Szukaj
Szukaj

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Czy wybudzać noworodka do karmienia? To pytanie zadaje sobie spora część świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza jeśli maluch poświęca bardzo dużo czasu na sen. Warto wiedzieć, że sen zajmuje w przypadku noworodka (dziecka do 28. dnia życia) aż 16-20 godzin doby. To fizjologiczna ilość niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka i adaptacji do nowych warunków.

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

Ilość karmień w przypadku noworodka powinna zawierać się w przedziale 8-12 razy w ciągu dnia oraz 1-2 razy w nocy. Podchodząc do tematu matematycznie (24 godziny : 8 karmień = 3), więc karmienia powinny mieć miejsce średnio co 3 godziny. Jednak w praktyce zarówno odstępy między kolejnymi karmieniami, jak i ich ilość, są kwestią indywidualną dla każdego dziecka. Najczęściej rekomenduje się tzw. karmienie na żądanie, czyli podawanie dziecku piersi lub butelki dopiero wtedy, gdy samo się o to upomina. Głodne dziecko płacze, jest niespokojne, wierci się, otwiera i zamyka buzię lub rączki. Może nawet wyłącznie kręcić główką na boki, co jest ruchem poszukiwania piersi.

Czy wybudzać noworodka do karmienia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem specjalistów i lekarzy, jeśli dziecko jest zdrowe, urodzone o terminie i prawidłowo przybiera na wadze, nie ma konieczności wybudzania go do karmienia z zegarkiem w ręce. Jeśli natomiast dziecko jest wcześniakiem, zmaga się z jakimikolwiek chorobami, podczas porodu nastąpiły komplikacje lub nie przybiera na wadze tak, jak powinno, warto wybudzać je do karmienia. Zwłaszcza jeśli dziecko przesypia większość doby i nie ma apetytu. Tym samym chronimy je przed niedożywieniem. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Kiedy karmić noworodka?

Obowiązkowe karmienie noworodka ma miejsce wieczorem, przez nocnym pójściem spać. Po pierwsze, zazwyczaj noworodek potrzebuje najeść się przed jednym najdłuższym blokiem snu, który może trwać w tym wieku do 5 godzin. Po drugie, dzieci wieczorem są już mocno zmęczone i potrzebują naturalnego uspokojenia się przy ssaniu. Kolejne karmienie (1-2) ma miejsce nocą, jednak zwykle nie ma konieczności wybudzania dziecka. Budzi się ono samo, gdy poczuje głód. Dlatego warto w pierwszych miesiącach życia dziecka zadbać o to, aby łóżeczko stało w sypialni rodziców.

Kolejne karmienie ma miejsce z samego rana. To właśnie wtedy maluch ma najwięcej energii i potrzebuje pokarmu, aby móc się intensywnie rozwijać i poznawać świat. Karmienia w ciągu dnia mogą różnić się częstotliwością i długością trwania w zależności od wielu czynników. Jeśli maluch śpi dłuższy czas bez karmienia, można położyć się obok niego i delikatnie przystawić pierś do ust, pocierając sutkiem wargi noworodka. Z dużym prawdopodobieństwem ocknie się na tyle, aby móc bezpiecznie zjeść, jednak nie rozbudzi się całkowicie i tuż po karmieniu ponownie zapadnie w drzemkę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Ile drzemek powinien mieć noworodek?

Jak wybudzać noworodka do karmienia?

Jeśli z różnych względów wybudzanie noworodka do karmienia staje się koniecznością, warto robić to jak najmniej traumatycznie. W pierwszej kolejności zaleca się powyższą metodę, polegającą na przystawieniu malucha do piersi jeszcze podczas jego snu. Jeśli w tym momencie się wybudzi, poczuje, że znajduje się blisko ciała matki, dzięki czemu nie odczuje zagrożenia. Inne metody wybudzania noworodka do karmienia:

  • zapalenie światła w pomieszczeniu – nie może ono jednak być rażące ani skierowane bezpośrednio na dziecko;
  • puszczenie spokojnej muzyki (ewentualnie śpiewanie kołysanki) – nie może być zbyt głośna ani agresywna, dobrze sprawdzają się piosenki dla dzieci lub muzyka klasyczna;
  • mówienie do dziecka – alternatywą jest zwykła rozmowa z partnerem (bez ściszania głosów) w pomieszczeniu, w którym śpi noworodek;
  • rozbieranie noworodka i zmiana pieluszki;
  • delikatny dotyk, np. głaskanie noworodka po główce lub po brzuszku.

Każdy rodzic powinien sam znaleźć metodę, która w jego przypadku sprawdza się najlepiej.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *