Szukaj
Szukaj

Jak układać noworodka do snu?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak układać noworodka do snu, aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo oraz nie zaburzać jego rozwoju? Wbrew pozorom nie jest to wcale oczywiste. Tak małe dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji, dlatego to jak rodzice położą go spać, będzie miało ogromny wpływ na jego organizm. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym lub położną.

Jak układać noworodka do snu?

Jak układać noworodka do snu?

Noworodek przesypia znaczną większość dobry (nawet 16-20 godzin). Zazwyczaj rodzice nie muszą nakłaniać tak małe dziecko do pójścia spać. Wystarczy zadbać o ciszę, odpowiednią atmosferę w pokoju i bliskość ciała, a noworodek samodzielnie zasypia. Należy jednak pilnować jego ułożenia w łóżeczku.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby noworodki i niemowlęta spały:

  • na plecach;
  • na twardej powierzchni do spania (sztywnym materacu);
  • bez miękkiej pościeli i poduszek;
  • bez obecności pluszaków i zabawek w łóżeczku.

Niektóre noworodki zmagają się z refluksem i ulewaniem podczas snu. Wówczas, aby zapewnić im bezpieczeństwo, główka powinna znajdować się delikatnie wyżej niż reszta ciała. Nie należy jednak umieszczać pod głową poduszki. Lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie nóg łóżeczka od strony głowy na stabilnym podwyższeniu o wysokości około 3 cm, ewentualnie umieszczenie pod materac od strony głowy poduszki o tej samej wysokości.

Rodzice muszą pamiętać, że noworodek nie odkryje się, gdy będzie mu za gorąco ani nie nakryje się, gdy poczuje chłód. Należy więc zawsze dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, najlepiej wynoszącą 20-22 stopnie Celsjusza w ciągu dnia i o 2 stopnie mniej w ciągu nocy. Dziecko powinno być ubrane w przewiewne, delikatne ubranko i umieszczone w rożku.

Spanie na brzuchu

Jedynie w określonych, skrajnych przypadkach pediatrzy zalecają spanie na brzuchu. Podstawową przyczyną takiego układania dziecka jest dysplazja stawów biodrowych. Wówczas dziecko kładziemy w pozycji żabki, zgodnie z zaleceniami lekarza. Na brzuszku kładziemy noworodka i niemowlę tylko podczas drzemek w ciągu dnia, gdy jeden z rodziców stale czuwa nad dzieckiem. Istnieje ryzyko uduszenia się, gdy dziecko przekręci główkę w stronę materaca.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Czy spanie na plecach jest bezpieczne dla niemowląt?

Czy zmuszać niemowlę do snu?

Starsze, kilkumiesięczne dzieci potrafią już samodzielnie zmieniać pozycję podczas snu. Rodzice powinni więc pamiętać, aby wyjąć z łóżeczka wszystkie przedmioty, które mogłyby zasłonić twarz dziecka i ograniczyć dostęp do tlenu, a także które mogłyby gromadzić roztocza kurzu domowego. Są to przede wszystkim wszelkie pluszaki, koce, ozdobne poduszki czy kołdry. Znacznie lepiej sprawdza się w praktyce puste łóżeczko powleczone prześcieradłem i rożek lub śpiworek, do którego wkłada się niemowlę.

Niemowlę śpi znacznie krócej niż noworodek, dlatego często rodzice na siłę zmuszają je do pójścia spać. Należy pamiętać, że zmęczone dziecko po prostu zaśnie. Jeśli nie jest na tyle zmęczone, aby zasnąć, zacznie płakać, krzyczeć i stawiać opór podczas prób usypiania. Rodzice w takich sytuacjach czują jeszcze większą presję, aby uśpić dziecko, które automatycznie wyczuwa ich zdenerwowanie. Zmuszanie niemowlaka do snu nie jest przyjemne dla obu stron. Jeśli rodzice robią coś wbrew naturze, pojawia się u dziecka reakcja obronna. Zmęczone walką niemowlę zasypia, ale następnego dnia sytuacja powtarza się. Niemowlę może zacząć reagować niechęcią na samą próbę położenia do łóżeczka, gdy skojarzy je z przymusem i nerwowym zachowaniem rodziców.

Podsumowując, niemowlę należy kłaść spać tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebuje. Jeśli chcemy uśpić dziecko, warto wcześniej odpowiednio je zmęczyć, np. zabawą, po której następuje wyciszenie przygotowujące do snu. Można również przed snem karmić je piersią, co zwiększa senność u malucha. Przy próbie usypiania pod żadnym pozorem nie można przejawiać zniecierpliwienia, ponieważ dziecko bardzo szybko je wyczuje. Gdy mimo tego niemowlę nie chce spać, w miarę możliwości należy odłożyć jego sen na późniejszy czas.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *