Mięsień obły większy (łac. musculus teres major) jest nieco spłaszczony, czworokątny, silny i gruby. Rozpina się między kątem dolnym łopatki, a górną częścią trzonu kości ramiennej.
Topografia
Powierzchnia tylna mięśnia obłego większego przykryta jest u góry skórą, u dołu mięśniem najszerszym grzbietu, a od boku głową długą mięśnia trójgłowego ramienia. Powierzchnia przednia również przylega do mięśnia najszerszego grzbietu, który obejmuje dolny brzeg mięśnia obłego większego i przechodzi z jego powierzchni tylnej na przednią. Poza tym powierzchnia przednia styka się z:
- mięśniem podłopatkowym – przyśrodkowo;
- mięśniem kruczo-ramiennym i powrózkiem naczyniowo-nerwowym jamy pachowej – bocznie.
Dolny brzeg mięśnia wspólnie z brzegiem mięśnia najszerszego grzbietu tworzy brzeg tylny dołu pachowego. Brzeg górny oddziela od mięśnia obłego mniejszego trójkątna szczelina skierowana podstawą do kości ramiennej. Mięsień posiada własną, cienką powięź niełączącą się z powięzią podgrzebieniową.
Mięsień obły większy – budowa
Warto wspomnieć, że między ścięgnem końcowym, a kością leży kaletka maziowa. Niejednokrotnie łączy się ona z kaletką mięśnia najszerszego grzbietu, położoną między ścięgnami obu tych mięśni.
Ciekawostką jest, że mięsień obły większy może zupełnie nie występować. Bardzo rzadko wysyła on pasma do głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia, częściowo natomiast do mięśnia najszerszego grzbietu i mięśnia równoległobocznego oraz powięzi ramienia. Znaleźć można nawet przypadki zlania się tego mięśnia z mięśniem najszerszym grzbietu.
Mięsień obły większy – przyczepy
Mięsień obły większy rozpoczyna się na powierzchni grzbietowej dolnego kąta łopatki. Poza tym jego włókna odchodzą od przegrody włóknistej, oddzielającej go od mięśnia obłego mniejszego i mięśnia podgrzebieniowego.
Włókna biegną równolegle ku górze oraz do boku i kończą się silnym, płaskim ścięgnem na grzebieniu guzka mniejszego kości ramiennej – do tyłu od ścięgna mięśnia najszerszego grzbietu.
Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:
Mięsień obły większy – czynność (funkcje)
Mięsień ten opuszcza podniesione ramię i w ruchu tym jest silnym antagonistą mięśnia naramiennego. Dodatkowo przywodzi ramię do tyłu (jak np. podczas ruchu krzyżowania ramion na grzbiecie) oraz obraca je do wewnątrz. Współdziała zatem z mięśniem najszerszym grzbietu. Przy ustalonym ramieniu pociąga kąt dolny łopatki ku bokowi.
Unaczynienie mięśnia obłego większego
Unaczynienie mięśnia obłego większego pochodzi od tętnicy podłopatkowej, która z kolei odchodzi od tętnicy pachowej.
Unerwienie mięśnia obłego większego
Unerwienie natomiast pochodzi od nerwów podłopatkowych. Do mięśnia obłego większego dochodzi dolna gałązka tych nerwów, która unerwia również mięsień najszerszy grzbietu – genetycznie ściśle z nim związany. Gdy ramię znajduje się w odwiedzeniu, gałązka ta leży powierzchownie i można ją łatwo uszkodzić podczas zabiegów chirurgicznych.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Janusz A., Jarosińska A., Anatomia człowieka, Wydawnictwo AWF Wrocław, Wrocław 2002.
Jedna odpowiedź
Dziękuję autorowi .Nareszcie doczytałam co mi dokucza od ponad roku .Nie udało się to żadnemu lekarzowi.