymi związanymi z permanentnym brakiem apetytu, warto skonsultować z położną i pediatrą, czy wybudzanie będzie konieczne.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *