Szukaj
Szukaj

Natryski wodne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Natryski wodne to zabiegi z zakresu fizykoterapii i wodolecznictwa, polegające na uzyskaniu efektów terapeutycznych przy użyciu wody pod odpowiednim ciśnieniem i o określonej temperaturze, uderzającej w ciało człowieka.

Natryski wodne

Natryski wodne – charakterystyka

W zależności od temperatury wody wyróżnia się natryski wodne:

 • zimne – 8-20 stopni C;
 • chłodne – 20-27 stopni C;
 • letnie – 28-33 stopnie C;
 • ciepłe – 34-37 stopni C.

Natomiast ze względu na ciśnienie wody mogą być one:

 • niskie – 152 kPa;
 • średnie – 152-202,6 kPa;
 • wysokie – 202,6-405,2 kPa.

Modyfikację oraz kontrolę temperatury czy ciśnienia umożliwia tzw. katedra natryskowa. Jest to specjalnie skonstruowane urządzenie, w skład którego wchodzą: mieszadło i regulator ciśnienia. Natryski mogą być ponadto:

 • ruchome – różnie ukształtowany strumień wody pada na odpowiednie okolice ciała osoby stojącej w odległości 3-4 metry od katedry natryskowej;
 • biczowe – strumień wody wydobywający się pod znacznym ciśnieniem może być okresowo przerywany, co powoduje efekt przypominający uderzenie bicza;
 • wachlarzowy – specjalna nasadka sprawia, że strumień wody przybiera formę wachlarza, jego działanie jest jednocześnie słabsze od poprzednich;
 • stałe – ukształtowanie strumienia wody i jej kierunek nie ulegają zmianie przez cały okres trwania zabiegu;
 • spadowe – woda spada na ciało pod kątem około 45 stopni z wysokości 1-2 metrów.

I wiele innych. Dobór rodzaju natrysku powinien być uzależniony od potrzeb i stanu zdrowia osoby korzystającej z zabiegu.

Jak działają natryski wodne?

Natryski wodne oddziałują na skórę, tkankę podskórną, tkankę tłuszczową oraz naczynia krwionośne pacjenta, które zwężają się i rozszerzają, poprawiając krążenie krwi. Woda oddziałuje także na zakończenia nerwowe w skórze, co pobudza autonomiczny układ nerwowy i łagodzi wiele dolegliwości bólowych. Efektem zabiegu jest również odprężenie i głęboki relaks, a także rozluźnienie mięśni i eliminacja bolesnych napięć w ich obrębie.

Patronite
Patronite

Bicze szkockie powodują przyspieszenie oddechu, co w efekcie prowadzi do lepszego dotlenienia mózgu. Przez to zabieg wpływa na poprawę procesów myślowych (w tym pamięć i koncentrację), a także psychiczne odprężenie. Bicze szkockie można porównać do silnego masażu. Ważne, aby po zakończeniu zabiegu poddać się 30-minutowemu odpoczynkowi.

Natryski wodne – wskazania

Wskazania do stosowania natrysków wodnych są niezwykle rozległe. Wykorzystuje się je m.in. w terapii:

I wielu innych. W praktyce niemal każdą przewlekłą dolegliwość można uzupełniająco leczyć za pomocą natrysków wodnych, co poprawia samopoczucie pacjenta. Wystarczy umiejętnie dopasować rodzaj natrysku, jego siłę i temperaturę do potrzeb pacjenta.

Natryski wodne – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonywania natrysków wodnych są:

W razie chorób przewlekłych zastosowanie natrysków wodnych powinno być skonsultowane z fizjoterapeutą.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
 2. Robertson V., Ward A., Low J., Reed A., Fizykoterapia. Aspekty kliniczne i biofizyczne, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *