Fotodepilacja Wrocław

Zadania metody Kinesiology Taping są ściśle powiązane z celem, w jakim aplikujemy plastry. Metoda jest często stosowana, ponieważ charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem użycia, wygodą, stosunkowo niską ceną oraz powszechnością. W związku z tym dynamiczne plastrowanie znajduje zastosowanie między innymi w ginekologii, ortopedii i traumatologii, pediatrii czy neurologii.

Zadania metody Kinesiology Taping

Zadania metody Kinesiology Taping

Można je podzielić na główne oraz dodatkowe (pomocnicze).

Główne zadania

Do głównych zadań zaliczamy:

  • rozluźnianie mięśni – w momencie, gdy rozpoczynamy oklejanie taśmą kinesiotaping mięśnia, kierujemy się od przyczepu końcowego, aby stopniowo zmierzać w kierunku przyczepu początkowego. Oklejanie przynosi bardzo dobre rezultaty (jako terapia) prowadząc do rozluźnienia przemęczonych mięśni;
  • wspomaganie mięśni – w momencie, gdy rozpoczynamy oklejanie mięśnia, kierujemy się od przyczepu początkowego, a następnie stopniowo zmierzamy w kierunku przyczepu końcowego (odwrotnie niż przy rozluźnianiu). Oklejanie przynosi bardzo dobre rezultaty (jako wspomaganie rehabilitacji) w stymulacji słabszych mięśni, bądź tych, których rzadziej używamy.

Można zatem podsumować, że głównym zadaniem metody jest normalizacja napięcia mięśniowego. W efekcie można zmniejszyć zbyt wysokie napięcie, bądź zwiększyć zbyt niskie – w zależności od potrzeb.

Dodatkowe zadania

Do zadań pomocniczych kinesiotapingu należą:

  • stabilizacja stawów;
  • rozluźnianie tkanek miękkich;
  • wspomaganie pracy naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych, poprawa mikrokrążenia;
  • aktywacja endogennego systemu znieczulenia;
  • poprawianie elastyczności skóry i blizn.

Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.

Aplikacja może niezwykle korzystnie wpływać na redukcję obrzęków, również tych pooperacyjnych. W związku z tym faktem na plastrowanie, jako element pomocniczy leczenia, często decydują się kobiety po mastektomii.

Sklep Spirulina

Metoda dobrze wpływa na utrzymanie efektu rehabilitacji w przypadku kontuzji czy urazów sportowych oraz ortopedycznych. Znajduje szerokie zastosowanie np. w zespole bocznego przyparcia rzepki czy w niestabilnościach stawów. Aplikacja rozluźniająca może wspomóc stopniowe zwiększanie zakresu ruchomości w stawie, jeśli przyczyną ograniczenia były przykurcze i napięcia mięśniowe. Dodatkowo w okresie ostrym urazów stosuje się aplikacje hamujące i odciążające tkanki objęte tym urazem.

Przez wpływ różne struktury organizmu kinesiotaping ma za zadanie działać przeciwbólowo, przywracać także prawidłowe napięcie więzadeł.

Metoda umożliwia wykonanie swobodnego ruchu ciała poprzez odtworzenie prawidłowej perfuzji płynów, aktywizację systemu przeciwbólowego, zwielokrotnienie transportu chłonki oraz normalizację napięcia. Dodatkowo jej zadaniem jest korekcja nieprawidłowej pozycji powierzchni stawowych.

Taśmy w połączeniu z właściwościami elastycznymi skóry powodują unoszenie fałdu skórnego do góry. W rezultacie zauważa się zwiększenie przestrzeni w tkance podskórnej, gdzie znajdują się receptory czucia powierzchownego i głębokiego, a także naczynia krwionośne i limfatyczne. Dzięki temu następuje zmniejszenie podrażnienia receptorów, co w konsekwencji zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych.

Oddzielenie powięzi otaczającej mięśnie od skóry powoduje spadek ciśnienia krwi, poprawę cyrkulacji chłonki i w efekcie zmniejszenie stanów zapalnych.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Podsumowanie

Kinesiology Taping może być stosowany jako osobna metoda terapeutyczna. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się gdy jest ona uzupełnieniem innych metod fizjoterapeutycznych. Wspomaga powrót konkretnych struktur ciała pacjenta do ich normalnego funkcjonowania przez aplikację specjalnych plastrów bezpośrednio na skórę techniką zależną od postawionego celu terapii. Filozofia kinesiotapingu opiera się na wykorzystaniu procesów samoleczenia organizmu.

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Mędrak A., Król T., Michałek-Król K. (i inni), Kinesiotping a efekt placebo, Medycyna Rodzinna, 4/2017.
  3. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M. (i inni), Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2016.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław