Czy wybudzać noworodka do karmienia? To pytanie zadaje sobie spora część świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza jeśli maluch poświęca bardzo dużo czasu na sen. Warto wiedzieć, że sen zajmuje w przypadku noworodka (dziecka do 28. dnia życia) aż 16-20 godzin doby. To fizjologiczna ilość niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka i adaptacji do nowych warunków.
Czy wybudzać noworodka do karmienia?
Ilość karmień w przypadku noworodka powinna zawierać się w przedziale 8-12 razy w ciągu dnia oraz 1-2 razy w nocy. Podchodząc do tematu matematycznie (24 godziny : 8 karmień = 3), więc karmienia powinny mieć miejsce średnio co 3 godziny. Jednak w praktyce zarówno odstępy między kolejnymi karmieniami, jak i ich ilość, są kwestią indywidualną dla każdego dziecka. Najczęściej rekomenduje się tzw. karmienie na żądanie, czyli podawanie dziecku piersi lub butelki dopiero wtedy, gdy samo się o to upomina. Głodne dziecko płacze, jest niespokojne, wierci się, otwiera i zamyka buzię lub rączki. Może nawet wyłącznie kręcić główką na boki, co jest ruchem poszukiwania piersi.
Czy wybudzać noworodka do karmienia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem specjalistów i lekarzy, jeśli dziecko jest zdrowe, urodzone o terminie i prawidłowo przybiera na wadze, nie ma konieczności wybudzania go do karmienia z zegarkiem w ręce. Jeśli natomiast dziecko jest wcześniakiem, zmaga się z jakimikolwiek chorobami, podczas porodu nastąpiły komplikacje lub nie przybiera na wadze tak, jak powinno, warto wybudzać je do karmienia. Zwłaszcza jeśli dziecko przesypia większość doby i nie ma apetytu. Tym samym chronimy je przed niedożywieniem. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą.
Kiedy karmić noworodka?
Obowiązkowe karmienie noworodka ma miejsce wieczorem, przez nocnym pójściem spać. Po pierwsze, zazwyczaj noworodek potrzebuje najeść się przed jednym najdłuższym blokiem snu, który może trwać w tym wieku do 5 godzin. Po drugie, dzieci wieczorem są już mocno zmęczone i potrzebują naturalnego uspokojenia się przy ssaniu. Kolejne karmienie (1-2) ma miejsce nocą, jednak zwykle nie ma konieczności wybudzania dziecka. Budzi się ono samo, gdy poczuje głód. Dlatego warto w pierwszych miesiącach życia dziecka zadbać o to, aby łóżeczko stało w sypialni rodziców.
Kolejne karmienie ma miejsce z samego rana. To właśnie wtedy maluch ma najwięcej energii i potrzebuje pokarmu, aby móc się intensywnie rozwijać i poznawać świat. Karmienia w ciągu dnia mogą różnić się częstotliwością i długością trwania w zależności od wielu czynników. Jeśli maluch śpi dłuższy czas bez karmienia, można położyć się obok niego i delikatnie przystawić pierś do ust, pocierając sutkiem wargi noworodka. Z dużym prawdopodobieństwem ocknie się na tyle, aby móc bezpiecznie zjeść, jednak nie rozbudzi się całkowicie i tuż po karmieniu ponownie zapadnie w drzemkę.
Zobacz również: Ile drzemek powinien mieć noworodek?
Jak wybudzać noworodka do karmienia?
Jeśli z różnych względów wybudzanie noworodka do karmienia staje się koniecznością, warto robić to jak najmniej traumatycznie. W pierwszej kolejności zaleca się powyższą metodę, polegającą na przystawieniu malucha do piersi jeszcze podczas jego snu. Jeśli w tym momencie się wybudzi, poczuje, że znajduje się blisko ciała matki, dzięki czemu nie odczuje zagrożenia. Inne metody wybudzania noworodka do karmienia:
- zapalenie światła w pomieszczeniu – nie może ono jednak być rażące ani skierowane bezpośrednio na dziecko;
- puszczenie spokojnej muzyki (ewentualnie śpiewanie kołysanki) – nie może być zbyt głośna ani agresywna, dobrze sprawdzają się piosenki dla dzieci lub muzyka klasyczna;
- mówienie do dziecka – alternatywą jest zwykła rozmowa z partnerem (bez ściszania głosów) w pomieszczeniu, w którym śpi noworodek;
- rozbieranie noworodka i zmiana pieluszki;
- delikatny dotyk, np. głaskanie noworodka po główce lub po brzuszku.
Każdy rodzic powinien sam znaleźć metodę, która w jego przypadku sprawdza się najlepiej.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.