Szukaj
Szukaj

Hipotensja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipotensja do określenie dotyczące znacznego obniżenia ciśnienia krwi poniżej 100/60 mm Hg. Szacuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć do 15% społeczeństwa.

Hipotensja

Jak rozpoznać hipotensję?

Hipotensja odnosi się do niedociśnienia, jednak nie każdy przypadek obniżonego ciśnienia wskazuje na ten problem. Mianem tym określa się stan, w którym ciśnienie skurczowe spada poniżej 100 mm Hg, natomiast ciśnienie rozkurczowe – poniżej 60 mm Hg. W związku z faktem, że niedociśnienie często nie wykazuje żadnych objawów klinicznych, hipotensję diagnozuje się na podstawie pomiaru ciśnienia krwi.

Hipotensja – objawy

Jak wspomniano wyżej, bardzo często hipotensja nie wykazuje objawów klinicznych, ponieważ niskie wartości ciśnienia krwi są dla pacjenta normą. Organizm zdążył się przystosować do nowych warunków, w związku z czym pacjent nie odczuwa specyficznych dolegliwości. W niektórych przypadkach jednak mogą pojawiać się następujące dolegliwości:

  • zaburzenia widzenia obejmujące między innymi mroczki przed oczami;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia koncentracji i uwagi;
  • szum w uszach;
  • obniżenie temperatury dystalnych części kończyn (stopy i dłonie).

Pacjenci ze zbyt niskim ciśnieniem krwi bardzo często skarżą się na nadmierną senność, ogólne osłabienie organizmu i brak energii witalnej.

Rodzaje hipotensji

W medycynie wyróżnić można 2 podstawowe rodzaje niedociśnienia. Jest to:

  • hipotensja pierwotna;
  • hipotensja wtórna.

Cechą charakterystyczną dla hipotensji pierwotnej jest brak określonej przyczyny tego stanu oraz utrzymywanie się niskiego ciśnienia tętniczego przez długi czas. Jest to stan przewlekły. Ponadto cechuje się tym, że jest on często dziedziczny. Oznacza to, że gdy jeden z rodziców cierpi na hipotensję pierwotną, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości także u potomstwa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Z kolei hipotensja wtórna wiąże się z obecnością innych chorób i schorzeń. Niskie ciśnienie krwi w tym przypadku może wynikać z chorób układu krążenia (np. niewydolności mięśnia sercowego), różnego rodzaju infekcji czy cukrzycy.

Istotne znaczenie ma także hipotensja ortostatyczna stanowiąca objaw definiowany jako spadek skurczowego ciśnienia krwi o przynajmniej 30 mm Hg oraz rozkurczowego o przynajmniej 10 mm Hg. Spadek ten ma miejsce podczas przyjmowania pozycji stojącej, z wcześniejszej pozycji leżącej. Przyczyną hipotensji ortostatycznej jest upośledzenie adaptacji układu krążenia do zmiany pozycji ciała.

Hipotensja – przyczyny

Hipotensja ortostatyczna wynika z braku przystosowania układu krążenia do zmiany pozycji ciała, natomiast przyczyny hipotensji pierwotnej nie zostały do końca poznane. Szczególną uwagę przykłada się do hipotensji wtórnej i to właśnie poznanie jej przyczyn ma najistotniejsze znaczenie praktyczne. Niedociśnienie wtórne może wynikać z obecności wielu chorób, w tym:

Dodatkowo hipotensja wtórna często wynika z unieruchomienia, ponieważ następuje wówczas spadek napięcia ścian naczyń krwionośnych. Z tego względu jest popularną dolegliwością u pacjentów długotrwale leżących. Niedociśnienie pojawia się także po spożyciu alkoholu lub niektórych środków leczniczych, zwłaszcza hipotensyjnych.

Leczenie hipotensyjne

Leczenie hipotensyjne przeprowadza się wśród pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Szczególne znaczenie ta terapia wykazuje w leczeniu bardzo ciężkiego nadciśnienia. Wykazano bowiem, że prawie całkowicie eliminuje dawniej częste, zagrażające życiu stany kliniczne, takie jak np. encefalopatia nadciśnieniowa, niewydolność serca, niewydolność nerek, retinopatia czy udar mózgu. Podstawą decyzji o wdrożeniu terapii hipotensyjnej przede wszystkim powinna być wysokość ciśnienia tętniczego, a nie ocena globalnego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Należy jednocześnie pamiętać, że zła kontrola wartości ciśnienia tętniczego wynika zarówno z nieregularnego przyjmowania leków hipotensyjnych i zbyt niskich ich dawek, jak i interakcji z innymi stosowanymi równocześnie lekami. Przykładowo, niesteroidowe leki przeciwzapalne wpływają negatywnie na terapię hipotensyjną.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tykarski A., Filipiak K., Januszewicz A., Litwin M., Narkiewicz K., Prejbisz A., Ostalska-Nowicka D., Widecka K., Kostka-Jeziorny K., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 rok, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce, 1/2019.
  2. Korzeniowska K., Zok J., Osłabienie działania hipotensyjnego inhibitora konwertazy angiotensyny w wyniku interakcji z NLPZ – opis przypadku, Farmacja Współczesna, 12/2019.
  3. Golatowski M., Hipotonia ortostatyczna, Medycyna Rodzinna, 4/2004.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *