Szukaj
Szukaj

Neuroleptyki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuroleptyki (inne nazwy to leki przeciwpsychotyczne, leki neuroleptyczne) to środki przeciwpsychotyczne bardzo popularne w leczeniu wielu zaburzeń natury psychicznej. Stosuje się je przede wszystkim do eliminacji objawów psychoz, w tym schizofrenii.

Neuroleptyki

Co to są neuroleptyki?

Neuroleptyki to obszerna grupa leków oddziałujących na psychikę pacjenta. Ze względu na budowę chemiczną wyróżnia się różne grupy neuroleptyków, w tym pochodne:

  • fenotiazyny;
  • benzamidu;
  • butyrofenonu;
  • tioksantenu;
  • indolu;
  • diabenzotiazepiny.

Wszystkie te substancje wykazują działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy. Ich komórkowy mechanizm działania obejmuje blokowanie receptorów dopaminergicznych. Wiadomo, że dopamina jest neurotransmitterem odpowiedzialnym za wysyłanie, wytwarzanie i przekazywanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Zahamowanie jej działania poprzez blokadę określonych receptorów prowadzi do uspokojenia organizmu.

Kiedy stosuje się neuroleptyki?

Neuroleptyki są stosowane w objawowym leczeniu:

  • krótkotrwałych stanów paranoidalnych, paranoicznych i parafrenicznych;
  • stanów ostrego podniecenia;
  • maniakalnych depresji z urojeniami i niepokojem;
  • egzogennych zespołów psychotycznych.

Długotrwale stosuje się je również w celu zapobiegania nawrotom w schizofrenii i psychozach schizoafektywnych. Są więc zarówno środkami doraźnymi, jak i przewlekłymi.

Patronite
Patronite

Skutki uboczne stosowania neuroleptyków

Przewlekłe stosowanie leków przeciwpsychotycznych może wiązać się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Jednym z nich jest upośledzona tolerancja glukozy, co prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2. Opisuje się ją jako cukrzycę neuroleptyczną. Jednocześnie obserwuje się przyrost masy ciała o różnym nasileniu.

Kolejnym częstym skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania neuroleptyków jest tak zwany parkinsonizm polekowy. Związki aktywne zawarte w omawianych lekach mogą zwiększać ryzyko pojawiania się charakterystycznych drgawek. Do pozostałych skutków ubocznych zalicza się między innymi:

  • sztywność mięśniową;
  • otępienie i apatię;
  • suchość jamy ustnej;
  • zwiększenie masy ciała;
  • nadwrażliwości skórne, np. w postaci wysypki;
  • zaburzenia pamięci i koncentracji;
  • problemy z chodzeniem.

Działania niepożądane występujące przy takiej farmakoterapii pojawiają się stosunkowo często, zatem przyjmowanie neuroleptyków powinno zawsze przebiegać pod okiem lekarza. W razie możliwości warto decydować się na małe dawki lub inne leki, również ziołowe czy naturalne. Neuroleptyki przepisywane są ostatecznie.

Przeciwwskazania do stosowania neuroleptyków

Neuroleptyki, w związku z silnym oddziaływaniem na układ nerwowy i ryzykiem wystąpienia licznych skutków ubocznych, są przeciwwskazane w przypadku:

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku kobiet w ciąży. Neuroleptyki to silne leki, dlatego zaleca się rezygnację z ich przyjmowania na czas ciąży. Jednak jeśli terapia jest konieczna, a jej przerwanie mogłoby bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne pacjentki, lekarz może bardzo starannie dobrać leki neuroleptyczne do stanu pacjentki. Wymagana jest tu szczegółowa wiedza na temat tego typu leków, ponieważ wiele z nich uszkadza płód. Istnieją jednak neuroleptyki, które można bez obaw przyjmować w trakcie ciąży.

Bibliografia

  1. Sapa P., Wybrane choroby i zaburzenia polekowe – możliwości profilaktyki i leczenia. Część I, Farmacja Praktyczna, 10/2009.
  2. Wasik A., Kołaczkowski M., Wesołowska A., Lurasidon – nowy atypowy neuroleptyk o właściwościach przeciwdepresyjnych, Psychiatria, 1/2014.
  3. Meder J., Tyszkowska M., Jarema M., Araszkiewicz A., Szafrański T., Leki przeciwpsychotyczne w praktyce lekarza psychiatry. Leczenie pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii lekoopornej, Psychiatria Polska, 6/2008.
  4. Rzewuska M., Zaburzenia metaboliczne związane ze stosowaniem leków przeciwpsychotycznych u chorych na schizofrenię, Psychiatria Polska, 4/2007.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.