Szukaj

Zadania metody Kinesiology Taping

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zadania metody Kinesiology Taping są ściśle powiązane z celem, w jakim aplikujemy plastry. Metoda jest często stosowana, ponieważ charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem użycia, wygodą, stosunkowo niską ceną oraz powszechnością. W związku z tym dynamiczne plastrowanie znajduje zastosowanie między innymi w ginekologii, ortopedii i traumatologii, pediatrii czy neurologii.

Zadania metody Kinesiology Taping

Zadania metody Kinesiology Taping

Można je podzielić na główne oraz dodatkowe (pomocnicze).

Główne zadania

Do głównych zadań zaliczamy:

  • rozluźnianie mięśni – w momencie, gdy rozpoczynamy oklejanie taśmą kinesiotaping mięśnia, kierujemy się od przyczepu końcowego (pk), aby stopniowo zmierzać w kierunku przyczepu początkowego (pp). Oklejanie przynosi bardzo dobre rezultaty (jako terapia) prowadząc do rozluźnienia przemęczonych mięśni;
  • wspomaganie mięśni – w momencie, gdy rozpoczynamy oklejanie mięśnia, kierujemy się od przyczepu początkowego, a następnie stopniowo zmierzamy w kierunku przyczepu końcowego (odwrotnie niż przy rozluźnianiu). Oklejanie przynosi bardzo dobre rezultaty (jako wspomaganie rehabilitacji) w stymulacji słabszych mięśni, bądź tych, których rzadziej używamy.

Można zatem podsumować, że głównym zadaniem metody jest normalizacja napięcia mięśniowego. W efekcie można zmniejszyć zbyt wysokie napięcie, bądź zwiększyć zbyt niskie – w zależności od potrzeb.

Dodatkowe zadania

Do zadań pomocniczych kinesiotapingu należą:

Zobacz również: Leczenie blizn w sposób kompleksowy.

Aplikacja może niezwykle korzystnie wpływać na redukcję obrzęków, również tych pooperacyjnych. W związku z tym faktem na plastrowanie, jako element pomocniczy leczenia, często decydują się kobiety po mastektomii.

Metoda dobrze wpływa na utrzymanie efektu rehabilitacji w przypadku kontuzji czy urazów sportowych oraz ortopedycznych. Znajduje szerokie zastosowanie np. w zespole bocznego przyparcia rzepki czy w niestabilnościach stawów. Aplikacja rozluźniająca może wspomóc stopniowe zwiększanie zakresu ruchomości w stawie, jeśli przyczyną ograniczenia były przykurcze mięśni i napięcia mięśniowe. Dodatkowo w okresie ostrym urazów stosuje się aplikacje hamujące i odciążające tkanki objęte tym urazem.

Patronite
Patronite

Przez wpływ różne struktury organizmu kinesiotaping ma za zadanie działać przeciwbólowo, przywracać także prawidłowe napięcie więzadeł.

Metoda umożliwia wykonanie swobodnego ruchu ciała poprzez odtworzenie prawidłowej perfuzji płynów, aktywizację systemu przeciwbólowego, zwielokrotnienie transportu chłonki oraz normalizację napięcia. Dodatkowo jej zadaniem jest korekcja nieprawidłowej pozycji powierzchni stawowych.

Taśmy w połączeniu z właściwościami elastycznymi skóry powodują unoszenie fałdu skórnego do góry. W rezultacie zauważa się zwiększenie przestrzeni w tkance podskórnej, gdzie znajdują się receptory czucia powierzchownego i głębokiego, a także naczynia krwionośne i limfatyczne. Dzięki temu następuje zmniejszenie podrażnienia receptorów, co w konsekwencji zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych.

Oddzielenie powięzi otaczającej mięśnie od skóry powoduje spadek ciśnienia krwi, poprawę cyrkulacji chłonki i w efekcie zmniejszenie stanów zapalnych.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Podsumowanie

Kinesiology Taping może być stosowany jako osobna metoda terapeutyczna. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się gdy jest ona uzupełnieniem innych metod fizjoterapeutycznych. Wspomaga powrót konkretnych struktur ciała pacjenta do ich normalnego funkcjonowania przez aplikację specjalnych plastrów bezpośrednio na skórę techniką zależną od postawionego celu terapii. Filozofia kinesiotapingu opiera się na wykorzystaniu procesów samoleczenia organizmu.

Wyżej przybliżyliśmy czym jest kinesiotaping i jak można go wykorzystywać. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Mędrak A., Król T., Michałek-Król K. (i inni), Kinesiotping a efekt placebo, Medycyna Rodzinna, 4/2017.
  3. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M. (i inni), Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.