Szukaj

Hipowolemia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipowolemia to patologiczny stan spowodowany zmniejszeniem objętości płynu w łożysku naczyń, np. wskutek nadmiernej utraty krwi. Stanowi zaburzenie funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego. Podczas wstrząsu hipowolemicznego dochodzi do upośledzenia czynności ważnych narządów wewnętrznych, czego przyczyną jest ich niedotlenienie.

 

Przyczyny hipowolemii

Istnieje wiele przyczyn hipowolemii. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • skaleczenia, uszkodzenia tkanek, rany powstałe w efekcie urazów;
  • rozległe oparzenia;
  • udar słoneczny;
  • krwawienia z układu pokarmowego;
  • odwodnienie spowodowane np. długotrwałymi biegunkami czy wymiotami;
  • zaleganie krwi w patologicznie poszerzonych naczyniach krwionośnych;
  • krwotok wewnętrzny i krwotok zewnętrzny.

Nadmierna utrata krwi może doprowadzić do wstrząsu hipowolemicznego.

Co to wstrząs hipowolemiczny?

Wstrząs hipowolemiczny to sytuacja, podczas której błędne koło rozpoczyna się od krytycznego spadku powrotu żylnego, czego przyczyną jest nadmierne obniżenie się objętości krwi krążącej. Jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.

Patronite
Patronite

Jak objawia się hipowolemia?

Zbyt mała ilość krwi w układzie krążenia nie zapewnia odpowiednich warunków do funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Konkretne objawy tego stanu zależą głównie od ilości utraconej krwi. Najczęściej obserwuje się:

  • nadmierną potliwość ciała, dreszcze;
  • bladość skóry;
  • przyspieszenie, spłycenie oddechu;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • uczucie niepokoju;
  • splątanie;
  • zmniejszenie wydzielania moczu, niekiedy całkowity brak.

W przypadku większej utraty krwi obserwuje się omdlenia oraz zaburzenia świadomości, zdarza się to jednak raczej rzadko. Należy także określić, czy krwotok jest wewnętrzny czy zewnętrzny. W drugim przypadku będzie można go łatwo zobaczyć i zlokalizować, a tym samym powstrzymać. Jednak krwotoki wewnętrzne nie są widoczne. Jedynymi objawami wskazującymi na ich obecność mogą być: krew w moczu i kale, obrzęk jamy brzusznej czy wymioty z domieszką krwi.

Leczenie hipowolemii

W przypadku zaobserwowania osoby z hipowolemią czy wstrząsem hipowolemicznym należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli krwotok jest zewnętrzny, oczekując na pomoc należy go zatamować. W międzyczasie układamy taką osobę w pozycji bocznej bezpiecznej i zabezpieczamy przed wychłodzeniem. Jeśli jest przytomna, zapewniamy odpowiednie nawodnienie – unikamy podawania napojów alkoholowych.

W przypadku hipowolemii spowodowanej krwotokiem wewnętrznym sytuacja staje się bardziej poważna, ponieważ nie mamy możliwości zatamowania go. Postępowanie lecznicze u takich osób obejmuje przetoczenie płynów, podawanie steroidów oraz przywrócenie prawidłowego krążenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Idasiak-Piechocka I., Odwodnienie – patofizjologia i klinika, Forum Nefrologiczne, 1/2012.
  2. Hołowiak R., Więcławek M., Resuscytacja płynowa we wstrząsie hipowolemicznym, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 6/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.