Szukaj
Szukaj

Jak długo powinien spać noworodek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak długo powinien spać noworodek? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez świeżo upieczonych rodziców. Maluszek w pierwszych tygodniach życia potrzebuje szczególnie dużo snu, aby przystosować się do życia poza łonem matki, w zupełnie nowych warunkach. Z tego względu nie należy martwić się, jeśli noworodek spędza na śnie większość swojego dnia. Jak wygląda to w praktyce?

Jak długo powinien spać noworodek?

Sen noworodka – fizjologia

Pod koniec ciąży każda przyszła mama dobrze wie, kiedy jej dziecko akurat odpoczywa, a kiedy zaczyna być aktywne fizycznie. Zazwyczaj, gdy kobieta jest aktywna (a więc w ciągu dnia, gdy gotuje, sprząta, spaceruje), dziecko w jej łonie odpoczywa. Dzieje się tak dlatego, że odczuwa ruchy kołysające i bujające związane z ruchem kobiety. Nocą, gdy przyszła mama kładzie się do snu, maluszek najczęściej zaczyna dokazywać. Po porodzie wszystko się zmienia, ponieważ dziecko nie odczuwa już ruchów swojej mamy. Sen w okresie noworodkowym (pierwszy miesiąc życia dziecka) jest niezmiernie ważny – dla jego odporności, dalszego rozwoju i wzrostu, a także przystosowania się do tak wielkich zmian.

Chcąc wspierać zdrowy sen maluszka, np. gdy ma on problemy z zasypianiem, najlepiej imitować środowisko, w którym znajdował się on przed porodem. Sprawdzi się kołysanie, przytulanie (bliskość ciała) oraz delikatny szum w tle (tzw. biały szum, który można wywołać specjalnymi urządzeniami lub zwykłą suszarką do włosów).

Jak długo powinien spać noworodek?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ już od najmłodszych lat każdy człowiek jest inny. Dotyczy to również kwestii wysypiania się i zapotrzebowania na sen. Ogólne ramy zostały jednak wyznaczone przez ekspertów na podstawie obserwacji i rozległej wiedzy neonatologicznej. Przyjmuje się, że noworodek przesypia 16-20 godzin dziennie przez pierwsze 4 tygodnie swojego życia.

Nie jest to jednak jednostajny sen. W tym czasie maluch bardzo często się budzi i ponownie zapada w drzemkę. Niekiedy nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. W trakcie pobudek kobieta powinna pamiętać o karmieniach. Noworodka karmimy na życzenie, czyli zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę. Zdrowo rozwijający się noworodek potrzebuje nawet 8-12 karmień w ciągu dnia oraz przynajmniej 1-2 karmień nocą.

Ile trwa sen dziecka?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, dobowy czas trwania snu dziecka prezentuje się następująco:

  • noworodek – 16-20 godzin;
  • niemowlę 6 tygodni – 15-16 godzin;
  • niemowlę 4-miesięczne – 9-12 godzin + 2 drzemki pomiędzy snem właściwym;
  • niemowlę od 6 miesięcy do roku – 11 godzin + 2 drzemki pomiędzy snem właściwym.

Nie są to jednak wyznaczniki zdrowo rozwijającego się dziecka. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości (np. dziecko jest nieswoje, zbyt ospałe, nie interesuje się światem zewnętrznym w wieku niemowlęcym lub wręcz przeciwnie, w ogóle nie chce spać i jest drażliwe), najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Pierwsza wizyta u pediatry.

Bezpieczny sen noworodka

Aby noworodek podczas snu był zawsze bezpieczny, należy przede wszystkim zadbać o komfortowe i odpowiednio przygotowane łóżeczko. W łóżeczku nie powinny znajdować się zabawki, pieluszki, ozdobne poduszki i inne przedmioty, które zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, które mogłyby ograniczyć swobodny przepływ powietrza lub przypadkowo zakryć nosek, a także które gromadzą kurz i roztocza niebezpieczne dla zdrowia tak małego dziecka. Jeśli chcemy, aby dziecięce łóżeczko było kolorowe, najlepiej zdecydować się na wiszące zabawki, które dziecko ogląda od dołu.

Dziecko należy kłaść do snu na pleckach, na stabilnej powierzchni. Nocą warto spać w tym samym pomieszczeniu co noworodek, jednak nie w tym samym łóżku. Można zdecydować się na wolnostojące łóżeczko niedaleko własnego łóżka, jak również na tzw. dostawkę (łóżeczko bez jednej ścianki, stykające się z łóżkiem rodziców). Temperatura w pokoju noworodka nie powinna przekraczać 24 stopni Celsjusza, nie może być też zbyt niska. Rekomenduje się utrzymywanie stałej temperatury 22 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy również, aby zawsze zmieniać dziecku pieluszkę przed położeniem go spać. Nigdy nie kładziemy noworodka spać i nie wychodzimy po tym z domu, pozostawiając go samego. Nawet, jeśli mamy jedynie pilne sprawy do załatwienia.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

  1. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  2. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *