Szukaj
Szukaj

Odruch Bezolda-Jarischa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odruch Bezolda-Jarischa jest odruchem pochodzącym z mechanoreceptorów zlokalizowanych w ścianie lewej komory mięśnia sercowego. Na przestrzeni lat był szczegółowo badany, współcześnie jednak rozumie się go pod pojęciem gwałtownej, odruchowej bradykardii i hipotensji, a także wazodylatacji (szczególnie naczyń wieńcowych i naczyń krwionośnych nerek), do których dochodzi pod wpływem pobudzenia umiejscowionych w sercu zakończeń czuciowych dośrodkowych włókien nerwów błędnych.

 

Odruch Bezolda-Jarischa – na czym polega?

Dośrodkową i odśrodkową drogę omawianego odruchu stanowią dosercowe włókna nerwów błędnych. Reakcja odruchowa ma swój początek w receptorach unerwianych przez niezmielinizowane włókna typu C, stanowiące blisko 75% wszystkich włókien dosercowych. Odruch Bezolda-Jarischa jest wyzwalany pod wpływem pobudzenia zlokalizowanych na zakończeniach czuciowych mechano- i chemoreceptorów. Pobudzeniu mechanoreceptorów w konsekwencji mechanicznego odkształcenia ścian jam serca pod wpływem zmian ciśnienia i objętości krwi przypisuje się m.in. istotną rolę w powstawaniu omdlenia wazowagalnego. Czynniki ryzyka wyzwalające ten odruch to dodatkowo:

  • bodźce fizyczne związane z mechanicznym odkształceniem ścian serca (takie jak zmiany ciśnienia, przepływu krwi czy kurczliwości);
  • czynniki chemiczne (takie jak związki oddziaływujące na receptor TRPV1, powstające endogennie wolne rodniki, anandamid czy kapsaicyna);
  • agoniści receptorów 5-HT3 (takie jak serotonina czy syntetyczny fenylbiguanid).

W skrajnych przypadkach, przy silnym pobudzeniu już zaledwie w ciągu paru sekund może dojść do zatrzymania akcji mięśnia sercowego. W ostatnich latach zwraca się coraz większą uwagę na znaczenie odruchu Bezolda-Jarischa w patofizjologii układu krążenia. Do związanego z nim odruchowego spadku częstotliwości akcji serca i ciśnienia krwi dochodzi bowiem między innymi podczas:

Patronite
Patronite

Na koniec warto wspomnieć, że odruch Bezolda-Jarischa współdziała ściśle z baroreceptorami łuku aorty i tętnic szyjnych w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi w łożysku naczyniowym. Świadczy o tym istnienie wspólnych dróg przewodzenia dośrodkowych, odśrodkowych oraz wspólnych ośrodkowych centrów integracyjnych.

Zobacz również: Zespół wazowagalny.

Odruch Bezolda-Jarischa w medycynie

W trakcie niedokrwienia mięśnia serca może dojść do modyfikacji bądź wyzwolenia odruchu Bezolda-Jarisicha. W medycynie odgrywa on kluczową rolę w patofizjologii układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza podczas rozwijającego się niedokrwienia serca i reperfuzji przepływu wieńcowego. Uwzględnienie znaczenia omawianego odruchu w patomechanizmie następstw choroby niedokrwiennej serca może mieć znaczenie w opracowywaniu nowych strategii terapeutycznych i diagnostycznych. Udowodniono, że oprócz działania kardioprotekcyjnego może świadczyć o wykonaniu udanej reperfuzji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kossakowski R., Wpływ kannabidiolu na układ krążenia uśpionych szczurów normotensyjnych i ze spontanicznym nadciśnieniem, Białystok 2020.
  2. Łupiński S., Hryniewicz A., Pędzińska-Betiuk A., Malinowska B., Odruch Bezolda-Jarischa w niedokrwieniu mięśnia sercowego, Kardiologia Polska 2009; 67: 10 (supl. 6).
  3. Kapusta J., Kapusta A., Irzmański R., Rola treningu fizycznego w prewencji omdleń wazowagalnych w wieku podeszłym, Geriatria, 2012; 6: 50-55.
  4. Traczyk W., Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.