Osteosynteza jest nowoczesną procedurą medyczną przebiegającą z redukcją i zespoleniem odłamów złamania kości przy pomocy specjalnie dobranych implantów. Wszystko jest poprzedzone badaniami obrazowymi, aby każdy krok operacji był starannie dobrany i zaplanowany. Każdy przypadek osteosyntezy wymaga następnie kompleksowej fizjoterapii, aby pacjent mógł powrócić do maksymalnej możliwej sprawności.
Osteosynteza – na czym polega?
Osteosynteza stanowi metodę leczenia operacyjnego praktykowaną na co dzień na oddziałach ortopedycznych, która może przebiegać zarówno artroskopowo, jak i po wykonaniu większego cięcia (w sposób otwarty). Jej głównym celem jest ustabilizowanie odłamów złamania za pomocą implantów i zespoleń, przywracając im najlepsze warunki do zrostu i regeneracji. Kości zespala się operacyjnie w przypadkach, w których założenie opatrunku usztywniającego (zwykle gipsu) jest niewykonalne lub wiadomo, że nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
W przebiegu osteosyntezy lekarz posługuje się różnorodnymi zespoleniami, głównie:
- drutami (określanymi także jako gwoździe);
- klamrami kostnymi;
- płytkami;
- wkrętami (określanymi także jako śruby).
Warto też zaznaczyć, że osteosynteza może przebiegać zewnętrznie oraz wewnętrznie. W osteotomii zewnętrznej główny element zespalający (stabilizujący odłamy) znajduje się poza skórą, natomiast w przebiegu osteotomii wewnętrznej wszczepy zespalające znajdują się pod skórą.
Dość unikalną formą omawianej operacji jest osteosynteza śródszpikowa. W jej przebiegu zespolenie mocowane jest w jamie szpikowej. Nierzadko elementy stabilizujące odłamy kostne współtworzą bardziej złożone systemy, takie jak metoda Ilizarowa. Stabilizator w tym przypadku składa się z kilku pierścieni (lub półpierścieni) połączonych ze sobą teleskopowymi prętami. Pierścienie mocowane są do szkieletu za pomocą drutów Kirschnera.
Zobacz również: Gwóźdź śródszpikowy.
Osteosynteza – metody
Wyróżnia się wiele technik osteosyntezy, w zależności od operowanej okolicy anatomicznej. W przypadku kości udowej są nimi np.:
- metoda rekonstrukcyjna – podstawowym wskazaniem do niej jest złamanie szyjki kości udowej oraz złamania okołokrętarzowe. Przebiega z ryglowaniem gwoździa anatomicznego, co pozwala na przywrócenie anatomicznego ustawienia głowy oraz okolic krętarzowych w stosunku do trzonu kości;
- metoda statyczna z użyciem wkręta rekonstrukcyjnego – konstrukcja gwoździa udowego anatomicznego uwzględnia dodatkowy otwór kątowy rekonstrukcyjny skierowany w stronę dalszego końca uda. Wskazaniem są głównie zespolenia podkrętarzowe statyczne trzonu kości udowej;
- metoda kompresyjna – gwóźdź udowy pozwala na kompresję odłamów poprzez ich przemieszczenie wzdłuż jego osi aż do momentu styku krawędzi odłamów. Celem jest w tym przypadku przywrócenie zarysu kości oraz stymulacja wzrostu tkanki kostnej w miejscu złamania;
- metoda dynamiczna – obejmuje ryglowanie gwoździa w części bliższej w otworze kompresyjnym, bez stosowania kompresji, co umożliwia dynamiczne zespolenie odłamów kostnych. Wskazaniem są wszystkie złamania, w których konieczna jest ciągła ruchomość odłamów dla stymulacji procesu kostnienia.
Takich metod jest znacznie więcej, zatem chirurg ortopeda musi indywidualnie przeanalizować każdy przypadek na podstawie badań obrazowych, aby dobrać tę optymalną dla pacjenta. Wybór metody osteosyntezy ma kluczowe znaczenie dla gojenia się urazu oraz późniejszej sprawności pacjenta.
Osteosynteza – wskazania
Osteosynteza jest wskazana zawsze wtedy, gdy pojawi się potrzeba zespolenia odłamów kostnych. I dotyczy to zarówno złamań przemieszczonych, jak i stabilnych. To lekarz ortopeda decyduje, czy konieczna jest osteosynteza w danym przypadku. Kwalifikacja do operacji odbywa się przy analizie zdjęć RTG, MRI, TK.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Śródszpikowa osteosynteza kości udowej gwoźdźmi anatomicznymi [https://chm.eu/uploads/ST_CHARFIX2_FEMUR_ANATOMICAL-NAIL_40.5500.500_PL_34C.pdf].
- Kajzer A., Kajzer W., Marciniak J., Osteosynteza śródszpikowa gwoździami rozprężnymi, Inżynieria Biomateriałów, 77-80, (2008), 74-76.