Szukaj
Szukaj

Ile drzemek powinien mieć noworodek?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy świeżo upieczony rodzic z pewnością choć raz zastanowi się nad pytaniem, ile drzemek powinien mieć noworodek. Tak małe dziecko przesypia większość doby, jednak ile godzin snu to czas optymalny i niezbędny? Ile drzemek w ciągu dnia powinno mieć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Ile drzemek powinien mieć noworodek?

Sen noworodka – fizjologia

Dziecko w łonie matki śpi niemal całą dobę. Jego organizm rozwija się w zawrotnym tempie, a tak burzliwe zmiany wymagają odpoczynku. Od około 20. tygodnia ciąży obserwuje się rytmiczne zmiany aktywności i spoczynku, kształtuje się rytm snu i czuwania. W trakcie doby płód wybudza się kilkukrotnie, aby po kilkunastu minutach ponownie zasnąć. Moment pobudek zależy od wielu czynników, m.in. diety bogatej w cukry czy stresu.

Po porodzie, a więc przez cały okres noworodkowy (do 28. dnia życia dziecka), sytuacja ta ulega niewielkim zmianom. W dalszym ciągu noworodek przesypia większość doby, ponieważ najzwyczajniej przystosowuje się do nowych warunków, a jego organizm w dalszym ciągu intensywnie się rozwija. Przecięcie pępowiny pozbawia go stałego dopływu tlenu, substancji odżywczych, przeciwciał ochronnych. Zmiany, które następują:

  • ciało musi podjąć wysiłek samodzielnej termoregulacji (utrzymania stałej temperatury ciała), pobierania pożywienia, trawienia, wydalania;
  • niektóre narządy muszą podjąć pracę, np. płuca czy jelita, a charakter pracy innych zmienia się, np. sercanerek;
  • w pierwszych dobach życia noworodek mierzy się z nieznanymi mu uczuciami, takimi jak głód, zimno, nadmiar dźwięków i  światła.

W efekcie noworodek przesypia średnio 17-18 godzin na dobę, budzi się głównie do karmienia.

Ile drzemek powinien mieć noworodek?

W kontekście snu noworodka nie można mówić o drzemkach, ponieważ drzemką nazywamy lekki sen trwający około 15-10 minut. U tak małych dzieci jest to sen, który z reguły trwa kilka godzin pomiędzy kolejnymi wybudzeniami. Podsumowując, średnio noworodek przesypia 17-18 godzin (a nierzadko nawet więcej) w blokach snu trwających 3-4 godziny.

Harmonogram snu dziecka

Średni czas snu dziecka w zależności od jego wieku prezentuje się następująco:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • noworodek: 17-18 godzin, jednak czas ten może sięgać nawet 20 godzin na dobę;
  • 6. tygodni: 15-16 godzin na dobę;
  • 4. miesiące: 9-12 godzin na dobę + 2 drzemki dodatkowe;
  • 6. miesięcy: 12 miesięcy: 11 godzin na dobę + 2 drzemki dodatkowe.

W momencie ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia kończy się okres niemowlęcy. Szacuje się, że dzieci do 5. roku życia potrzebują 10-13 godzin nieprzerwanego snu nocnego, zaś starsze dzieci w wieku 6-13 lat około 9-11 godzin snu nocnego. Nastolatkowie do momentu ukończenia 17. roku życia potrzebują 7-11 godzin snu na dobę, ostatecznie jest to jednak kwestią indywidualną. Każdy ma własne potrzeby.

Zobacz również: W czym powinien spać noworodek?

Dlaczego sen noworodka jest tak ważny?

Noworodek przesypia znaczną większość doby nie bez powodu. To czas, w którym organizm się regeneruje (u osób dorosłych wygląda to podobnie) i w którym najintensywniej tworzą się nowe połączenia nerwowe. Dzięki nim możliwy jest dalszy wzrost i zdobywanie kolejnych umiejętności na ścieżce rozwoju ruchowego niemowlęcia (tzw. kamienie milowe). Mózg dziecka podczas snu porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia, maluch utrwala więc proste czynności, których nauczył się do tej pory, np. efektywne ssanie piersi. Podczas snu efektywniej tworzą się bariery odpornościowe, co ma kluczowy wpływ na przyszłe kształtowanie się układu immunologicznego.

Jak uśpić noworodka?

Noworodek, czyli dziecko do 28. dnia życia, nie potrzebuje zwykle dodatkowych bodźców ułatwiających zasypianie. W większości przypadków maluch zasypia samoistnie, w trakcie karmienia piersią lub tuż po nim. Jeśli kładziemy dziecko spać, a nie planujemy karmienia, wystarczy bliskość ciała. Warto więc je utulić lub po prostu położyć się obok. Zdarzają się jednak dzieci, które mimo tego mają problemy z zasypianiem, choć jest to znacznie częstsze w okresie niemowlęcym. Wówczas warto rozważyć wspomaganie się tzw. białym szumem (szum suszarki, odkurzacza znajdującego się w drugim pokoju lub specjalnego generatora szumu w postaci misia). Unikajmy również zabaw z dzieckiem tuż przed planowanym pójściem spać.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *