Jak pomóc niemowlakowi zasnąć w dzień? To pytanie zadają sobie rodzice energicznych, chętnych do poznawania świata maluchów, które nie są skłonne do drzemek w ciągu dnia, gdy wokół dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Mimo tego niemowlęta potrzebują snu, aby prawidłowo się rozwijać. Dlatego rodzice wykorzystują domowe sposoby na zachęcenie ich do odpoczynku. Jakie sposoby sprawdzają się najlepiej?
1. Biały szum
Biały szum przypomina dziecku warunki panujące w łonie matki, a głównie ruch wód płodowych. Wiele dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nie może zasnąć bez dzięków w tle. Można więc zakupić specjalne urządzenie generujące biały szum. Może mieć formę zabawki i kosztuje zaledwie 30-150 zł. Alternatywą jest jednak włączenie suszarki do włosów na najniższą intensywność lub odkurzanie mieszkania w innym pokoju niż śpi dziecko (jedno z rodziców może zająć się usypianiem, drugie zaś sprzątaniem).
2. Otulacz
Otulacz może mieć formę rożka lub śpiworka. Ważne, aby szczelnie obejmował ciało dziecka i dawał mu poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Podobnie jak w łonie matki, gdy maluch był „ściśnięty” przez tkanki ciała matki i łożysko. Po włożeniu niemowlęcia do otulacza można delikatnie i powoli je kołysać. Jeśli dziecko preferuje zasypianie w otoczeniu dźwięków, ponownie proponuje się biały szum lub kołysanki śpiewane przez osobę usypiającą dziecko. Pamiętajmy jednak, że żaden otulacz nie może być tak ciasny, że będzie krępować ruchy.
3. Atmosfera w pomieszczeniu
Bardzo ważna podczas usypiania niemowlęcia jest atmosfera panująca w pomieszczeniu. Należy wyłączyć wszelkie źródła hałasu (np. telewizor, grające zabawki), które mogłyby przyciągać uwagę dziecka, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie. W tym celu można zasłonić okna roletami lub żaluzjami, albo po prostu zaciągnąć zasłony. Aby zwiększyć poczucie bliskości, które przyczyni się do wzrostu poziomu senności, można nakarmić niemowlę piersią. Pod koniec karmienia, w cichym i klimatycznym pomieszczeniu, wystarczy zacząć delikatnie kołysać dziecko. Ruchy powinny być płynne i powolne. Każda mama szybko uczy się, jaki rodzaj kołysania jej dziecko lubi najbardziej.
4. Masaż
Niemowlęta bardzo dobrze reagują na dotyk i delikatny masaż ciała, robiony przez rodzica. Zapewnia on maksymalne odprężenie i poczucie bezpieczeństwa, a odpowiednio prowadzony dotyk może dodatkowo zwiększać u malucha senność. Masaż można rozpocząć kładąc rozebrane niemowlę na brzuszku. Pamiętajmy, aby dłonie były ciepłe, dla lepszego poślizgu można użyć odrobinę oliwki dla dzieci, która wcześniej rozgrzewamy w dłoniach. Dłonie przykładamy do okolicy karku i spokojnym, płynnym ruchem przesuwamy się w kierunku pośladków. Ruch powtarzamy kilkukrotnie, po czym zmieniamy kierunek i masujemy od pośladków w kierunku karku. Kolejny ruch może obejmować obie części grzbietu (lewa i prawa strona od kręgosłupa), od lewej do prawej strony i odwrotnie. Masując można kreślić na ciele dziecka „ósemki” lub inne wzory. Opracowujemy również przód ciała dziecka. Rodzice po przeszkoleniu mogą wykonywać bardzo polecany masaż Shantala, który wykazuje wszechstronne korzyści w okresie niemowlęcym.
Zobacz również: Co zrobić żeby niemowlę spało całą noc?
Pozostałe rady
Aby dziecko szybko i sprawnie zasnęło, a także aby nic nie wybudzało go z tego snu, warto przestrzegać poniższych rad:
- wyłącz dźwięk w telefonie;
- unikaj wizyt gości, którzy głośno się zachowują lub śmieją;
- unikaj energicznych, wesołych zabaw tuż przed planowaną porą drzemki;
- nie sprzeczaj się z partnerem lub innymi domownikami, kłótnie często są bardzo emocjonalne i nie panujemy podczas nich nad modulacją głosu. Mogą wybudzić dziecko ze snu.
Jeśli zadbamy o wszystkie szczegóły, nie powinno być problemu z usypianiem dziecka. Jeśli jednak problem ten pojawia się bardzo często, a domowe sposoby nie pomagają, warto skonsultować się z pediatrą aby wykluczyć patologiczne czynniki tego zjawiska.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
- Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
- Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.