Szukaj
Szukaj

Co zrobić żeby niemowlę spało całą noc?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rodzice często zastanawiają się, co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc. Często są wyczerpani i zdenerwowani, zwłaszcza gdy muszą budzić się do dziecka kilkakrotnie w ciągu nocy. Usypianie niemowlęcia wbrew pozorom nie jest trudne. Należy jedynie wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę i jakie domowe, sprawdzone metody zastosować.

Co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc

Co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc?

Istnieje wiele sposobów na usypianie dziecka w taki sposób, aby przespało całą noc. W pierwszej kolejności należy poświęcić mu dużo uwagi przed snem i zadbać o atmosferę w pokoju dziecięcym. Bardzo dobrze sprawdza się:

 • otulenie niemowlęcia dość ciasno kocykiem złożonym w trójkąt lub włożenie go do śpiworka (rożka);
 • zaciemnienie pomieszczenia i wyciszenie w celu ograniczenia dopływu bodźców (wyłączenie źródeł światła i dźwięku, szczelne zasłonięcie okien);
 • pozostanie przez cały czas przy dziecku, aż do momentu jego uśnięcia np. tulenie, lekkie kołysanie połączone z dźwiękiem „sz….sz…sz..” (ewentualnie skorzystanie ze źródeł białego szumu), poklepywanie po pleckach w tempie bicia serca.

Jeśli niemowlę zostanie położone do łóżeczka jeszcze zanim zdąży zasnąć, będzie płakało z powodu zmiany w stałych dotychczas czynnościach. Jeśli tak się stanie, można ponownie wziąć dziecko na ręce i rozpocząć usypianie bądź można przeczekać płacz, cały czas będąc przy nim i nucąc kołysankę, jednak bez wyjmowania go z łóżeczka. Po pewnym czasie niemowlę zaakceptuje zmianę.

Przede wszystkim nie wolno złościć się na dziecko, podnosić głosu czy wykazywać zniecierpliwienia. Maluch bardzo szybko to wyczuje i rozbudzi się, w efekcie czego usypianie stanie się wręcz niemożliwe. Dbając o spokojną atmosferę, usypianie przebiega znacznie szybciej i sprawniej.

Karmienie niemowlęcia a sen w nocy

Młodsze niemowlę często nie przesypia całej nocy w związku z potrzebą jedzenia. Uważa się, że niemowlę powinno być karmione w nocy 1 raz, dlatego jeśli się wybudza, należy zastanowić się, czy może nie jest głodne. Wówczas trzeba spokojnie, w milczeniu, nakarmić je i ponownie położyć do łóżeczka. Wskazówki:

 • nie rozmawiaj głośno do dziecka;
 • nie włączaj światła, jedynie lampkę o stłumionym świetle, znajdującą się na drugim końcu dziecięcego pokoju;
 • nie wyjmuj dziecka z łóżeczka do karmienia (jeśli karmisz butelką);
 • jeśli karmisz piersią – po zakończeniu karmienia odczekaj chwilę delikatnie kołysząc dziecko, aż ponownie nie zaśnie.

Po takim przebiegu karmienia istnieje bardzo duża szansa, że dziecko prześpi już do rana bez zbędnego wybudzania się.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Jak długo powinien spać noworodek?

Gdzie powinno spać niemowlę?

Dojrzałość do spania w oddzielnym pokoju dzieci osiągają w różnym wieku i nie zależy to wyłącznie od wychowania, ale także od ich właściwości psychofizycznych. W przypadku dzieci wrażliwych, o wysokim poziomie lęku, próby kładzenia w oddzielnym pokoju będą kończyć się silnym niepokojem. Sen stanie się niespokojny, a niemowlęta będą budzić się w nocy z płaczem. Aby tego uniknąć, w pierwszych miesiącach życia warto umieścić łóżeczko w sypialni rodziców. Jeśli jednak chcemy uczyć dziecko oddzielnego spania, po ułożeniu go w łóżeczku (we własnym pokoju dziecięcym) jedno z rodziców powinno towarzyszyć mu podczas zasypiania, stopniowo skracając czas pobytu z każdą kolejną nocą. Można również początkowo zostawiać zapaloną lampkę, która musi generować przyciemnione, delikatne i ciepłe światło. Najlepiej, aby stała w oddali od łóżeczka.

Należy także pamiętać, że nie ma jednej, uniwersalnej zasady radzenia sobie z problemem snu niemowlęcia. Szukanie odpowiedniej metody usypiania dziecka w nocy odbywa się na zasadzie prób i błędów.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

 1. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
 2. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
 3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
 4. Rokicka-Milewska R., Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *